صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


10 هزار کارمند دانشگاه از خدمات ویژه طرح کوهورت سلامت بهره مند می شوند/با این طرح آشنا شوید

10 هزار کارمند دانشگاه از خدمات ویژه طرح کوهورت سلامت بهره مند می شوند/با این طرح آشنا شوید

طرح مطالعه گروهی سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که طرحی مطالعاتی و آینده نگر است با حمایت وزارت بهداشت شهریورماه سال جاری به مرحله اجرا می رسد. 
در این طرح زمینه های انجام تست های رایگان ارزیابی و تشخیص سلامت کارکنان، زمینه شناسایی درمان و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر، عوامل موثر و مهم در سلامت مانند عوامل رفتاری، تغذیه ای، روحی، روانی و آزمایشگاهی و ارائه خدمات سلامت به کارکنان دانشگاه فراهم شده است. فاز نخست اجرای طرح کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه در مرکز درمانی طالقانی اجرا خواهد شد. 
در این راستا دکتر سوری، استاد اپیدمیولوژی، مسئول و مجری طرح کوهورت سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ارتقای سلامتی کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را ازجمله اهداف اجرای این طرح دانست و گفت: کارکنان دانشگاه به عنوان گروه جمعیتی این مطالعه در طی زمانی خاص که 3 سال در نظر گرفته شده است از نظر عوامل مهم در سلامت ازجمله عوامل رفتاری، تغذیه ای، روحی، روانی و آزمایشگاهی مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرند.
وی در ادامه با بیان اینکه هدف از اجرای این طرح پیشگیری از 10 نوع بیماری است که منجر به مرگ زودرس می شود، افزود: این طرح با همکاری مشترک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اجرا می شود تا از عوارض و مشکلات ناشی از پیشرفت بیماری خودداری شود. در این طرح 5 نوع سرطان معده، کبد و روده بزرگ، سرطان پستان در خانم ها و سرطان پروستات در آقایان مورد بررسی قرار می گیرد. 
وی ادامه داد: همچنین دیابت، بیماری های قلبی عروقی، سکته های قلبی و سکته مغزی، بیماری های مزمن دستگاه تنفسی و امثال آن ها و مشکلات سلامت روان همگی در این طرح مطالعاتی جای دارند. علاوه بر آن عوامل خطر ازجمله عادت غذایی، محدودیت های تنفسی مثل خلط تنفسی، فشارهای روحی و روانی مانند استرس های شغلی، عادت های نادرست زندگی مانند سیگار کشیدن نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد. 
سوری با اشاره به اینکه تمامی بررسی های عوامل موثر بر بروز یا تشدید این بیماری ها با ظرفیت علمی بالا در بیمارستان طالقانی انجام خواهد شد، خاطرنشان کرد: در طی اجرای این طرح ابتدا مقداری خون از افراد مراجعه کننده گرفته می شود و سپس در ایستگاه های مختلف ارزیابی بالینی از اندازه گیری فشار خون تا ارزیابی شاخص های بدنی، معاینات پزشکی، آزمون های تنفسی و غیره مورد ارزیابی قرار می گیرد. این اقدام کمک می کند تا بیماری هایی که هنوز دارای علایم نا مشخص هستند، شناسایی و پیشگیری شود و همکاران ما که خود ارائه دهنده خدمات درمانی به مردم هستند، نسبت به سلامتی خود غافل نشوند.
مجری طرح کوهورت سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه تمامی آزمایشاتی که برای همکاران انجام خواهد شد به صورت رایگان است و از دفترچه بیمه آن ها نیز استفاده نخواهد شد، گفت: در راستای اجرای این طرح در نهایت دقت، آموزش های کافی به متخصصان در بیمارستان طالقانی ارائه شده است. اطلاعات به دست آمده کاملا محرمانه و تنها به خود فرد تحویل داده می شود و در مجموع کلیه نتایج بدون درج نام ارزیابی و ثبت می شود. بنابراین این اطلاعات از 3 روش اطلاعاتی است که به خود فرد ارائه می شود، اطلاعاتی که در چارچوب مصاحبه از پرسشگر پرسیده می شود و داده هایی که ازمعاینات و آزمایش های انجام شده حاصل می شود، ثبت و ضبط می شود.
به گفته وی، در طی این طرح مقرر شد که نمونه ای از خون مراجعه کنندگان در بانکی قرار داده شود تا از نظر زمینه های ژنتیکی بیماری ها نیز مورد بررسی قرار داده شوند. سوری اذعان داشت: اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حوزه های مختلف، به عنوان تیم علمی مارا برای انجام این طرح همراهی می کنند و در کلیه مراحل اجرایی از نظرات این اساتید برجسته بهره مند خواهیم بود.
دکترسوری با بیان اینکه کلیه روش ها و ابزارهای مورد استفاده در این طرح با استانداردهای روز دنیا مطابقت دارد و روش هایی است که در سطح بین المللی قابل اجراست، یادآور شد: انجام کوهورت سازمانی رویدادی مهم و ضروری است که در بسیاری از کشورها در حال اجراست. مقدمات این طرح برنامه ریزی شده و از شهریورماه به صورت پایلوت آغاز می شود. 
وی تأکید کرد، هماهنگی های لازم انجام شده است تا در مراجعات گسترده کارکنان، خدمات به صورت کامل و بدون وقفه انجام شود.
دکتر علی پور، متخصص اپیدمیولوژی و قائم مقام مدیر اجرایی و معاون فنی طرح کوهورت نیز در ادامه افزود: مطالعه کوهورت در واقع مطالعه گروهی از افراد با شرایطی مشابه است و با توجه به اینکه مبتلا به چه بیماری هستند یا قرار است به آن مبتلا شوند و یا در گروه خطر ابتلا به آن قرار دارند، گروه بندی می شوند. اینگونه گروه بندی باعث می شود تا نسبت به پیامدها و عوارض ناشی از بیماری تاکید شود و عواملی که باعث ابتلای افراد شده است، شناسایی شود. 
عضو گروه اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در کوهورت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در حدود 10 هزار نفر از 15 هزار نفر شاغلین این دانشگاه هم گروه قرار می گیرند که این افراد از تمامی رده های شغلی دانشگاه به صورت رندوم انتخاب و مورد مطالعه قرار می گیرند. در تمامی مراحل این طرح، آزمایشات رایگان در جهت بررسی عوامل خطر ابتلا به نوعی بیماری انجام می شود. نتایج حاصل شده به خود افراد نیز اطلاع داده می شود تا از وضعیت سلامتی خود مطلع شوند. 
قائم مقام مدیر اجرایی و معاون فنی طرح کوهورت، اذعان داشت: پیش بینی روزانه ما پذیرش 16 تا 17 نفر در بیمارستان طالقانی است بنابراین این طرح به مدت 5/2 تا 3 سال طول می کشد تا تمامی بررسی ها به پایان برسد. در مرحله دوم طرح، افراد مدنظر مورد معاینه مداوم قرار می گیرند. در کل هدف نهایی، ارتقای سلامت کارکنان است تا باعث افزایش طول عمر و کیفیت زندگی شود چراکه این افراد برای بهبود سلامت جامعه تلاش می کنند و ما نیز در عوض دست به این اقدام می زنیم تا بهبود وضعیت سلامتی شامل حال خودشان نیز بشود.