چیپ های مغزی جدیدDARPA قادرند حافظه انسان را پاک کنند و یا چیزهای جدیدی به مغز اضافه کنند

درست زمانی که تصور می کنید سازمان های اطلاعاتی تمامی تکنیک های شستشوی مغزی و کنترل ذهن را کنار گذاشته اند سازمان پروژه های تحقیقاتی پیشرفته ی دفاعی(DARPA) در حال توسعه ی چیپ های مغزی است که می توانند خاطراتی در مورد یک موضوع خاص را از مغز انسان پاک کنند و یا خاطراتی را در مغز بکارند.

این موضوع قطعاً دلسرد کننده است و احتمالاً بسیاری از افراد معتقدند که این فناوری همچنان باید در قلمرو داستان های علمی تخیلی باقی بماند. البته افرادی مانند پروفسور خاویر هستند که چنین کاری را توسط تله پاتی انجام می دهند و نیازی به چنین چیپی ندارند.

تصور کنید که بتوان به وسیله ی ترکیبی از لیزر، مواد مخدر و میکروچیپ ها مغز را کنترل کرد در اینصورت می توان خاطراتی نادرست را در مغز ایجاد کرد. این تکنولوژی خاص درحال حاضر در حال آزمایش روی موش ها است و به نظر می رسد که پیشرفت های زیادی در این زمینه حاصل شده است و این موضوع نشان می دهد که پروژه در مسیر درست درحال حرکت است.

عصب شناسی به نامJoseph LeDoux در این مورد گفته است: «به نظر می رسد دارپا علاقه زیادی به این نوع از تکنولوژی ها دارد و می خواهد در این زمینه به دستاوردهای بزرگی برسد. هدف اصلی دارپا قرار دادن این چیپ ها در مغز انسان هاست. این چیپ ها همانند یک پروتز که بازو را حرکت می دهد می تواند مغز را کنترل کند. من نظری ندارم که آنها چطور از این فناوری استفاده می کنند

درحالی که این موضوع باعث وحشت افراد می شود و آنها فکر می کنند که با این فناوری انسانیت و اتوماسیون خود را از دست می دهند اما این تکنولوژی می تواند مفید هم باشد. این فناوری می تواند به درمانPTSD کمک کند و باعث کاهش اضطراب شود و با اعتیاد و افسردگی مبارزه کند.

 

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.(V 1.1)

تاریخ آخرین بروز رسانی:1394/10/15