صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس دانشگاه سه دستور کار مهم برای اداره بیمارستان ها را اعلام کرد

دکتر محمد آقاجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حاشیه مراسم افتتاح بخش اندوسکوپی و مرکز تحقیقات گوارش، اسکیل لب و توسعه و تجهیز بخش NICU بیمارستان مفید سه دستور کار مهم برای توسعه خدمات و اداره بیمارستان ها را اعلام کرد.
دکتر آقاجانی در این مراسم ارائه خدمت به 54درصد استان تهران با 3200 تخت بیمارستانی و 19 بیمارستان را مسئولیتی سنگین برای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توصیف کرد. دکتر آقاجانی اظهار داشت: نقش دانشگاه در ارائه خدمات درمانی تنها یک نقش استانی نیست بلکه دانشگاه یک نقش ملی را در آموزش، پژوهش و ارائه خدمات درمانی ایفا می کند و باید به این جایگاه توجه شود. 
رئیس دانشگاه، رشد بهره وری، ارتقاء خدمت و بیمار محوری را سه رکن اصلی و سه دستور کار مهم در اداره بیمارستان ها و ایجاد تغییر و تحول در مجموعه درمان بر شمرد.
دکتر محمد آقاجانی رشد بهره وری را شامل نیروی انسانی، منابع مالی و منابع فیزیکی دانست. وی منابع انسانی را مهمترین این منابع ذکر کرد که از طریق بازتعریف کردن مسئولیتهایشان، می توان حداکثر بهره مندی تخصصی را داشت.
وی اذعان داشت: ارتقاء بهره وری مالی، ترجمان اقتصاد مقاومتی است و در مسیر آن علاوه بر نگاه به توسعه، باید از آنچه که در اختیار داریم، بهترین استفاده را ببریم.
رئیس دانشگاه از ارتقاء خدمت به عنوان دومین رکن و محور تحول یاد کرد و بر توجه به آن در حوزه های خدمات درمانی و اموزشی و پژوهشی تأکید کرد. دکتر آقاجانی یادآور شد: در خدمت درمانی ما منشوری را به عنوان نسل نوین اعتبار بخشی در اختیار داریم که بر اساس تجارب داخلی و نیز تجارب بین المللی تدوین شده است. در این منشور، برای هریک از بخش ها و خدمات، دستورالعمل خاص وجود دارد. در کنار این، دستورالعمل اجرایی این سنجه های اصلی نیز وجود دارد که ارزشی مضاعف ایجاد نموده است. 
دکتر آقاجانی با اشاره به ارتقاء خدمت در حوزه آموزش پزشکی اظهار داشت: دانش اموختگان حوزه پزشکی باید مجهز به توان خدمت در این حوزه و نیز متناسب با نیاز حوزه سلامت تربیت شوند که علاوه بر کسب این مهارت ها، رعایت اخلاق پزشکی نیز اهمیت دارد.
وی ارتقاء پژوهش ها را خواستارشد و عمق بخشیدن به آنها را ضروری دانست. دکتر آقاجانی ادامه داد: این پزوهش ها باید گرهی از مشکلات حوزه سلامت را باز کند و علاوه بر آن بتواند به خلق ثروت کمک کند و با تکنولوژی و فناوری های پزشکی همراه شود.
رئیس دانشگاه به بیمار محوری به عنوان محور سوم تحول در حوزه درمان و خدمات درمانی اشاره کرد که در ضمن آن باید ایمنی بیمار (patient safety) رعایت شود و توجه به کرامت انسانی و شخصیت بیمار و رعایت اخلاق پزشکی محور آموزش و پژوهش و ارائه خدمات قرار گیرد. اگر به این موارد توجهی نشود، بیمارستان برای مریض خطرناک می شود و عوارض اقدامات پزشکی برای وی ضرر آفرین می شود.
دکتر آقاجانی اتکا به منابع فعلی برای تحول و ارتقاء خدمت را مهم ذکر کرد و ابراز امیدواری کرد با تلاش همه استادان بتوانیم دانشگاه را به حد انتظار و پتانسیل های آن ارتقا ببخشیم.
 


٢٠:٤٨ - چهارشنبه ١ آذر ١٣٩٦    /    عدد : ٥٤٦٢٨    /    تعداد نمایش : ١٢٠٩