صفحه اصلي > اخبار 
 


اولویت های اجرایی رئیس جدید دانشگاه اعلام شد/ دکتر آقاجانی: برنامه های طرح تحول سلامت در دانشگاه بطور کامل اجرا می شود

اولویت های اجرایی رئیس جدید دانشگاه اعلام شد/ دکتر آقاجانی: برنامه های طرح تحول سلامت در دانشگاه بطور کامل اجرا می شود

دکتر محمد آقاجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مراسم معارفه خود و در جمع اساتید، کارکنان و دانشجویان، اولویت های برنامه های اجرایی در بخش های مختلف را اعلام کرد.
دکتر آقاجانی اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حدود 60 سال قدمت و حضور استادان برجسته یکی از بزرگترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور است که با تولید دانش و تربیت نیروی انسانی و ارائه خدامت بهداشتی ودرمانی سهم بزرگی در سلامت ایرانیان دارد. این دانشگاه سه ماموریت منطقه ای، ملی و بین المللی را به عهده دارد. 
اولین مجری طرح ریفرم در کشور
وی با اشاره به حوزه های مختلف فعالیت دانشگاه و اولویت های فعالیت آنها گفت: در حوزه آموزش، در 13 دانشکده، 14 هزار دانشجو در 238 رشته تحصیلی پایه و تحصیلات تکمیلی با پشتوانه 1400 عضو هیأت علمی مشغول تحصیل می باشند. اولین دانشگاه علوم پزشکی در کشور هستیم که طرح ریفرم در آموزش پزشکی را اجرا کردیم و از لحاظ دانشجو و هیأت علمی دومین دانشگاه علوم پزشکی کشور میباشیم. 
رئیس دانشگاه، انطباق بیشتر محتوای آموزشی و روش آموزش گروه پزشکی با کارکرد و وظایف دانش آموختگان در نظام ارائه خدمات سلامت را یکی از اولویت های مهم حوزه آموزش دانست. وی ادامه داد: EDC باید به عنوان مغز متفکر آموزش فعالیت نماید و محتوای آموزشی را مطابق نیاز جامعه شکل دهد و ارزیابی عملکرد دانشجویان نیز بر مبنای عملکرد آنها و دانش عملی محاسبه شود. 
توجه بیشتر به آموزش اخلاق پزشکی و اخلاق حرفه ای، توانمندسازی دانش آموختگان برای کار آفرینی، افزایش جذب دانشجویان خارجی، ارتقاء کیفیت دانشجویان علوم پایه خصوصا آموزش پزشکی عمومی، نقش آموزش در ترفیع اعضای هیأت علمی در کنار پژوهش و درمان، برنامه ریزی برای احداث بیمارستان مدرن آموزشی مجهزبه تکنولوژی های مدرن نوین پزشکی در شأن دانشگاه و توانمند سازی اعضاء هیأت علمی با گسترش فرصت های مطالعاتی خارج از کشور و افزایش ارتباط علمی با مراکز معتبر بین المللی از جمله دیگر اولویت های آموزشی مورد تأکید دکتر آقاجانی بود.
پژوهش های نظام سلامت افزایش یابد
دکتر محمد آقاجانی در ادامه طرح اولویت های اجرایی خود، به حوزه پژوهش پرداخت. وی خاطر نشان کرد: در دانشگاه 71مرکز تحقیقاتی، 6 پژوهشگاه، 60 شرکت دانش بنیان و 51 نشریه انگلیسی و فارسی منتشر می شود. اساتید برجسته ای در حوزه پژوهش های علوم پایه و بالینی در اختیار داریم و کمیته پژوهشی دانشجویی نیز فعال است. در حال حاضر20 عنوان مجله در پایگاه های scopus، pubmed و ISI نمایه شده و در حال انتشار می باشند. 
وی افزایش عمق پژوهش های حوزه علوم پزشکی که منجر به افزایش شاخص های مختلف از قبیل شاخص های ساینتومتریک و وبومتریک بشود را اولویت مهمی در حوزه پژوهش دانست. 
دکتر آقاجانی جهت دهی پژوهش به سمت نیازهای صنعت در حوزه سلامت  و تبدیل به فناوری های جدید در شرکت های دانش بنیان را ضروری دانست و بر افزایش سهم تولید داخلی در بازار دارو و تجهیزات پزشکی تأکید کرد. 
افزایش پژوهش های نظام سلامت (health system research) جهت بهبود مدیریت و کیفیت در خدمات سلامت از دیگر برنامه های دکتر آقا جانی در حوزه پژوهشی بود که به آن اشاره کرد.
وی تأکید کرد: فعال کردن اعضای هیأت علمی خاموش در حوزه پژوهش که حدود 30 درصد از اعضای هیأت علمی را تشکیل میدهد، از طریق تقویت مراکز تحقیقات پژوهش بالینی در بیمارستان های آموزشی همواره باید مدنظر قرار گیرد. 
