صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

«دیابت و زنان: حق ما داشتن آینده ای سالم»/در هفته ملی دیابت چه گذشت؟

 هفته ملی دیابت از 19 تا 28 آبان ماه با شعار «دیابت و زنان: حق ما داشتن آینده ای سالم» در حوزه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

در این راستا به منظور افزایش آگاهی عموم مردم درخصوص بیماری دیابت و تاکید بر اهمیت اصلاح شیوه زندگی و با توجه به برنامه روز شمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت اقدامات گسترده ای توسط معاونت امور بهداشتی در جمعیت تحت پوشش دانشگاه صورت گرفت.

 دکتر فرحبخش رئیس گروه پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر معاونت امور بهداشتی ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: در این هفته سعی کردیم متناسب با روزهای نامگذاری شده برای گروه های مختلف در جمعیت تحت پوشش اطلاع رسانی مؤثر در خصوص این بیماری انجام شود. کارکنان ادارات، مراجعان به مراکز خدمات جامع سلامت، رابطان سلامت، بیماران دیابتی، دانش‌آموزان، نمازگزاران، کارکنان کارخانجات، مسافران مترو، زنان سنین باروری  از جمله گروه های هدف این برنامه بودند.

وی مهمترین فعالیتهای صورت گرفته را چنین اعلام کرد:

روز جمعه 19 آبان ماه؛ مادران محور تغذیه سالم و پیشگیری از دیابت در خانواده: برگزاری 48 گردهمایی با کنترل قند خون و کنترل فشارخون مراجعان در محل های برگزاری یا مسیرهای منتهی به نماز جمعه

روز شنبه 20 آبان ماه؛ آموزش اساس پیشگیری و درمان دیابت:برگزاری 67 گردهمایی به شکل آموزش گروههای مختلف از جمله کارکنان ادارات: 594 نفر، مراجعه کننده به مراکز خدمات جامع سلامت: 455 نفر، زنان سنین باروری، 30 بیمار دیابتی، دانش آموزان: 505 نفر، مراقبان سلامت: 15 نفر، رابطان سلامت :135 نفر، برگزاری راهپیمایی صبحگاهی: 30 نفر.

روز یکشنبه 21 آبان ماه؛ دانش آموزان و دیابت:برگزاری جشنواره های غذا و آموزش اختصاصی به دانش آموزان در مدارس با معرفی بیماری دیابت و عوارض آن انجام شد که در این برنامه ها 1737 دانش آموز، 580 نفر اولیا، 280 نفر معلمان و کادر مدارس آموزش های لازم را فراگرفتند. همچنین غربالگری قند خون و فشارخون در حاشیه این آموزشهای برای معلمان، کادر اداری آموزش و پرورش و اولیای دانش آموزان انجام گرفت.

دوشنبه 22 آبان ماه؛ رسانه و دیابت:در این روز با توزیع 2500 پمفلت با موضوع پیشگیری از دیابت و چاپ 2 مقاله در هفته نامه سلامت تعداد زیادی از کارکنان کارخانجات و ادارات مختلف تحت آموزش قرار گرفتند.

سه شنبه 23 آبان ماه :زنان و دیابت:در این روز با هماهنگی مراکز آموزشی 2084 زن در سنین بارداری در خصوص دیابت، پیشگیری و کنترل و دیابت بارداری آموزش دیدند.

چهارشنبه24 آبان ماه؛ بارداری و دیابت:959 زن باردار و 300 دانش آموز دختران مقطع متوسطه با بیماری دیابت بارداری آشنا شدند.

چهارشنبه 25 آبان ماه؛ ورزش همگانی، فعالیت بدنی و کاهش بار بیماری دیابت:در این روز با توزیع 400 پفلت تحرک بدنی در ایستگاههای مترو و برگزاری ورزش های مختلف در مراکز 460 نفر از مراجعان نسبت به اهمیت فعالیت بدنی در پیشگیری و کنترل دیابت پی بردند.

 

 


١٣:٥٥ - يکشنبه ٥ آذر ١٣٩٦    /    عدد : ٥٤٧٤٢    /    تعداد نمایش : ٥١٠