صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

ارتقاء سطح ارائه خدمات درمانی کشور با راه اندازی سامانه MCMC

کارگاه آموزشی "دستورالعمل راه اندازی مرکز پایش مراقبت های درمانی (MCMC )" روز سه شنبه 25 مهرماه در معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.
در این کارگاه که دکتر عظیمی مدیر پرستاری دانشگاه، کارشناسان مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه و مترون و سوپروایزران بالینی مراکز پزشکی آموزشی و درمانی تابعه دانشگاه حضور داشتند، پیرامون نحوه ثبت اطلاعات، اعزام و پذیرش بیماران از طریق سامانه MCMC مطالبی از سوی کارشناسان این حوزه بیان شد.
دکتر هاشمی رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه و مسئول مرکز MCMC درحاشیه این کارگاه گفت: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بعنوان مرکز پیشرو در راه اندازی مرکز پایش مراقبت های درمانی (MCMC) درکشور می باشد؛ که از فروردین ماه سال 90 در معاونت درمان دانشگاه آغاز به فعالیت کرد.
وی افزود: بدنبال راه اندازی این مرکز در این دانشگاه و دانشگاه علوم پزشکی شیراز و بازدید مسئولین وزارت بهداشت از این سامانه و مثبت بودن نتیجه راه اندازی این واحد در این دو دانشگاه، ایجاد و راه اندازی این مرکز در سایر دانشگاه های علوم پزشکی کشور در برنامه عملیاتی سازمان اورژانس کشور قرار گرفت.
دکتر هاشمی افزود: با ورود این برنامه عملیاتی در برنامه های سازمان اورژانس کشور، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و شیراز بعنوان دانشگاه های پیشرو درکنار این سازمان به تهیه و تدوین پیش نویس اولیه دستورالعمل راه اندازی این مرکز پرداختند.
رئیس مرکز مدیریت حوادث دانشگاه همچنین با اشاره به بازدید کارشناسان خبره دانشگاه های علوم پزشکی استان تهران به همراه رئیس اداره MCMC وزارت بهداشت از مرکز MCMC شهر تبریز در 18مهرماه خاطرنشان کرد: پس از ابلاغ دستورالعمل اولیه توسط وزارت بهداشت در سه ماهه سوم سال جاری کلیه دانشگاه های علوم پزشکی کشور موظف به راه اندازی این مرکز می باشند.
وی درخصوص نحوه فعالیت این سامانه گفت: این سامانه از دو قسمت سخت افزاری یا مشاهدات دوربینی و نرم افزاری یا ثبت اطلاعات از طریق اینترنت در این سامانه تشکیل شده است که در قسمت مشاهدات دوربینی کارشناسان واحد MCMC مستقر در معاونت درمان کلیه فرایندها و فعالیت های انجام شده توسط همکاران درمانی در بیمارستان ها کنترل می شود و همچنین اطلاعاتی از قبیل وضعیت تخت های فعال، اعزام و پذیرش بیماران نیازمند به جابجایی بصورت سیستمی توسط کارشناس مربوطه به این واحد ارسال می شود.  
وی درخاتمه گفت: پذیرش و اعزام بیماران (سیستم ارجاع بیماران) درقالب یک سامانه جامع برای انتقال بیماران بین مراکز درمانی هر دانشگاه و ارجاع بیماران به سایر دانشگاه های کشور، می تواند نقش مهمی در ارتقای سطح ارائه خدمات درمانی کشور به مصدومین و بیماران داشته باشد.
 


١١:٢٩ - دوشنبه ١ آبان ١٣٩٦    /    عدد : ٥٣١٧٠    /    تعداد نمایش : ٧٤٠