سه شنبه ١٧ تير ١٣٩٩ - 
1 2
 
منو اصلی
صفحه اصلي > تاریخچه جشنواره 
 
 

تاریخچه جشنواره

جشنواره پژوهشی همه ساله با هدف معرفی برگزیدگان عرصه علم، پژوهش، فن آوری، و نوآوری و نیز فراهم سازی بسترلازم و گسترش فعالیت های علمی و پژوهشی برگزار می گردد.

نوزدهمین دوره جشنواره دانشگاه همزمان با هفته پژوهش برگزار خواهد شد و انتظار می رود که با حضور مقامات عالی رتبه کشور، اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه مانند سالهای گذشته شاهد برگزاری پرشکوه آن باشیم.

بی تردید برجسته نمودن فعالیت های پژوهشی درسطح دانشگاه، معرفی و تقدیر از پژوهشگران برگزیده، مولفین و مترجمین آثار علمی، و نمایش فعالیت پژوهشی واحدهای مختلف تابعه دانشگاه از جمله مراکز تحقیقاتی، دانشکده ها و مراکز آموزشی درمانی، علاوه بر ایجاد یا افزایش انگیزه در بین محققین دانشگاه موجب آشنایی بهتر و بیشتر پژوهشگران با یکدیگر گردیده که خود می تواند زمینه ساز برقراری ارتباطات علمی و انجام فعالیت های مشترک در بین اعضا هیات علمی گردد. علاوه بر این برگزاری جشنواره پژوهشی دانشگاه فرصت مناسبی برای متولیان امر و محققین فراهم می آورد تا با طرح و بررسی مسایل و دیدگاه های مختلف مرتبط با تحقیق و پژوهش، در جهت برنامه ریزی و سوق دادن حرکت هایی که اهداف پژوهشی کلان کشور را تحقق می بخشد به جلو رفته و با گام های مثبت و اساسی در جهت حل مشکلات جاری کشورقدم برداشته شود. لذا شناسایی و تجلیل از نام آوران و نخبگان عرصه پژوهش کوچکترین قدمی است که
 می تواند در راستای تقویت چنین حرکتی می تواند برداشته شود. و از این روست که معاونت تحیقات و فن آوری دانشگاه از سال 1379 هرسال اقدام به برگزاری این جشنواره همزمان با هفته پژوهش نموده است.
جشنواره پژوهشی طی 19 دوره برگزاری فراز ونشیبهای بسیاری را طی نموده است. در دوره های اول تا پنجم جشنواره، منتخبین تنها در سه عنوان پژوهشگر برتر، طرح برگزیده وکتاب برگزیده معرفی می شدند. در دوره های بعدی با بازنگری های انجام شده تعداد عناوین افزایش یافت. از دوره هشتم با تغییر آیین نامه انتخاب برترین های جشنواره، کمیته های علمی در زمینه های مختلف به طور متمرکز تشکیل و با برگزاری جلسات متعدد برگزیدگان را در زمینه های مختلف معرفی می نمایند: دانشکده و مرکز مستقل و غیر مستقل، پژوهشگر هیات علمی وغیر هیات علمی، کتاب، مجله، مخترع، و دانشجو است. تغییرات مرتبط با نوزدهمین جشنواره، ضمن اصلاح مجدد آیین نامه انتخاب پژوهشگران برتر، برای اولین بار آیین نامه انتخاب مقاله برگزیده تدوین و به مورد اجرا گذاشته شد.
جشنواره پژوهشی دانشگاه در دوره پانزدهم به نام دانشمند ایرانی ابوریحان بیرونی نامگذاری گردید. بیرونی که علاوه بر نجوم، ریاضیات و فلسفه در داروشناسی نیز فعالیتهای مهمی انجام داده است. در بسیاری از کشورها نام بیرونی را بر دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و تالار کتابخانه‌ها نهاده و لقب «استاد جاوید» به او داده‌اند.

نوآوری دیگر در جشنواره امسال تقدیر از دو پژوهشگر شاخص در دو گروه بالینی و پایه در سطح ملی و سه پژوهشگر شاخص در سطح بین المللی است که امیدواریم مرزهای این جشنواره را از دانشگاه فراتر برده و اهمیت آن را در کشور و در سطح بین المللی نیز به نمایش بگذاریم.

همزمان با برگزاری جشنواره، مراکز تحقیقاتی و دانشکده ها با حضور فعال در غرفه هایی که به منظور ارائه دست آوردهای  پژوهشی آنان برپا می شود به تبادل اطلاعات و تعامل در زمینه های پژوهشی می پردازند که از بین آنها غرفه برتر انتخاب می گردد.

 

 

 

 

 

 

اخبــــــار
فراخوان انتخاب پژوهشگر منتخب
ضریب تاثیر مجلات 2016
ضریب تاثیر مجلات 2017
ضریب تاثیر مجلات 2018
جدول امتیاز دهی مقالات
مهلت تحویل مستندات برای پژوهشگر برتر و مقاله برتر تا 1 آبان ماه می باشد.
توجه : برای هر گونه مستندات جشنواره Affiliation دانشگاه ضروری است

به اعضای هیات علمی دارای H Index بالای 25 بر اساس پایگاه استنادی Scopus در جشنواره لوح تقدیر اهدا خواهد شد.

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.