صفحه اصلي > اخبار > همایش ها 
 


>بررسی جامعه ای ایمن در هشتمین کنگره بین المللی سلامت در حوادث و بلایا

بررسی جامعه ای ایمن در هشتمین کنگره بین المللی سلامت در حوادث و بلایا

هشتمین کنگره بین المللی سلامت در حوادث و بلایا به همت بسیج جامعه پزشکی کشور و با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 4-2 اردیبهشت ماه سال جاری در مرکز همایش های بین المللی رازی برگزار می شود.
کنگره دوسالانه و بین المللی سلامت درحوادث و بلایا اکنون در هشتمین دوره خود می‌تواند این ادعا را داشته باشد که از مرز یک کنگره علمی صرف عبور کرده و تبدیل به پدیده¬ای تاثیرگذار، فراگیر و بالنده شده است که در هر دوره محصولاتی پربرکت و ماندگار از خود به یادگار گذاشته است. از جمله این محصولات می توان به قانون تأسیس سازمان مدیریت بحران کشور و راه¬‌ اندازی دوره دکتری سلامت در بلایا و فوریت‌ها اشاره کرد. از دستاوردهای غیرملموس ولی بسیار پراهمیت این کنگره می‌توان گرد هم آمدن اکثریت قریب به اتفاق خبرگان، اندیشمندان، دانشگاهیان و صاحبان دانش و تجربه را حول محور بسیج جامعه پزشکی مورد توجه قرار داد.
همچنین کنگره هشتم با نوآوری‌¬های جدیدی به استقبال جامعه علمی و عملیاتی سلامت در بلایا می رود. علاوه بر افزایش چشمگیر تعداد کمیته¬‌های علمی و کارگروه‌های علمی- اجرایی، توجه خاصی به مقوله¬‌های مهمی همچون حوادث ترافیکی، فرهنگ¬‌سازی برای نونهالان و نوجوانان، بازدیدهای علمی، مشارکت مردمی و سازمان‌های مردم نهاد، جمع¬ آوری تجارب عملیاتی و درس¬ آموخته¬ های حوادث و بلایا و ارتقای کیفی کارگاه‌های داخلی و خارجی جانبی کنگره معطوف شده است و برای پرهیز از افتادن به دام روزمرگی، کارگروه جداگانه‌¬ای به طراحی و تدوین نقشه راه کنگره خواهد پرداخت. 
محورهای مورد بحث در هشتمین کنگره بین المللی سلامت در حوادث و بلایا عبارتند از: ارزیابی خطر حوادث و بلایا: چالش ها و راهکارها؛ نقش مدل سازی، آینده پژوهی، دانش و فناوری های نوین در شناخت خطر؛ آموزش کاهش خطر و الگوهای آموزشی موثر در حوادث و بلایا؛ مدیریت خطر در برابر مدیریت حادثه: تغییر رویکرد؛ زنجیره فرماندهی و هماهنگی درحوادث و بلایا؛ مشارکت اجتماعی و کاهش خطر درحوادث و بلایا؛ تاب آوری و توسعه پایدار؛ شناخت خطر حوادث و بلایا و اقتصاد مقاومتی؛ شناخت خطر حوادث ترافیکی؛ شناخت خطر و تغییراقلیم؛ شناخت خطر و جنبه های سلامت پدافند غیرعامل؛ اخلاق، عدالت و تعهد در حوادث و بلایا؛ اقدامات بشر دوستانه بین المللی و شناخت خطر حوادث و بلایا؛ سلامت روانی اجتماعی در حوادث و بلایا؛ و درس آموخته های حوادث و بلایای ایران.
همچنین علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر نیز می توانند به وب سایت کنگره به آدرس: http://iched.ir مراجعه کنند.