صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

"سلامت روان در محیط کار"، شعاری برای یک روز جهانی

روز دهم اکتبر مصادف با 18 مهرماه از سوی فدراسیون جهانی سلامت روان WFMH از سال 1992 به عنوان روز جهانی سلامت روان تعیین گردیده است. این فدراسیون برای این روز در هر سال یک، شعار خاص را انتخاب می نماید. شعار سال 2017 در خصوص روز جهانی سلامت روان، "سلامت روان در محیط کار" تعیین گردیده است.
مهندس محمدرضا غفارزاده رزاقی رئیس گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این مطلب، اظهار داشت: بررسی‌های کارشناسان و متخصصین سلامت روان، بیانگر این مطلب می باشد که افزایش غفلت کارکنان در حوزه سلامت روان، کاهش بهره وری نیروی کار و افزایش هزینه‌های جانبی در این خصوص را در بر خواهد داشت.
وی افزود: با توجه به شعار سال 2017، با برنامه ریزی هایی که بر اساس محتوای شعار سال انجام می گردد، فعالیت هایی پیش بینی شده تا بتوان سایه های غفلت در حوزه سلامت روان را از محل کار برداشته و ابزارهایی فراهم آوریم  تا در جهت افزایش رضایت عمومی در محل کار و تامین سلامت در این محیط گام  برداریم.
غفارزاده رزاقی در خصوص تعریف سازمان جهانی بهداشت از سلامت روان توضیح می دهد: سازمان جهانی بهداشت، سلامت روانی را اینگونه تعریف نموده است: قابلیت ارتباط موزون و هماهنگ با دیگران، تغییر و اصلاح محیط فردی و اجتماعی و حل تضادها و تمایلات شخصی به طور عادلانه، منطقی و مناسب. 
وی افزود: انجمن بهداشت روانی کانادا در یک دید جامع، سلامت روان را در سه قسمت، نگرش های مربوط به خود، نگرش های مربوط به دیگران و نگرش های مربوط به زندگی تعریف می نماید.از نظر این انجمن، سلامت روانی یعنی: توانایی سازگاری با دیدگاه های خود، دیگران و رویارویی با مشکلات روزمره زندگی. 
رئیس گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت امور بهداشتی ادامه داد: سلامت روانی همان سلامت فکر و قدرت سازگاري فرد با محيط و اطرافيان است. چون در مواجهه با چالش ها و مشکلات روزمره، ما بر اساس ويژگي هاي رواني خود با آن ها برخورد مي کنيم،‌ هر چه از سلامت رواني بيشتر برخوردار باشيم به يقين آسيب پذيري ما کمتر خواهد بود. پس همچنان که از جسم خود مراقبت مي کنيم، روح خود را نيز بايد مقاوم‌تر کنيم تا زندگي بهتري داشته باشيم.
غفارزاده رزاقی در مورد تعریف سلامت روانی در محیط کار  می گوید: سلامت روانی در محیط كار یعنی مقاومت در مقابل پیدایش پریشانیهای روانی و اختلالات رفتاری در كاركنان سازمان و سالم سازی فضای روانی كار به نحوی كه هدف های چندگانه زیر تأمین شود:
۱-  هیچ یك از كاركنان سازمان به دلیل عوامل موجود در سازمان گرفتار اختلال روانی نشوند.
۲ - هر یك از كاركنان از اینكه در سازمان محل كار خود به فعالیت اشتغال دارند، احساس رضایت كنند و علاقه مند به ادامه كار در آن سازمان باشند.
۳- هر یك از كاركنان سازمان نسبت به خود، رؤسا، همكاران و به طور كلی نسبت به جهان اطراف و خصوصاً نسبت به جایگاه خود در سازمان احساس مثبتی داشته باشند.
۴- همه كاركنان سازمان قادر به ایجاد روابط مطلوب با محیط كار و عوامل موجود در آن باشند.
وی با اشاره به اصول سلامت روان در محیط کار و سازمان گفت: کارفرمایان و مسئولین با ایجاد امنیت شغلی و محیطی دارای حس صمیمیت و احترام متقابل، عاری از اضطراب و خشم، پرهیز از اعمال روشهای مبتنی بر زور و اجبار در محیط كار، شناسایی استعدادهای بالقوه كاركنان تحت نظارت و سپس فراهم ساختن شرایط لازم برای رشد و شكوفایی این استعداد توسط مدیران سازمان، شناسایی دلایل واقعی كم كاری، غیبت از كار، بی حوصلگی و بی علاقگی به كار، پرهیز از قضاوتهای كوركورانه و مبتنی بر پیش داوری، آشنا ساختن كاركنان با واقعیت های محیط كار و حذف آن دسته از معیارها و عوامل سازمانی كه از لحاظ اخلاقی، انسانی و فرهنگ سازمانی صحیح تلقی نمی شود، می توانند در جهت ارتقا سطح سلامت روان کارکنان گام بردارند و به دور از هرگونه خشم و درگیری به وظایف خود عمل نمایند.
رئیس گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت امور بهداشتی در خصوص هفته سلامت روان گفت: در ایران نیز هفته پایانی مهرماه ( 24 لغایت 30 مهر ) به نام هفته سلامت روان نام گذاری گردیده است، و عمده ترین هدف در این هفته ارتقاء و افزایش آگاهی و تغییر و اصلاح نگرش مردم و مسئولین و متخصصین جامعه نسبت به مسائل مرتبط با سلامت روان می باشد.
وی افزود: گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت امور بهداشتی دانشگاه نیز با توجه به محتوای شعار سال 2017 برنامه هایی را با هدف ارتقاء و افزایش سطح سلامت روان جامعه تحت پوشش در الویت‌ اجرایی سال 1396 قرار داده است. از جمله برنامه های اجرایی در این هفته عبارتست از :
برگزاری همایش و سمینارهای عمومی و تخصصی در سطح  شهرستان و مراکز تابعه با همکاری دستگاه های عضو کمیته سلامت روان، برپایی جشنواره های فرهنگی، تفریحی و علمی با مضمون شعار سال، برگزاری کارگاه های آموزشی جهت محیط های کاری سازمان ها با هدف توانمندسازی کارکنان مشاغل در دستگاه های دولتی و غیر دولتی، برگزاری دوره های آموزشی در سطح شهرک های صنعتی و کارخانجات تحت پوشش، برگزاری گارگاه های تخصصی جهت ظرفیت سازی و توانمندسازی کارشناسان سلامت روان و رفتار مراکز خدمات جامع سلامت ، هماهنگی و تولید برنامه های تلویزیونی و جمع آوری مطالب علمی جهت درج در نشریات عمومی و تخصصی ، اطلاع رسانی عمومی جهت ارتقاء سطح آگاهی آحاد جامعه و برگزاری کمیته های درون و برون بخشی با گروه های تخصصی و سازمان های ذیربط و برنامه ریزی در خصوص تدوین برنامه های مرتبط با موضوع.
 


١٧:٢٧ - دوشنبه ١ آبان ١٣٩٦    /    عدد : ٥٣٢٠٤    /    تعداد نمایش : ٦٢٠