صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


ارایه خدمات نوین سلامت به بیش از53 هزار نفراز سالمندان تحت پوشش دانشگاه

ارایه خدمات نوین سلامت به بیش از53 هزار نفراز سالمندان تحت پوشش دانشگاه

دکتر اهدائی وند مدیر گروه سلامت خانواده، جمعیت و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به مناسبت روز جهانی سالمندان اول اکتبر مصادف با نهم مهرماه ضمن تبریک این روز به همه سالمندان کشور و همه افرادی که با هدف ارتقای سطح سلامت سالمندان فعالیت می کنند؛ به تبیین اهمیت روز جهانی و هفته ملی سالمندان و فعالیت های معاونت بهداشتی دانشگاه پرداخت.
دکتر اهدائی وند با بیان این مطلب که باید به سالمندی نگاهی همراه با دانش و تفکر عمیق داشت،گفت: سالخوردگی جمعیت یکی از موفقیت‌های بزرگ قرن حاضر است. هیچ جامعه ای بدون دستیابی به سطحی از توسعه، دارای جمعیت سالخورده نخواهد شد. کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نیست. افزایش جمعیت سالمندان در کشور و در استان تهران با توجه به سرشماری های کشوری باید موجب حساس سازی نظام سلامت گردد و بیش از پیش برای تکمیل زیرساخت های تامین سلامت این گروه سنی تلاش گردد. 
وی افزود: در سرشماری سال 95 افزایش امید به زندگی و همچنین افزایش میانه سنی جمعیت از گروه سنی جوان به گروه سنی میانسال خبر از افزایش جمعیت سالمند در کشور دارد. طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت روند امید به زندگی در ایران از سال  1990 تا 2012، یکی از بیشترین افزایش‌ها در سطح دنیا را داشته و حدود 12 سال رشد یافته است به همین دلیل باید نگاهی ویژه به مبحث سالمندی داشت. 
مدیر گروه سلامت خانواده، جمعیت و تغذیه معاونت امور بهداشتی اظهار داشت: سلامت از مهمترین نیاز های همه گروه های سنی به خصوص سالمندان است. بیشترین هزینه های این گروه سنی در اغلب کشورها به تامین سلامت و درمان بیماری ها و توانبخشی مربوط است. در حال حاضر در حوزه بهداشت با اجرای دو برنامه آموزش شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی و مراقبت ادغام یافته نسبت به حفظ و ارتقاء سلامت سالمندان اقدام شده است و به منظور دسترسی عادلانه جمعیت این برنامه در همه سطوح ارایه خدمات بهداشتی دانشگاه اجرا می شود و همه پزشکان، مراقبین سلامت و بهورزان برای اجرای هرچه بهتر برنامه ها آموزش مداوم دریافت می نمایند. از دیگر برنامه های سلامت که برای همه گروه های سنی اجرا می شود برنامه خودمراقبتی است که البته در این گروه سنی با توجه به بیماری های زمینه‌ای بسیار حیاتی است.
وی افزود: امسال هفته ملی سالمندان با شعار" آینده ای بهتر با مشارکت سالمندان" از تاریخ10/7/96 لغایت 16/7/96برگزار خواهد شد. این هفته هر ساله در کشور با هدف حساس سازی هر چه بیشتر اهمیت سلامت سالمندان برگزار می شود. باتوجه به اینکه سن سالمندی درکشور از 60 سالگی آغاز می شود باید به این مهم توجه شود که یایستی از حضور سالمندانی که در عرصه های اجتماعی فعال هستند بهره جست و سلامت سالمندان را با همکاری سالمندان و مشارکت ایشان ارتقا داد. 
دکتر اهدائی وند اذعان داشت: معاونت امور بهداشتی دانشگاه در سال 1396 به بیش از 53 هزار نفر از سالمندان مراقبت های ادغام یافته و خدمات نوین سلامت سالمندان را ارائه نموده است. همچنین بیش از یازده هزار نفر از سالمندان در خصوص موضوعات شیوه زندگی سالم آموزش های هدفمند دریافت نموده اند. 
به مناسبت بزرگداشت این هفته علاوه بر خدمات یادشده، شبکه ها و مراکز تحت پوشش معاونت امور بهداشتی دانشگاه، با برگزاری همایش، کمپین و کلاس های آموزشی، موضوعات شیوه زندگی سالم و پیشگیری از بیماری ها به گروه سنی سالمندان و مراقبین ایشان آموزش می دهند. 
همچنین با برگزاری مسابقات با موضوع سلامت سالمندان موجب انس و الفت بیشتر کودکان و جوانان با سالمندان خواهند شد. برگزاری جشنواره های مختلف با هدف افزایش مشارکت سالمندان جلای خاصی به برنامه های این هفته می دهد. 
همچنین همزمانی هفته سالمند با ایام شهادت سرور و سالار شهیدان توجه به جنبه های ایثارگری، مقاومت را با اهمیت تر می کند.