صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


ارایه آخرین دستورالعمل های ترویج تغذیه با شیر مادر

ارایه آخرین دستورالعمل های ترویج تغذیه با شیر مادر

به مناسبت فرارسیدن هفته جهانی " تغذیه با شیر مادر " سمینار سه روزه شیر مادر با هدف حمایت همه جانبه از شیردهی مادران و با حضور اساتید صاحبنظردر  این حوزه؛ 11-9 مردادماه با همکاری اداره مامایی معاونت درمان و مرکز پزشکی لقمان حکیم در این مرکز برگزار شد.
هفته جهانی تغذیه با شیر مادر هر ساله از 10 مرداد تا 16 مرداد ( 7-1 آگوست) با اجرای برنامه هایی برگزار می شود که شعار آن در سال 2017 " حمایت همه جانبه برای تداوم شیردهی، باهوش و قوی با شیر مادر" نامگذاری شده است.
در مراسم افتتاحیه این سمینار که با حضور دکتر علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان پزشکی ایران و همکاران معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و جمعی از اساتید و متخصصین کودکان و نوزادان مراکز دانشگاهی کشور برگزار شد، دکتر نادرممتازمنش فوق تخصص هماتولوژی و انکولوژی کودکان و معاون آموزشی بیمارستان لقمان حکیم و دکتر نادر حقی مدیر مرکز درخصوص اهمیت ترویج تغذیه با شیر مادر و لزوم ارتقای این فرهنگ در جامعه پرداختند.
درادامه سمینار فوق دکتر مرندی، دکتر راوری، دکتر افجه ای، دکتر فرسار، دکتر فریور و برخی از اساتید این حوزه پیرامون آخرین دستورالعمل های ترویج تغذیه باشیر مادر، اهمیت شیر مادر درکاهش مرگ و میر نوزادان و کودکان و از همه مهمتر نحوه صحیح آموزش شیردهی و حمایت همه جانبه از مادر توسط پرسنل بیمارستانی و خانواده در تداوم شیردهی مطالبی را ارائه کردند.
گفتنی است که سخنرانی اساتید در حوزه حمایت زنان شیرده و با موضوعات متنوعی همچون" نقش پزشکان در ترویج تغذیه با شیر مادر، بیمارستان دوستدار کودک و نقش آن درکاهش مرگ ومیر کودکان، مشکلات شیردهی، شیردهی در شیرخواران با بیماری های خاص، بانک شیر، تداوم شیردهی، شیردهی و داروها ، تغذیه ساعت اول، شیردهی در زنان شاغل و بخشنامه های مربوطه، تغذیه نوزاد نارس، اثرات روانشناختی زایمان فیزیولوژیک و شیردهی بر مادر و شیرخوار، وضعیت های شیردهی، دوشیدن  شیر و ذخیره آن، پروتکل های شیر مادر، آشنایی با وسایل کمک شیردهی و نحوه مشاوره شیردهی و موانع تغذیه شیرمادر"؛ همراه بود. 
همچنین سمینار مذکور با هدف ارتقای سطح آگاهی پرسنل بیمارستانی اعم از پزشک، پرستار و ماما و با حضور متخصصین نوزادان، متخصصین زنان، کارشناسان مامایی و پرستاری از 43 مرکز دولتی و خصوصی در بیمارستان لقمان حکیم تشکیل شد.