افزایش تربیت نیروی انسانی محقق از طریق اجرای برنامه های دکترای تخصصی پژوهشی، پزشک پژوهشگر و دوره های پسا دکتری، سوق دهی مراکز تحقیقاتی از تولید مقاله علمی صرف به سمت تولید محتوای علمی قابل استفاده در حوزه سلامت و جذب گرانت از منابع داخلی و خارجی به جای تکیه صرف به منابع دولتی در حوزه پژوهش و سوق دادن پایان نامه های دانشجویی پایه و تکمیلی به سمت پروژه های تحقیقاتی از دیگر اولویت های مد نظر رئیس دانشگاه در حوزه پژوهشی بود.
پرونده الکترونیک سلامت برای شهروندان تهرانی
رئیس دانشگاه با اشاره به ارائه خدمات بهداشتی در محدوده تحت نظر دانشگاه گفت: در دانشگاه 8 شبکه بهداشتی و درمانی ، 2 مرکز بهداشت در شمال و شرق تهران، 100مرکز جامع سلامت، 330 پایگاه بهداشت و 130 خانه بهداشت وجود دارد. بزرگترین حوزه بهداشتی کشور با جمعیتی  حدود 5.5 میلیون نفر تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قرار دارد. 
دکتر محمد آقاجانی با اشاره به اولویت های حوزه بهداشت تأکید کرد: بیشترین مشکلات در سبک زندگی در کلانشهر تهران وجود دارد و آن هم به دلیل آلودگی هوا، کم تحرکی، ترافیک، استرس و محدودیت دسترسی به غذای سالم و شیوع بیماری های غیرواگیر می باشد که مسئولیت این دانشگاه را در حوزه بهداشت بسیار سنگین کرده است. وی بر انجام اقدامات گسترده برای رفع این مشکلات تأکید کرد. 
دکتر آقاجانی تکمیل شبکه بهداشت شهر تهران با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی تهران و ایران، تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای همه شهروندان تهرانی و حرکت به سمت خدمات فعال بهداشتی در شهر تهران را از اولویت های مهم حوزه بهداشت دانست.
وی همچنین بر تداوم برنامه های طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت به صورت کامل در شهر تهران و تأمین نیروی انسانی لازم جهت ارائه خدمات بهداشتی از طریق برون سپاری این خدمات و توسعه کمی و کیفی نظارت بر بهداشت محیط و واحدهای صنفی با استفاده از توان بخش خصوصی تصریح کرد.
 تقویت نظارت ها در حوزه غذا و دارو
رئیس دانشگاه در ادامه طرح اولویت های اجرایی خود، به حوزه غذا و دارو اشاره کرد. دکتر آقاجانی بیان داشت: در حوزه غذا و دارو 1500 داروخانه سرپایی و بستری، 58 شرکت توزیع و پخش دارویی و 421 کارخانه مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی تحت نظارت این دانشگاه است. 
وی در اختیار داشتن بزرگترین حوزه غذا و داروی کشور را به عنوان نقطه قوتی برای دانشگاه دانست. دکتر آقاجانی ادامه داد: بهره مندی از تجهیزات و امکانات آنالیز آزمایشگاهی هایتک، برخورداری از همراهی دانشکده های داروسازی، انستیتو تحقیقات تغذیه و دانشکده بهداشت و استفاده از تخصص و تجربه اساتید خبره دانشگاه در این زمینه مزیت های اصلی دانشگاه برای توفیق در حوزه غذا و دارو می باشد. 
وی عدم تأمین نقدینگی لازم برای خرید دارو و لوازم پزشکی را بزرگترین مشکل حوزه غذا و دارو دانست که مراکز درمانی، کارخانجات و شرکت های پخش را با مشکل مواجه کرده است.
 تلاش در جهت تسریع در وصول مطالبات و تغییر در نظام بازتوزیع منابع در مراکز درمانی، نظارت بر تهیه و توزیع مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی و لوازم پزشکی، اتخاذ روش های جدید و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای تقویت نیروی انسانی در بخش نظارت، افزایش تولیدات دانش بنیان در حوزه دارویی شامل داروهای طبیعی و صنعتی و همچنین تجویز و مصرف منطقی فرآورده های دارویی با همکاری حوزه های درمان و بهداشت از دیگر اولویت های حوزه غذا و دارو بود که دکتر آقاجانی به آنها اشاره کرد.
توسعه فضاهای ورزشی در دستور کار است
دکتر آقاجانی با تأکید بر اهمیت حوزه فرهنگی و دانشجویی اظهار داشت: دانشگاه، 14 خوابگاه با 3600 دانشجوی ساکن دارد و در کل مجموعه دانشگاه 13 کانون فرهنگی دانشجویی در حال فعالیت می باشند. دکتر محمد آقاجانی، شناسایی نیروهای فرهنگی و زبده و علاقمند از بین استادان دانشگاه و ایجاد زمینه فعالیت برای آنان، ایجاد فضایی پر نشاط و بالنده برای فعالیت های فرهنگی دانشجویان با افزایش مشارکت کانون های دانشجویی و استفاده از  NGO ها و بهبود وضعیت خوابگاه ها و خدمات رفاهی دانشجویان و توسعه فضاهای ورزشی را به عنوان اولویت های کاری خود در حوزه فرهنگی دانشجویی بر شمرد.
