دوشنبه ٠٥ آبان ١٣٩٩ - 
1 2
 
منو اصلی
صفحه اصلي > تاریخچه جشنواره 
 
 

تاریخچه جشنواره

جشنواره پژوهشی همه ساله با هدف معرفی برگزیدگان عرصه علم، پژوهش، فن آوری، و نوآوری و نیز فراهم سازی بسترلازم و گسترش فعالیت های علمی و پژوهشی برگزار می گردد.
بیست و یکمین دوره جشنواره دانشگاه همزمان با هفته پژوهش برگزار خواهد شد. با توجه به شیوع بیماری کرونا امسال این جشنواره به صورت مجازی برگزار خواهد شد امیدواریم مانند سالهای گذشته شاهد برگزاری پرشکوه آن باشیم.
 
بی تردید برجسته نمودن فعالیت های پژوهشی درسطح دانشگاه، معرفی و تقدیر از پژوهشگران برگزیده، مولفین و مترجمین آثار علمی، و نمایش فعالیت پژوهشی واحدهای مختلف تابعه دانشگاه از جمله مراکز تحقیقاتی، دانشکده ها و مراکز آموزشی درمانی، علاوه بر ایجاد یا افزایش انگیزه در بین محققین دانشگاه موجب آشنایی بهتر و بیشتر پژوهشگران با یکدیگر گردیده که خود می تواند زمینه ساز برقراری ارتباطات علمی و انجام فعالیت های مشترک در بین اعضا هیات علمی گردد. علاوه بر این برگزاری جشنواره پژوهشی دانشگاه فرصت مناسبی برای متولیان امر و محققین فراهم می آورد تا با طرح و بررسی مسایل و دیدگاه های مختلف مرتبط با تحقیق و پژوهش، در جهت برنامه ریزی و سوق دادن حرکت هایی که اهداف پژوهشی کلان کشور را تحقق می بخشد به جلو رفته و با گام های مثبت و اساسی در جهت حل مشکلات جاری کشورقدم برداشته شود. شعار این جشنواره شکست کرونا در سایه پژوهش بوده لذا شناسایی و تجلیل از نام آوران و نخبگان عرصه پژوهش به خصوص در زمینه مقابله با کرونا، کوچکترین قدمی است که می تواند در راستای تقویت چنین حرکتی می تواند برداشته شود. و از این روست که معاونت تحیقات و فن آوری دانشگاه از سال 1379 هرسال اقدام به برگزاری این جشنواره همزمان با هفته پژوهش نموده است . جشنواره پژوهشی طی 20 دوره برگزاری فراز و نشیبهای بسیاری را طی نموده است. در دوره های اول تا پنجم جشنواره، منتخبین تنها در سه عنوان پژوهشگر برتر، طرح برگزیده وکتاب برگزیده معرفی می شدند. در دوره های بعدی با بازنگری های انجام شده تعداد عناوین افزایش یافت. از دوره هشتم با تغییر آیین نامه انتخاب برترین های جشنواره، کمیته های علمی در زمینه های مختلف به طور متمرکز تشکیل و با برگزاری جلسات متعدد برگزیدگان را در زمینه های مختلف معرفی می نمایند: دانشکده و مرکز تحقیقات، مرکز توسعه بالینی، پژوهشگر هیات علمی ، کتاب، مجله، مخترع و دانشجو است. تغییرات مرتبط با بیستمین جشنواره، ضمن اصلاح مجدد آیین نامه انتخاب پژوهشگران منتخب، برای اولین بار آیین نامه انتخاب مقاله برگزیده در زمینه کووید 19 تدوین و به مورد اجرا گذاشته شد. همچنین فناور برتر ملی در این جشنواره به متخبین اضافه شد.
جشنواره پژوهشی دانشگاه در دوره پانزدهم به نام دانشمند ایرانی ابوریحان بیرونی نامگذاری گردید. بیرونی که علاوه بر نجوم، ریاضیات و فلسفه در داروشناسی نیز فعالیتهای مهمی انجام داده است. در بسیاری از کشورها نام بیرونی را بر دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و تالار کتابخانه‌ها نهاده و لقب "استاد جاوید" به او داده‌اند.
 
نوآوری دیگر در جشنواره امسال تقدیر از پژوهشگران شاخص در سطح ملی و پژوهشگر شاخص در سطح بین المللی است که امیدواریم مرزهای این جشنواره را از دانشگاه فراتر برده و اهمیت آن را در کشور و در سطح بین المللی به خصوص در مهار کرونا نیز به نمایش بگذاریم.
 
 
 

 

 

 

اخبــــــار
 
فراخوان انتخاب پژوهشگر منتخب
ضریب تاثیر مجلات 2017
ضریب تاثیر مجلات 2018
ضریب تاثیر مجلات 2019
جدول امتیاز دهی مقالات
مهلت تحویل مستندات برای پژوهشگر برتر و مقاله برتر تا 1 آبان ماه می باشد.
توجه : برای هر گونه مستندات جشنواره Affiliation دانشگاه ضروری است

به اعضای هیات علمی دارای H Index بالای 25 بر اساس پایگاه استنادی Scopus در جشنواره لوح تقدیر اهدا خواهد شد.

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.