صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


کاهش ریسک درمان در مناطق محروم/ اسکان مادران در معرض خطر در مجاورت مراکز بهداشتی

کاهش ریسک درمان در مناطق محروم/ اسکان مادران در معرض خطر در مجاورت مراکز بهداشتی

طرح اقامت مادران باردار در معرض خطر اعزامی از مناطق دورافتاده یا صعب العبور به منظور دسترسی سریع آنان به خدمات مراقبت های دوران بارداری، انجام زایمان ایمن و نیز کاهش عوارض بارداری و زایمان و تامین سلامت این گروه اجرا شد.
دکتر فرناز اهدائی وند مدیر سلامت جمعیت، خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این نکته که شاخص مرگ مادر یکی از شاخص‌های توسعه هر کشور محسوب مي‌شود، اظهار داشت: میزان این شاخص بیانگر وضعیت شرایطی در جامعه از قبیل وضعیت سواد زنان، دسترسی به فوریت‌های زنان و زایمان، میزان درآمد خانوار، سطح فرهنگ یک خانواده، هزینه‌های خدمات درمانی، وجود شبکه‌های ارتباطی و برخی دیگر از شرایط اجتماعی و اقتصادی موثر در سلامت مادر در کشور می باشد.
دکتر فرناز اهدائی وند با تاکید بر اهمیت کاهش میزان مرگ مادر، به دلیل ارزش وجود مادر به عنوان یک انسان و محور خانواده، گفت: متاسفانه مرگ مادر خانواده شانس مرگ کودک زیر پنج سال در خانواده را نيز افزایش می‌دهد.
وی افزود: با توجه به اهمیت موضوع و در راستای برنامه ریزی های صورت گرفته جهت انجام مراقبت های دوران بارداری و پس از زایمان، زایمان ایمن و پیشگیری از موارد مرگ مادر، طرح اسکان مادران باردار در معرض خطر در جوار بیمارستان و مراکز بهداشتی درمانی توسط معاونت بهداشت دانشگاه شهید بهشتی برای حمایت از مادران باردار در معرض خطر، اجرا شد.
دکتر اهدائی وند درخصوص هدف از اجرای این طرح، توضیح می دهد: هدف از اجرای این طرح، تامین مکانی در کنار بیمارستان برای اقامت مادران باردار در معرض خطر اعزامی از مناطق دورافتاده یا صعب العبور به منظور دسترسی سریع آنان به خدمات مراقبت های دوران بارداری، انجام زایمان ایمن و نیز کاهش عوارض بارداری و زایمان و تامین سلامت این گروه می باشد.
مدیر سلامت جمعیت، خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی با بیان رایگان بودن این طرح گفت: این مراکز جهت اقامت موقت مادرانی در نظر گرفته شده است که سابقه بارداری و زایمان پرخطر داشته و یا در معاینات صورت گرفته، در معرض خطر تشخیص داده شده اند.
وی ادامه داد: شناسایی مادران باردار پرخطر در اين طرح برعهده مراقبین سلامت و بهورزان بوده و با هماهنگی واحد سلامت خانواده ستاد شبکه های مذکور، شرایط اسکان مادران باردار پر خطر فراهم می شود.
دکتر اهدایی وند با بیان این نکته که مناطق صعب‌العبور، مناطقی هستند که در شرایط جوی نامساعد، دسترسی به آن مناطق مشکل است، افزود: به منظور اجرای طرح مذکور ابتدا تمامی مراکز/ شبکه های تحت پوشش دانشگاه از لحاظ دارا بودن مناطق دورافتاده و صعب العبور، بررسی شدند. سپس در سه شبکه بهداشت و درمان دماوند، فیروزکوه و شمیرانات نیاز به راه اندازی این مراکز احساس شد و پس از رایزنی و هماهنگی های لازم با کارشناسان برنامه سلامت مادران و مدیران شبکه ها، مکان هایی جهت اسکان مادران باردار در معرض خطر در این سه شبکه تحت پوشش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شناسایی و راه اندازی شد.