استمرار برنامه های هفت گانه طرح تحول سلامت در حوزه درمان
دکتر محمد آقاجانی با اشاره به ظرفیت های عظیم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حوزه خدمات درمانی گفت: دانشگاه ما 19 بیمارستان آموزشی و درمانی با 3200 تختخواب و 11 هزار نفر نیروی انسانی شاغل در این مراکز دارد و به طور کلی بر فعالیت 70 بیمارستان نظارت می کند و 27 پایگاه اورژانس در محدوده تحت نظر دانشگاه در حال فعالیت هستند. وی ادامه داد: حدود 50 درصد جمعیت استان تهران تحت پوشش خدمات درمانی این دانشگاه هستند. 
رئیس دانشگاه اذعان داشت: در بسیاری از رشته های فوق تخصی، بیمارستان های این دانشگاه محل ارجاع سطح 3 بیماران از سایر شهرهای کشور است. 2200 موسسه پزشکی خصوصی و 8000 مطب در حوزه نظارت بر درمان دانشگاه قرار دارد که کار بسیار دشوار و عظیمی است.
وی از تغییر الگوی اداره بیمارستان ها و تفویض همزمان اختیارات و مسئولیت ها برای بهبود مدیریت بهبود اقتصاد بیمارستانی و بهبود کیفیت خدمات خبر داد و گفت: کنترل هزینه های درمان از طریق اجرای درست راهنمای بالینی، تقویت کمیته های بیمارستانی و تجویز منطقی دارو در دستور کار قرار دارد.
دکتر محمد آقاجانی، یکی از بزرگترین مشکلات حوزه درمان را کمبود تخت بستری دانست و توضیح داد: بر اساس سند درمان 1404 که نقشه راه درمان 10 ساله آینده کشور را روشن کرده است، در این منطقه به 10 هزار تخت بیمارستانی جدید نیاز داریم. وی گفت:عدم پایداری منابع مالی بخش درمان و تأخیر جدی در وصول مطالبات از مشکلات حاد حوزه درمان است که ان شاالله با هدایت های وزیر و رئیس جمهور محترم برطرف می شود. 
وی بهبود کیفیت خدمات درمانی در بیمارستان های دانشگاه را ضروری دانست و بهترین ابزار دستیابی به آن را توجه بیشتر و جدی تر به اعتبار بخشی نوین بیمارستانها عنوان کرد. دکتر آقاجانی همچنین نظارت فعال بر این حجم عظیم از موسسات پزشکی در حوزه تحت نظارت دانشگاه را نیازمند ساختاری جدید و اتخاذ روش هایی نوین با استفاده از ظرفیت غیر دولتی دانست.
رئیس دانشگاه در ادامه طرح اولویت های خود در حوزه درمان، بر توسعه خدمات دندانپزشکی تأکید کرد و گفت: استفاده از ظرفیت های موجود در حوزه های آموزش، بهداشت و درمان به منظور گسترش خدمات دندانپزشکی در شهر تهران در دستور کار است. وی اجرای کامل و استمرار برنامه های هفت گانه طرح تحول سلامت در حوزه درمان در منطقه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را در اولویت ها اجرایی پیش رو اعلام کرد.
دکتر محمد آقا جانی در مراسم معارفه خود و انتصاب به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: بسیار مسرورم در دانشگاهی که تحصیل و تدریس کردم، امکان خدمت به همکاران عزیز، استادان، دانشجویان و کارکنان شریف دانشگاه را پیدا کردم. از اعتماد استاد عزیزم وزیر محترم بهداشت، جناب آقای دکتر هاشمی در سپردن این مسئولیت خطیر سپاسگزارم. همه امیدواریم در سایه راهبری مقام معظم رهبری و حمایت رئیس جمهور محترم، مجلس شورای اسلامی و تلاش نیروهای فداکار در حوزه سلامت و مدیریت جناب دکتر هاشمی در دولت دوازدهم شاهد درخشش بیش از پیش این حوزه در کشور باشیم. 
دکتر آقاجانی همچنین در ادامه افزود: از روسای پیشین دانشگاه، علی الخصوص جناب آقای دکتر پیوندی دوست و همکار عزیزم بدلیل تلاش های ارزنده در 4 سال گذشته در دولت یازدهم بسیار سپاسگزارم و برای ایشان در شئون حرفه ای و در مسئولیت های آتی سربلندی و موفقیت آرزو دارم. 
از همکارانم در دانشگاه، استادان، مدیران و کارکنان تقاضای راهنمایی و همکاری مشفقانه دارم. باشد که با عنایت خداوند رحمان بتوانیم در خور نام شهید والا مقام دکتر بهشتی این دانشگاه را ارتقا دهیم.