صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


«بینایی ارزشمند است»/ روز جهانی بینایی، کنگره علمی و چند اقدام دیگر

«بینایی ارزشمند است»/ روز جهانی بینایی، کنگره علمی و چند اقدام دیگر

مراسم بزرگداشت روز جهانی بینایی با شعار «بینایی ارزشمند است»، 20 مهرماه در مرکز همایش های بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد برگزار می شود. 
مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت امسال نیز همچون سالهای گذشته تلاش می نماید در راستای اطلاع رسانی شعار روز جهانی بینایی مشارکت داشته باشد. 
چاپ و توزیع پوستر با شعار روز جهانی بینایی در بین مراکز ارائه کننده خدمات چشم پزشکی در کشور، انتشار شعار روز جهانی بینایی در نشریات معتبر در دو نوبت و اهتزاز بالن با شعار روز جهانی بینایی در پارک آب و آتش (پل طبیعت) به مدت یک هفته از جمله فعالیت های این مرکز جهت بزرگداشت این مناسبت می باشد. علاوه بر فعالیت های مذکور، سمینار علمی در زمینه پیشگیری از نابینایی و کم بینایی با حضور ارزشمند اساتید، صاحبنظران، سیاستگزاران، روسا و یا نمایندگان انجمن های مرتبط برگزار خواهد شد.
بر اساس گزارش مرکز تحقیقات چشم دانشگاه، هدف از برگزاری این بزرگداشت، ارتقای آگاهی عمومی در زمینه اهمیت پیشگیری از نابینایی و کم بینایی به ویژه در گروه های آسیب پذیر و در معرض خطر و افرادی که تاکنون تحت مراقبت های چشم پزشکی قرار نگرفته اند، می باشد. از دیگر اهداف مهم بزرگداشت روز جهانی بینایی، می توان به جلب توجه و حمایت سیاستگزاران بهداشت و درمان و ارائه کنندگان خدمات پزشکی به اهمیت برنامه های ملی پیشگیری از نابینایی اشاره نمود.
براساس آمار منتشر شده اخیر، 253 میلیون نفر در جهان مبتلا به کم بینایی می باشند. از این تعداد 36 میلیون نفر نابینا بوده و 217 ملیون نفر از کم بینایی متوسط و یا شدید رنج می برند. 1/1 بیلیون نفر با سن 35 سال و بالاتر، مبتلا به اختلال دید نزدیک می باشند که با عینک قابل اصلاح است. حدود 90 درصد از افراد مبتلا به کم بینایی در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط زندگی می کنند و 55 درصد از کل این افراد را خانم ها تشکیل می دهند. نکته حائز اهمیت این است که هشتاد درصد از کم بینایی ها، قابل اجتناب (قابل درمان و یا قابل پیشگیری) می باشند. 
سه دغدغه بینایی مطرح در دنیا عوارض چشمی بیماری دیابت، میوپی و کاهش بینایی ناشی در اثر افزایش جمعیت مسن 
می باشد. در مطالعه اخیر که توسط پژوهشگران مرکز تحقیقات چشم و با همکاری گروه GBD دانشگاه واشنگتن منتشر شد، منطقه مدیترانه شرقی پس از مناطق آسیای جنوب شرقی و آفریقا، رتبه سوم بالاترین شیوع کم بینایی را در مناطق سازمان جهانی بهداشت دارا می باشد. 
این آمارها نشانگر اهمیت ارتقای آگاهی عمومی و توجه سیاستگزاران و ارائه کنندگان خدمات بهداشتی درمانی به امر سلامت بینایی می باشد. امیدواریم با همکاری فرهیختگان و اساتید شایسته کشور موفق به برآورده نمودن اهداف مذکور و اجرای برنامه های پیشگیری از نابینایی و ارتقای سلامت چشم در کشور و منطقه باشیم.