صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

«هرکودک نشانی خداست...»/کودکان شایسته بالاترین کیفیت مراقبت های بهداشتی هستند

کودکان سرمایه های اصلی و آینده سازان کشور عزیز ما هستند، بنابراین تأمین سلامت کودکان یک سرمایه گذاری اساسی و مهم برای پایه گذاری جامعه ای سالم برای فردا خواهد بود.
دکتر اهدایی وند مدیر سلامت جمعیت، خانواده و تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این مطلب، گفت: وضعيت كودكان در هر كشور يك ارزيابي گسترده از وضعيت كنوني بقاي كودكان و مراقبت هاي بهداشتي كودكان و نوزادان ارائه مي دهد. اين موضوعات در قلب پيشرفت بشري قرار داشته و مي توانند به عنوان مقياسي جهت اندازه گيري ميزان توسعه و رفاه هر كشور و همچنين مدركي گويا برای اولويت ها و ارزش هاي موجود در هر جامعه مورد استفاده قرار گيرند. 
وی افزود: سرمايه گذاري در زمينه بهداشت كودكان تنها موضوعي مرتبط با حقوق بشر نيست، بلكه در عين حال يك تصميم اقتصادي خردمندانه و يكي از مطمئن ترين راهها جهت قرار گرفتن كشور در مسير دستيابي به آينده اي بهتر مي باشد. از اینرو با توجه به اهمیت سلامت کودکان هر ساله از 15 لغایت 21 مهر به عنوان هفته ملی کودک نامگذاری شده است.  
در ادامه احمدی رئیس گروه سلامت نوزادان، کودکان و شیر مادر معاونت امور بهداشتی با اشاره به این نکته که کودکان گروه حساس و آسیب پذیری بوده و شایسته بالاترین کیفیت مراقبت های بهداشتی می باشند، اظهار داشت: رویکرد به کودک و سلامتی او، اولویتی همیشگی است. توجه به کودکان در واقع ارزشمندترین سرمایه هر کشوری در جهت نیل به توسعه پایدار است. و البته این توجه باید عادلانه باشد. 
وی افزود: تلاش برای ارتقای سلامت کودکان و ارائه خدمات سلامت در این گروه سنی از حدود 75 سال قبل در کشور، آغاز شد. این خدمات با راه اندازی شبکه مراقبت‌های بهداشتی در سال 1363 و قرار گرفتن مراقبت های بهداشتی مادر و کودک به عنوان یکی از اجزای اصلی آن از چارچوب و سازوکار مشخص برخوردار شد. 
احمدی با بیان این مطلب که در سال های اخیر پوشش مطلوب مراقبت های بهداشتی اولیه، دستاوردهای قابل توجهی در زمینه سلامت کودکان به همراه داشته است، گفت: تغییرات عمده در فرایند ارائه خدمات به کودکان از اوایل دهه 80 با مراقبت های ادغام یافته ناخوشی های اطفال و بعد از آن با اجرای مراقبت های ادغام یافته کودک سالم و نظام مراقبت مرگ کودکان ادامه یافت. 
وی افزود: برنامه مراقبت های ادغام یافته کودک سالم که زیرمجموعه برنامه ملی سلامت کودکان است، به دنبال یافتن راهی برای جدا کردن کودکان سالم از کودکان به ظاهر سالم یا مستعد بیماری و ارائه خدمات مراقبتی به این کودکان است درحقیقت این برنامه سه هدف عمده را دنبال می کند. هدف اول پیشگیری اولیه است. بخش عمده ای از این هدف از طریق توانمندسازی مادر و پدر در مراقبت از نوزاد، شیرخوار و کودک زیر 5 سال تحقق می یابد. هدف دوم این برنامه طراحی نظام غربالگری استاندارد مراقبت کودکان صفر تا 5 سال و اجرای آن است و هدف سوم طراحی و ارائه خدمات رشد و تکامل استاندارد دوران کودکی و اقدامات اساسی پیشگیری از بیماری ها برای کودکان کشور می باشد. 
