صفحه اصلي > اخبار > اخبار دانشگاه 
 


  چاپ        ارسال به دوست

«برنامه محوری و ارتقاء بهره وری و کیفیت»؛ دو توصیه مهم رئیس دانشگاه به مسئولان حوزه بهداشت

دکتر آقاجانی رییس دانشگاه در دیدار با روسا و معاونان شبکه ها و مراکز بهداشتی برنامه محوری را موضوعی مهم برای دانشگاه عنوان کرد و بر دو اصل مهم ارتقای بهره وری و ارتقای کیفیت در حوزه بهداشت تأکید کرد.
وی در نشست پایان سال با مسئولان حوزه بهداشتی دانشگاه اظهار داشت: بهداشت اولویت اول دانشگاه است و در سال 97 نیز باید با برنامه ریزی بر اساس این اولویت در راستای ارتقای سلامت مردم در محدوده استان تهران تلاش کنیم.
دکتر آقاجانی با اشاره به گستره وسیع جمعیتی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی که بزرگترین جمعیت تحت پوشش در بین همه دانشگاههای کشور است، خاطرنشان کرد: مسوولیت بهداشت و درمان در محدوده تحت پوش دانشگاه با توجه به مخاطرات و چالش های موجود نیاز به تلاشی مضاعف دارد.
مشکلات بهداشتی استان تهران کمتر از استانهای مرزی و مناطق محروم نیست
دکتر آقاجانی با اشاره به بازدیدهای خود از اکثر نقاط مرزی و محروم کشور در سالهای اخیر اذعان داشت: مشکلات بهداشتی در استان تهران کمتر از استانهای مرزی و مناطق محروم نیست حتی گاهی مسایل اقتصادی و فرهنگی باعث ایجاد مشکلات بهداشتی شدیدتری می شود. 
استقرار کامل برنامه های 15 گانه طرح تحول دنبال می شود
وی فعالان حوزه بهداشت دانشگاه را تیمی منسجم برشمرد و در ادامه گفت: برنامه وزارت بهداشت در دولت دوازدهم در حوزه بهداشتی بر استمرار و عمق بخشیدن به برنامه های دولت یازدهم، استقرار کامل برنامه های مذکور و رفع مشکلات و نواقص آنها تمرکز دارد. باید به برنامه های مذکور جامعیت بخشید و بدون تردید استقرار برنامه های 15 گانه طرح تحول به یک دوره زمانی نیاز دارد تا عمق پیدا کنند.
تاکید ریاست دانشگاه بر اهمیت برنامه محوری
 
دکتر آقاجانی با تأکید بر اهمیت برنامه محوری در دانشگاه گفت: حوزه های مختلف دانشگاه باید برنامه محور عمل کنند. برنامه های ملی حوزه بهداشت در دولت یازدهم مشخص شده و در این دوره نیز ادامه خواهند یافت بنا بر این دانشگاه نیز باید با تدوین برنامه های استراتژیک و عملیاتی در چهارچوب برنامه های ملی در راستای دستیابی به اهداف تعیین شده گام بردارد. 
ارتقای بهره وری و ارتقای کیفیت باید سرلوحه کار دانشگاه قرار گیرد
رییس دانشگاه دو اصل مهم ارتقای بهره وری و ارتقای کیفیت را سرلوحه کار دانشگاه برشمرد که در حوزه درمان طراحی شده و در حوزه بهداشت نیز باید عملی شود. وی افزود: اگر این دو اصل سرلوحه کار ما قرار گیرد حتما در حوزه بهداشت به دستاوردهای بزرگی دست می یابیم. براساس اصل بهره وری باید از همه منابع در اختیار اعم ازانسانی، مالی و فیزیکی حداکثر استفاده را ببریم. 
دکتر آقاجانی در ادامه تاکید کرد: باید در حوزه بهداشت نیز حرکت جدی در راستای بهره وری آغاز شود. دانشگاه مجموعه ای ژرف اندیش است که به خروجی های خود توجه دارد و لازم است با نگاه عمیق به حوزه بهداشت، مدل بهره وری خود را تبیین کنید. بر این اساس با تفکر عمیق، خروجی کار را ارزیابی کنید تا دریابید آیا در این حوزه خدمات موثر و بهره ور ارایه می شود یا نیاز به تغییر و بهبود در وضع موجود است. اصل مهم دیگر کیفیت است که باید مدل مربوطه را در حوزه بهداشت در این خصوص ارایه شود تا بتوان کار بهتری انجام  داد. 
افزایش بازدید از شبکه ها و مراکز بهداشت در سال آینده
دکتر آقاجانی در این دیدار اعلام کرد در سال آینده بازدیدها از شبکه های بهداشت و درمان و مراکز بهداشت تابعه دانشگاه افزایش خواهد داشت تا ضمن آشنایی بیشتر با فعالیتها، تلاشهای خالصانه و فداکاریهای آنان و گفتگو با همکاران از نزدیک در خصوص مشکلات و مسایل آنان چاره اندیشی شود.
رییس دانشگاه در پایان ضمن آرزوی سالی سرشار از توفیق و بهروزی برای همکاران تاکید کرد: مشتری مداری و تکریم مردم باید در دستور کار قرار گیرد. بسیاری از اوقات؛ یک لبخند، لحن ملایم و اخلاق نیکو می تواند جایگزین کمبودها و نقایص باشد. پس لبخند را از مردم و مراجعان به مراکز دریغ نکنیم.
گفتنی است دکتر شهنام عرشی معاون امور بهداشتی دانشگاه نیز در ابتدای نشست مذکور با اشاره به این مطلب که حوزه بهداشت دانشگاه  با حدود 10 شبکه و مرکز بهداشت به ارایه خدمت به مردم استان تهران می پردازد اظهار داشت: نتایج حاصل از اجرای برنامه ها و فعالیتها در حوزه بهداشت زمان بر است و در طول زمان می توان شاهد به بار نشستن این اقدامات بود.
دکتر شهنام عرشی با اشاره به عملکرد مناسب حوزه بهداشت دانشگاه در سال 96 اظهار داشت: همکاران ما در سال جاری تلاش فراوانی را در عرصه های مختلف ثبت کردند و در دو قسمت عملکرد مناسبی داشتیم؛ از نظر کمی ثبت خدمات در سامانه سیب به خوبی نشان دهنده عملکرد کم نظیر ما در کشور است. در دو ماه گذشته نیز بیشترین آمار ثبت روزانه عملکرد به حوزه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اختصاص داشته و در هفته گذشته عملکرد دانشگاه از 200 هزار مورد خدمت ثبت شده در سامانه سیب فراتر رفته است.
معاون امور بهداشتی دانشگاه در خاتمه سخنان خود ضمن تقدیر از حمایتهای ریاست دانشگاه از حوزه بهداشت اظهار امیدواری کرد که در سال آینده نیز دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی بتواند در جایگاه برتر قرار گیرد.
گفتنی است در این نشست حاضران ضمن معرفی خود به بیان نظرات، پیشنهادات و مسایل حوزه مربوطه پرداختند.
برای مشاهده گزارش تصویری این دیدار اینجا را کلیک کنید.


٢٠:٢١ - شنبه ١٩ اسفند ١٣٩٦    /    عدد : ٥٩٣١٣    /    تعداد نمایش : ٦٥٤