صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

شناسایی به موقع سرطان ها به کاهش مرگ و میر زود هنگام آنها کمک شایانی می کند

دکتر میهن پور عبداله پاتولوژیست آناتومیکال– کلینیکال، رئیس بخش پاتولوژی و آزمایشگاه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در حاشيه سومین روز برگزاري "هشتیمن كنگره بين المللي بيماري هاي ريوي، مراقبت هاي ويژه و سل" و در مصاحبه با روابط عمومی این مرکز گفت: سرطان های قفسه سینه به ویژه سرطان ریه از شایع ترین سرطان ها و کشنده ترین آنها می باشند که با عوامل خطری چون استعمال دخانیات، درمعرض قرار گرفتن مواد شیمیایی مثل مواد رادیواکتیو، آلودگی هوا و آزبست و تغییرات ژنتیک ارتباط قوی دارند. 
دکتر پورعبداله تصریح کرد: شناسایی به موقع سرطان ها به کاهش مرگ و میر زود هنگام آنها کمک شایان می کند و علاوه بر آن آشنایی دقیق و فوق تخصصی پاتولوژیست با انواع این سرطانها به تشخیص صحیح و انجام آزمایشات تکمیلی مولکولی و به تبع آن درمان به موقع و منحصر به فرد individualised منجر می شود. بنابراین در این کنگره یک پانل تخصصی پاتولوژی برگزار 
می شود که شامل دو قسمت است.
دکتر پور عبداله با بیان اینکه در قسمت اول، کنفرانس کلینیکو پاتولوژیک (CPC) توسط استاد فروزان محمدی برنامه ریزی شد که شامل: معرفی بیمار توسط یکی از همکاران فوق تخصص ریه،یافته های رادیولوژی توسط رادیولوژیست ریه و بحث بالینی به وسیله یکی از اساتید پاتولوژی ریه و عفونی کشور که شامل طرح تشخیص های افتراقی و درخواست آزمایشات بالینی و پاتولوژی بود مورد بحث قرار گرفت. در نهایت استاد محمدی نتیجه بررسی پاتولوژی بالینی و تشریحی بیمار را به عنوان تشخیص نهایی توضیح داد.
رئیس بخش پاتولوژی و آزمایشگاه  بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در ادامه اظهار داشت: در قسمت دوم این پانل تخصصی، استاد مسلم بهادری پیشکسوت وچهره ماندگار پاتولوژی کشور درباره پروتئومیکس در ضایعات نیوپلاستیک قفسه سینه سخنرانی 
می کنند.
دکتر پورعبداله افزود: در قسمت دیگری از این پانل به طور کلی به ضایعات سرطانی قفسه سینه شامل: ضایعات سرطانی پلور یا پرده جنب، ریه و میان سینه که به طور خلاصه درباره تومورهای شایع و ناشایع، عوامل خطر، یافته های هیستومورفولژیک و
ایمونوهیستوکمیستری IHC این تومورها صحبت شده و بر تشخیص های افتراقی به روش های نوین تشخیصی، تکمیلی ودرمانی مطرح در دنیا نیز تاکید می گردد.
وی اذعان داشت: در ادامه درباره نقش بیوپسی از طریق هدایت سونوگرافی یا CT در فراهم آوردن بافت کافی جهت تشخیص پاتولوژی و آزمایشات مولکولار بیماران با سرطان های قفسه سینه نیز مباحث مهمی مطرح می شود.
رئیس بخش پاتولوژی و آزمایشگاه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری درخاتمه گفت: علاوه بر برنامه اختصاصی بخش پاتولوژی، همکاران و اساتید پاتولوژی به عنوان عضو پانل و یا سخنران در جلسه های مرتبط با سایر همکاران شامل برنامه آنکولوژی، بیماری های کودکان، interventional pulmonology  و بیماری های نسج بینابینی ریه حضور خواهند داشت.
 


١٧:٠٥ - دوشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٦    /    عدد : ٥٢٨٥٢    /    تعداد نمایش : ٦٠٦