صفحه اصلي > اخبار 
 


حضور دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در نظام رتبه ‌بندی دانشگاهی «شانگهای»

حضور دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در نظام رتبه ‌بندی دانشگاهی «شانگهای»

نظام رتبه بندی «شانگهای» در تازه‌ ترین ویرایش خود در سال ۲۰۱۷ نام ۱۲ دانشگاه ایرانی را منتشر کرده که دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در فهرست مؤسسه‌های برتر حضور یافت.
بر اساس اعلام پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر پایه عملکرد علمی آن ها که با نام «شانگهای» شناخته می‌شود در تازه‌ترین ویرایش خود در سال ۲۰۱۷ نام ۱۲ دانشگاه ایرانی را منتشر کرده که روی‌هم‌ رفته ۱۰۰ بار در زمره مؤسسه‌ های برتر آمده است. 
رتبه‌بندی موضوعی «شانگهای» مؤسسه‌ها را در ۵۲ حوزه موضوعی (شش موضوع در علوم طبیعی، چهار موضوع در علوم زیستی، ۲۲ موضوع در مهندسی، شش موضوع در علوم پزشکی، و ۱۴ موضوع در علوم اجتماعی) بر پایه پنج سنجه گوناگون ارزیابی می‌ کند و موسسه‌هایی در این نظام ارزیابی شده‌اند که شمار انتشارات آنها از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ در پایگاه «اینسایت» که تحلیلگر داده‌های نمایه‌ نامه «وب آو ساینس» است، از ۲۵ تا ۲۰۰ مقاله بسته به موضوع‌های گوناگون باشد.
همچنین شمار انتشارات، تاثیر استنادی نرمال‌ شده، جوایز اعضای هیئت علمی، نسبت همکاری‌های علمی جهانی و شمار مقاله‌های یک مؤسسه در نشریه‌های برتر، پنج سنجۀ کلیدی با وزن‌های گوناگون در رتبه‌بندی «شانگهای» برای ارزیابی به کار می ‌روند و داده‌های این نظام از دو پایگاه «اینسایت» و «وب آو ساینس» گردآوری می‌شوند.
به طور کلی نام بیش از ۱.۴۰۰ دانشگاه از ۸۰ کشور با ۱۴.۴۰۰ تکرار در موضوع‌های گوناگون این فهرست آمده‌اند که نام دانشگاه‌های آمریکا ۳.۸۵۷ بار با جایگاه نخست در ۳۲ موضوع، نام دانشگاه‌های چین ۱.۶۵۲ بار و نام دانشگاه‌های انگلستان نیز ۱.۱۶۸ بار تکرار شده است.همچنین دانشگاه «هاروارد» با برتری در ۱۵ موضوع بهترین عملکرد را داشته است. 
گفتنی است در این رتبه بندی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه آزاد، دانشگاه تهران، دانشگاه‌ صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه‌های فردوسی مشهد، دانشگاه تبریز و دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در فهرست مؤسسه‌های برتر در ۵۲ موضوع آمده‌اند که روی‌ هم ‌رفته دانشگاه های ایران ۱۰۰ بار در زمره مؤسسه‌های برتر نام برده شده اند.