احمدی با اشاره به این نکته که در برنامه کودک سالم کلیه کودکان کشور در ویزیت های برنامه ریزی شده، از نظر پایش رشد، تغذیه با شیر مادر، تغذیه کمکی، وضعیت بینایی، شنوایی، بهداشت دهان و دندان، تکامل، واکسیناسیون، مکمل‌های دارویی و آزمایشات بررسی گردیده و خدمات لازم را دریافت می کنند، گفت: این ویزیت ها پس از ترخیص از بیمارستان، در روزهای 3 تا 5 روزگی آغاز شده و سپس تا یک ماهگی 2 ویزیت 14 تا 15 روزگی و30 تا 45 روزگی انجام می شود. همچنین در ادامه تا یکسالگی در 2، 4، 6، 7، 9 و 12 ماهگی، کودک در مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های سلامت و خانه های بهداشت  توسط مراقبین سلامت و بهورزان ویزیت شده و مراقبت های لازم برای آنها انجام می شود.
در ادامه این مراقبت ها در 15، 18، 24 ماهگی خدمت دریافت می نمایند و پس از آن سالی یکبار تا 5 سالگی جهت ارزیابی و غربالگری سلامت کودکان برنامه ریزی شده است. وی افزود: 465000 کودک زیر 5 سال تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قرار دارد و این مراقبت ها در کلیه مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های سلامت و خانه های بهداشت انجام می گردد. 
در ادامه تاج الدینی کارشناس سلامت کودکان معاونت امور بهداشتی، با تاکید بر اهمیت تشخیص به موقع اختلالات تکاملی، گفت: اختلالات تکاملی یکی از مهمترین معضلات سلامتی به شمار می روند زیرا سبب بروز مشکلات عدیده ای در دوران کودکی شده و فرصت های اجتماعی فرد را در بزرگسالی محدود کرده و وضعیت اجتماعی و اقتصادی وی را تحت تاثیر قرار می دهد، لذا شناسایی زودهنگام کودکان در معرض خطر اختلالات تکاملی و یا کودکانی که در مراحل ابتدایی تاخیر تکاملی خود قرار دارند، جهت فراهم نمودن خدمات مداخله بهنگام و پیشگیری ثانویه از معلولیت های ناشی از این اختلالات و محدود کردن پیامدهای منفی ناشی از آنها امری بسیار مهم و ضروری است. 
تاج الدینی ادامه داد: در راستای این امر در معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مرکز جامع تکامل کودکان تراب از سال 1394راه اندازی شد. در این مرکز تست تشخیصی تکاملی بیلی توسط مربی کشوری بیلی انجام می گردد. همچنین این مرکز شامل کلینیک تخصصی اطفال ( نفرولوژی، ایمونولوژی،گوارش، نوزادان، غدد، عفونی، هماتولوژی،روماتولوژی و نورولوژی)، گفتاردرمان، کار درمان جسمی و ذهنی، شنوایی سنج، بینایی سنج، روانشناس، روانپزشک و مشاور تغذیه می باشد و از کلیه مراکز و شبکه های بهداشت کودکان با احتمال ابتلا به مشکل تکاملی به این مرکز ارجاع داده می شوند. 
کارشناس سلامت کودکان معاونت امور بهداشتی گفت: در 6 ماهه اول سال 96 برای 287 کودک تست بیلی انجام شده است. تعداد 96 کودک توسط نورولوژیست بررسی شده و با توجه به مشکل تکاملی به واحدهای مختلف مرکز  ارجاع داده شده اند. 
تاج الدینی توضیح داد: از تاریخ 15 لغایت 21 مهر سالجاری هفته ملی کودک با شعار "هر کودک نشانی خداست" برگزار می گردد. ازجمله اقدامات این هفته عبارتند از هماهنگی های درون بخشی و برون بخشی، برپایی جشنواره، نمایشگاه، آموزش‌ های گروهی درخصوص موضوعات مرتبط با شعار روزهای هفته کودک، برگزاری مسابقات، عیادت از کودکان بیمار، توزیع رسانه های آموزشی درخصوص کودکان و ... می باشد.
 


١١:٤٢ - دوشنبه ١٧ مهر ١٣٩٦    /    عدد : ٥٢٤٤٥    /    تعداد نمایش : ٧٤٦