صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

آغاز برنامه کشوری پیشگیری و کنترل بیماری های متابولیک ارثی / اخذ اولین نمونه متابولیک ارثی از نوزادان در ورامین

در دومین روز از ایام دهه مبارک فجر و در راستای اجرای برنامه کشوری پیشگیری و کنترل بیماری های متابولیک ارثی، اولین نمونه از پاشنه پای نوزادی در مرکز بهداشت شهید مدنی ورامین اخذ و به آزمایشگاه مربوطه ارسال شد.
اجرای این برنامه کشوری در شهرستان ورامین با حضور مسوولان شبکه بهداشت ورامین و مسوولان آزمایشگاه غربالگری روز دوشنبه 14 بهمن ماه  در شبکه بهداشت ورامین برگزار شد.
 در ابتدای این جلسه دکتر فربخش رئیس گروه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به تبیین هدف، نحوه اجرای برنامه متابولیک ارثی و دلایل انتخاب شهرستان ورامین برای آغاز این برنامه پرداخت.
در ادامه نشست دکتر بختیاری مدیر شبکه بهداشت ورامین با تاکید بر لزوم در نظر گرفتن بودجه های لازم برای شروع برنامه‌های جدید، از آمادگی این شهرستان برای اجرای برنامه متابولیک ارثی نوزادان خبر داد. 
دکتر کبارفرد رئیس آزمایشگاه غربالگری بیماری های متابولیک نوزادان نیز در این نشست ضمن تشریح نحوه انجام آزمایشات، انتظارات آزمایشگاه MS-MS را در خصوص نحوه ارسال نمونه ها از طریق شبکه بهداشت و آزمایشگاه حد واسط بیان کرد.
لازم به ذکر است آزمایشگاه غربالگری بیماری های متابولیک نوزادان مستقر در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یکی از 6 آزمایشگاه تایید شده توسط اداره ژنتیک در سطح کشور است که انجام آزمایشات غربالگری بیماری های متابولیک ارثی به روش Ms-Ms  را برعهده خواهد داشت. با توجه به تعداد محدود آزمایشگاه هایی که توان انجام این آزمایشات را دارند، این آزمایشگاه در دانشگاه علوم پزشگی شهید بهشتی مسوولیت انجام این آزمایشات در برخی از استان های دیگر را نیز بر عهده خواهد داشت.
در ادامه این برنامه با حضور مسوولان درگیر در برنامه اولین نمونه متابولیک ارثی از کف پای نوزادی در مرکز شهید مدنی ورامین اخذ شد و برای انجام آزمایشات به آزمایشگاه غربالگری انتقال یافت. همچنین از آزمایشگاه حد واسط جهت اخذ نمونه سرم و ادرار در موارد نیازمند آزمایش تأیید بازدید به عمل آمد. 
گفتنی است اداره ژنتیک وزارت بهداشت برنامه غربالگری بیماری های متابولیک ارثی را در قالب برنامه ژنتیک اجتماعی در 10 دانشگاه منتخب به مرحله اجرا در آورده است که در این میان دانشگاه علوم پزشگی شهید بهشتی به عنوان یکی از دانشگاه های پایلوت، برنامه را در شهرستان ورامین آغاز کرده است. 
در این طرح که در بستر برنامه غربالگری نوزادان اجرا می شود، علاوه بر 5 قطره خونی که برای تشخیص سه بیماری کم کاری تیروئید نوزادی، فنیل کتونوری و فاویسم از کف پای کودک گرفته می شود، 3 قطره خون دیگر نیز گرفته می شود تا با استفاده از روش MS-MS بالغ بر 20 بیماری متابولیک ارثی دیگر مورد شناسایی و تشخیص زودرس قرار گیرند تا بتوان از عوارض جبران ناپذیر این بیماری ها از جمله صدمات شدید مغزی جلوگیری کرد.
افراد شناسایی شده با این روش، به منظور تایید تشخیص بیماری مورد آزمایشات تخصصی و تکمیلی دیگر قرار می گیرند و بعد از تایید بیماری خدمات تخصصی درمانی در بیمارستان کودکان مفید به این بیماران ارائه خواهد شد. همچنین توسط مراکز خدمات جامع سلامت به این بیماران خدمات مراقبت، پیگیری و مشاوره ژنتیک والدین به منظور پیشگیری از ابتلای فرزندان بعدی ارایه می شود.
 


١٧:٣٣ - سه شنبه ١٧ بهمن ١٣٩٦    /    عدد : ٥٧٩٤٤    /    تعداد نمایش : ٦٥٠