دوشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٧ - 
1
 
منو اصلی
 
صفحه اصلي > ریاست 
 
 

دکتر رضا ابوفاضلی- رییس مرکزاز حدود نیم قرن پیش که با تعیین ساختار DNA، جرقه تحولات شگرف و بی­ سابقه در زیست­ شناسی ملکولی و شناخت عملکرد سلولی زده ­شد، دانش و درک بشر از ماکروملکولهای زیستی به واسطه دسترسی به شیوه ­های پیشرفته سرعت چشمگیری یافته است. اسیدهای نوکلئیک، ذخایر اطلاعاتی سلولها هستند، ولی پروتئینها بازیگران اصلی حیات موجودات معرفی شده ­اند و در عمل تقریباٌ اکثر فعالیت های واقعی سلول بر عهده پروتئینها است. بنابراین چندان شگفتی­ آور نیست که به دنبال تکمیل پروژه ژنوم انسانی، توجه جامعه علمی این چنین به سوی پروتئین­ها معطوف گشته است.

از یک سو به دنبال پیشرفت­های فن ­آوری DNA نوترکیب، تولید پروتئینها در سطح انبوه امکان­پذیر شده و از سوی دیگر توسعه فنون خالص­ سازی پروتئین و دسترسی به شیوه های دقیق و پیشرفته آنالیز، امکان درک بهتر از ویژگی‌ها و ساختمان پیچیده یک پروتئین را میسر ساخته است. همچنین بهره گیری از فن آوری های پیشرفته ژنومیک و پروتئومیکس نیز امکان انتخاب سریع پپتیدها و پروتئین های نوین با کاربردهای متنوع درمانی را فراهم نموده است.

با وجود گسترش فزآینده کاربرد پپتیدها و پروتئین ها در درمان بسیاری از بیماری‌های پاتولوژیک، طراحی سیستم های دارورسانی اختصاصی برای هدف درمانی با توجه به ناپایداری ذاتی، پیچیدگی ساختاری و در نتیجه لزوم حفظ یکپارچگی ساختاری برای بروز فعالیت زیستی ملکولهای پروتئینی، به عنوان چالش اصلی این ترکیبات جهت ورود به عرصه بالینی مطرح گردیده و سبب شده است که در سالیان اخیر توجه بسیاری از محققین و متخصصین فرمولاسیون فرآورده‌های دارویی را برای تحقیق بر روی این موضوعات به خود جلب نماید.

مرکز تحقیقات فن آوری پروتئین دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان یک مرکز کلیدی و راهبردی از کلیه متخصصین و محققین علاقه مند به مشارکت در اجرای پروژه های تحقیقاتی در زمینه های مختلف علم پپتید و پروتئین جهت همکاری دعوت بعمل می‌آورد.

دکتر رضا ابوفاضلی

امتیازدهی
 
مرکز تحقیقات فن آوری پروتئین
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : ptrc@sbmu.ac.ir
آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 3974 بار

بازديدکنندگان امروز : 10 نفر

کل بازديدکنندگان : 93165 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 5 نفر

 

 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.