دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧ - 
1 2 3 4
 
صفحه اصلي > اخبار  


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهبدبهشتی :

طراحی سوالات آزمون بورد تخصصی و فوق تخصصی با حضور وزیر بهداشت آغاز شد

 روابط عمومی دانشگاه: طراحی سوالات شصتمین آزمون دانشنامه تخصصی و بیست و هفتمین آزمون دانشنامه فوق تخصصی با حضور دکتر هاشمی وزیر بهداشت در دانشکده پرستاری  مامایی شهیدبهشتی آغاز شد.

دکتر بهرام عین اللهی معاون آموزشی وزارت بهداشت و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی کشور در حاشیه جلسه طراحی سوالات آزمون در گفتگو با ما، بزرگترین امتحان در کشور از نظر ارزشی در وزارت علوم و بهداشت را امتحان بورد تخصصی و فوق تخصصی عنوان کرد و افزودس: آزمون بورد از نظر ارزش و اعتبار بالاترین آزمون در کشور  و ملاکی برای عضویت در هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی کشور محسوب می شود .

وی با اشاره به برنامه ریزی های گسترده برای برگزاری آزمون بورد، دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی را در برگزاری این آزمونها موفق برشمرد و اظهار  داشت:  از سال 1382 این دانشگاه بعنوان مسوول برگزاری آزمونهای بورد انتخاب شد و از آن زمان تا به امروز برگزاری همه امتحانات بورد به دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی واگذار شده است .

معاون آموزشی وزارت بهداشت ضمن تقدیر از همکاری و تلاشهای شبانه روزی مسوولان و مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در  اجرای آزمون گفت: این دانشگاه از نظر فضای فيزيكي خوب، امکانات سخت افزاری مناسب و همکاری پرسنل نهایت تلاش خود را در این زمینه به کار برده است به نحوی که در سالهای گذشته در برگزاری امتحانات بسیار موفق عمل کرده است و این امر جای تشکر و قدردانی از مجموعه دانشگاه را دارد به ویژه در سال جاری که ریاست دانشگاه و همکارانشان با فعالیت شبانه روزی، امکانات بسیار خوبی را برای برگزاری امتحانات بورد در اختیار ما گذاشتند.

دبير شورای آموزش پزشکی و تخصصی كشور با اشاره به تفاوتهای آزمون امسال نسبت به سنوات قبل اظهار داشت: طراحی سوالات امسال از هفتم تا نهم شهریور ماه و در تعطیلات آخر هفته صورت می گیرد که اساتید با فراغت بیشتری می توانند همکاری کنند. سالهای گذشته طراحی سوالات گروههای تخصصی و فوق تخصصی بصورت جداگانه انجام می شد در حالی که امسال هر دو گروه تخصصی و فوق تخصصی به طراحی سوالات می پردازند .

دکتر عین اللهی با اشاره به حضور حدود 13000 استاد در دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور که مایل به مشارکت در بورد هستند گفت: برخی از اساتید در سنوات گذشته در چند بورد تخصصی و فوق تخصصی مشارکت داشتند اما امسال براساس مصوبه نشست شورای تخصصی آموزش پزشکی اساتید به انتخاب خودشان فقط می توانند عضو هیات ممتحنه یک بورد باشند . مزیت این امر مشارکت افراد بیشتری در بورد است و فرصت مشارکت همه گیر به اساتید داده می شود که این تغییر نیز امسال برای اولین بار انجام شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت دومین تغییر انجام شده در آزمون امسال را تغییر زمان برگزاری مراسم افتتاحیه طراحی سوالات از صبح روز اول به شب هنگام  عنوان کرد که سبب می شود  زمان بیشتری در اختیار اساتید برای طرح سوال قرار گیرد.

