صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

خدمات «آرام بخشی»در دندانپزشکی برای 1600 کودک بی قرار

خدمات دندانپزشکی آرام بخشی به کودکان با ناتوانی تحمل درمان در دانشکده دندانپزشکی علوم پزشکی شهید بهشتی ارایه می شود. 
دکتر قاسم انصاری مسئول فلوشیپ دندانپزشکی بیمارستانی و آرام بخشی کودکان دردانشکده دندانپزشکی گفت: برای اولین بار در کشور دوره فلوشیپ دندانپزشکی بیمارستانی و آرام بخشی در سال 1387در دانشکده دندانپزشکی با مجوز رسمی وزارت بهداشت راه اندازی شد و تاکنون 9 دوره پذیرش دانشجو داشته است و 17 نفر متخصص دندانپزشکی کودکان، موفق به اخذ مدرک فلوشیپ دندانپزشکی بیمارستانی و آرام بخشی کودکان شده اند. 
دکتر انصاری درادامه افزود: در کلینیک فلوشیپ دندانپزشکی بیمارستانی و آرام بخشی دانشکده تعداد قابل توجهی از کودکان زیر 10سال که ناتوانی تحمل درمان داشته اند، تحت درمان های آرام بخشی قرار گرفته اند که درصورت عدم ارایه خدمات آرام بخشی، این کودکان باید تحت بیهوشی کامل درمان می شدند و یا متأسفانه امکان ارایه خدمات درمانی برای ایشان وجود نداشت. 
در بیمارستان فوق تخصصی کودکان مفید آموزش درمان های تحت بیهوشی عمومی جهت تکمیل این دوره فلوشیپ ارایه می شود و کودکانی که از هرگونه مشکل زمینه ای پزشکی پیچیده رنج می برند، حتما در این بیمارستان و زیر نظرمتخصص مربوطه با بیهوشی کامل تحت درمان های دندانپزشکی قرار می گیرند. ازنظر روند ارایه درمان، بیماران ابتدا در بخش دندانپزشکی کودکان دانشکده مورد معاینه اولیه قرار می گیرند و در بسیاری از موارد با یک جلسه درمان آزمایشی درصورت تأیید عدم توانایی تحمل درمان کودک توسط اساتید گروه دندانپزشکی کودکان به بخش فلوشیپ ارجاع داده می شود و پس از بررسی وضعیت سلامت از لحاظ پزشکی در لیست درمان آرام بخشی یا بیهوشی قرار می گیرند. 
مسئول فلوشیپ دندانپزشکی بیمارستانی و آرام بخشی کودکان دردانشکده دندانپزشکی تصریح کرد: در کلینیک فلوشیپ دندانپزشکی بیمارستانی و آرام بخشی کودکان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه در طول 5 سال گذشته حدود یک هزار و ششصد بیمار تحت درمان بوده اند که در بین آنها کودکان با بیماری و نیازهای خاص ازجمله (اوتیسم، بیماری پروانه ای، هموفیلی، تالاسمی، معلولیت ذهنی و جسمی و...) ارزیابی شده و موارد جزئی به صورت سرپایی در کلینیک آرام بخشی تحت درمان قرار گرفته اند و خدمات کلی دندانپزشکی نیز در اتاق عمل بیمارستان مفید در یک جلسه ارایه می گردد. همچنین تاکنون بیش از 25 بیمار پروانه ای، بیش از100 بیمار هموفیلی و موارد بسیاری بیماران با مشکلات ادراکی، اعصاب، پیوندی و سایر بیماری های سیستماتیک تحت درمان خدمات بیهوشی بیمارستان مفید قرار گرفته اند.
دکتر انصاری درپایان خاطرنشان کرد: طرح فلوشیپ دندانپزشکی بیمارستانی و آرام بخشی در ششمین جشنواره آموزشی شهید مطهری سال 92 به عنوان فرایند برتر انتخاب شده است.   
 


١٨:٤٧ - سه شنبه ١٧ بهمن ١٣٩٦    /    عدد : ٥٧٩٤٧    /    تعداد نمایش : ٥٥٧