صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

برنامه غربالگری سندرم داون و کاهش هزینه های مراقبت از این بیماران

جلسه "ساماندهی برنامه غربالگری سندرم داون" 21 آذرماه در معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد. 
دکتر سربازی مدیرپیشگیری و کنترل بیماریها درخصوص برنامه های غربالگری بیماری سندرم داون گفت: در برنامه های غربالگری جمعیتی، هدف پوشش مطلق نیست، بلکه پوشش غالب افراد ممکن مد نظر قرار گیرد. همچنین در این نوع برنامه ها ضمن فراهم کردن انتخاب های متعدد برای مراجعین، انتظار می رود اکثر افراد روش های معمول و مرسوم و مقرون به صرفه غربالگری را انتخاب نمایند. بنابراین می توان انتظار داشت که با همکاری صحیح و تبعیت از دستورالعمل ها توسط همکاران برنامه، غالب مادران روش های پیشنهادی در غربالگری را انجام دهند تا با اجرای برنامه با موفقیت از سندرم داون و تریزومی های 13 و 18 پیشگیری کرد.
در ادامه دکتر فربخش رئیس گروه پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر، ضمن توضیح ضرورت غربالگری بیماری، به تشریح روش های متداول در شناسایی موارد مبتلا و شاخص‌های غربالگری پرداخت. 
وی در ادامه اهداف، استراتژی ها و فعالیت های هر حوزه را به طور مفصل شرح داده و بر اجرای گام به گام الگوریتم اجرایی برنامه مندرج در دستورالعمل به منظور دستیابی به اهداف تاکید کرد. 
فرجی، کارشناس گروه پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر نیز توضیحاتی در مورد روش اجرا، الزامات و امکانات لازم به منظور اجرای بهینه برنامه را ارائه نمود و شرح وظایف هریک از اعضاء را تشریح و بر اجرای آن تاکید کرد. 
در ادامه حاضرین در جلسه به تشریح اقدامات صورت گرفته توسط حوزه فعالیت خود پرداخته و مشکلات موجود در اجرای برنامه و نکات مندرج در دستورالعمل، شرح وظایف و اختیارات مبتنی بر حوزه کاری خود پرداختند. 
در پایان نیز درخصوص اقدامات ضروری در جهت اجرایی نمودن برنامه مذکور و کسب شاخص های مندرج در برنامه عملیاتی سال 1396 بحث و تبادل نظر شد.
گفتنی است برنامه کشوری ساماندهی غربالگری تریزومی ها (سندرم داون و تریزومی 18 و 13) از سال 1393 با همکاری اداره ژنتیک، اداره مادران و آزمایشگاه های مرجع سلامت در وزارت وزارت بهداشت آغاز شد و اینک با تدارک و سازماندهی الزامات مرتبط، در منطقه وسیعی از کشور (مناطق تحت پوشش 11 دانشگاه علوم پزشکی شامل دانشگاه های علوم پزشکی تهران، ایران، شهید بهشتی، البرز، اصفهان، شیراز، مشهد، یزد، مازندران، همدان و قزوین) اجرایی شده است. 
شایان ذکر است از مزایای قابل توجه و پیامدهای مهم اجراي برنامه غربالگری سندرم داون کمک به کشف ناهنجاري های لوله عصبي و تريزومي هاي شايع ديگر ( 13 و 18) نیز می باشد که منجر به كاهش مرگ و مير نوزادان وكودكان، مرده زايي و كاهش ناتواني و عقب ماندگي هاي ذهني و مشكلات مرتبط با هزينه هاي مراقبت از اين بيماران خواهد شد.
 


١٢:٢٥ - دوشنبه ٢٧ آذر ١٣٩٦    /    عدد : ٥٥٦٤٨    /    تعداد نمایش : ٥٩١