دبير شورای آموزش پزشکی و تخصصی كشور خاطرنشان کرد:  با همکاری دانشگاه از نظر امکانات سخت افزاری ، فضای فيزيكي بیشتر و بهتری به قسمت تایپ اختصاص یافت و بیش از 50 اتاق دانشکده در اختیار آزمون قرار گرفت زیرا امسال تعداد  زیادی از اساتید( حدود700 تن از اعضای هیات های ممتحنه بورد تخصصی و فوق تخصصی) بصورت همزمان دراین دانشکده برای طراحی سوال حضور می یابند که این نشان از دهنده قدرت و مدیریت قوی اجرایی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی است که توان انجام چنین کار بزرگی را دارد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت درخصوص زمان برگزاری آزمون و اعلام نتایج گفت: آزمون 14 شهریورماه برگزار می شود نتایج امتحانات را انشاءا... با سرعت بیشتری اعلام مي کنیم، پذیرفته شدگان آزمون کتبی در آزمون آسکی شرکت خواهند کرد كه همکاران دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی نيز در اين آزمونها حضور می یابند. نتایج نهایی نيز تا قبل از مراسم اختتامیه اعلام می شود و در اين مراسم از نخبگان و نفرات برتر تقدیر به عمل خواهد آمد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به تقدیر از نخبگان و نفرات برتر بورد در مراسم اختتامییه اعلام کرد این برگزیدگان می توانند از امتیازات هیات علمی دانشگاهها برخوردار شوند.

دبير شورای آموزش پزشکی و تخصصی كشور ارزشیابی آزمونها پس از برگزاری با ملاکهای علمی از نظر میزان صحت سوالات، سختی و ضریب دشواری ، درصد پاسخگویی  و...  را ملاکی برای انتخاب اساتید طراح سوال برای آزمون بعدی برشمرد و تاکید کرد: با توجه به این که آزمونها آموزش را تقویت می کنند اعضای هیات های ممتحنه باید سعی کنند طراحی سوالات بیشتر در ارتباط با مشکلات و نیازهای مردم باشد نه مربوط به موارد نادر یا غیر مرتبط به مردم و جامعه ما . در واقع بحث جامعه نگری را در نظر داشته باشند زیرا هدف ما از آموزش و آزمونها ، ارتقای جامعه است پس  سوالات ما نيز باید بیشتر در جهت نیازهای جامعه باشد.

دکتر عین اللهی از دیگر تغییر آزمون امسال را برگزاری انتخابات برای تعیین دبیران بورد سال آتی اعلام كرد وافزود: با توجه به تمایل اساتید به تعيين دبیران بورد بصورت انتخابی امسال در طول برگزاری مراسم طراحی سوالات برای تعيين دبیران سال آینده انتخابات برگزار می شود و منتخبان به مقام عالی وزارت برای صدور ابلاغ دوره بعدی معرفی می شوند.

وي در ادامه گفت: امسال برای اولین بار طراحی سوالات آزمونهای دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی بصورت همزمان انجام می شود . سوالات این دوره از آزمونها با حضور 433 عضو هیات ممتحنه در گروه تخصصی و 200 عضو هیات ممتحنه در گروه فوق تخصصی انجام خواهد پذیرفت.

دکتر عین اللهی درخصوص تعداد داوطلبان آزمون امسال اظهار داشت: در آزمون دوره 27 دانشنامه فوق تخصص 283 نفر داوطلب کتبی و شفاهی و  261 نفر داوطلب مرحله کتبی داریم که رشته های روماتولوژی کودکان و عفونی کودکان با دو نفر کمترین داوطلب مرحله کتبی و رشته گوارش و کبد بالغان با 38 نفر بیشترین داوطلب  را داشته است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: در این دوره از آزمون دانشنامه تخصصی نیز  3016 داوطلب آزمون کتبی و شفاهی و 2627 داوطلب مرحله کتبی داریم که بیشترین داوطلب مربوط به رشته بیماریهای داخلی با 346 نفر و کمترین داوطلب مربوط به رشته پزشکی ورزشی با 9 نفر می باشد.

وي در خاتمه خاطرنشان کرد:  سطح آموزش در کشور بخصوص در سالهای اخیر ارتقا یافته است که این امر باید باعث ارتقای سطح سلامت و درمان مردم نیز شود . هرچه سطح امتحانات و آزمونها و آموزش ما ارتقا یابد مطمئنا سلامت مردم ما نیز ارتقا می یابد. امروزه فارغ التحصیلان و پذیرفته شدگان آزمونهای بورد ایران به راحتی در بسیاری از امتحاناتی که در خارج از کشور وجود دارد پذیرفته می شوند که به جرات اعلام می کنیم امتحانات ما جزو بهترین امتحانات در سطح دنیاست و هدف ما از این موضوع ارتقای کیفیت و بهتر شدن سلامت مردم است.

خبرنگار: سعیده عباسی

تاریخ:7/6/92

کدخبر:13920451


 

 


١٦:٢١ - پنج شنبه ٧ شهريور ١٣٩٢    /    عدد : ٣٨١٧    /    تعداد نمایش : ٦٢٨٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی دولت
------------------------------------------
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.