صفحه اصلي > اخبار > همایش ها 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سمپوزیوم سرطانهای شایع در چهارمین روز از پویش ملی سرطان برگزار شد

سمپوزیوم سرطانهای شایع با حضور دکتر عرشی معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و جمعی از صاحبنظران و متخصصان این حوزه همزمان با چهارمین روز از پویش ملی سرطان(4 بهمن ماه) برگزار شد.
در این سمپوزیوم یکروزه که توسط معاونت امور بهداشتی دانشگاه با همکاری پژوهشکده بیماریهای گوارش و کبد و مرکز تحقیقات سرطان برگزار شد، دکتر علی قنبری مطلق رییس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت ، دکتر اکبری رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه و دکتر زالی رئیس پژوهشکده بیماریهای گوارش و کبد دانشگاه، پزشکان، مراقبان سلامت، مدیران و کارشناسان ستادی مراکز و شبکه های تحت پوشش دانشگاه و مسوولان بیماریهای غیرواگیر دانشگاههای علوم پزشکی ایران و تهران حضور داشتند.
دکتر عرشی معاون امور بهداشتی دانشگاه هدف از این گردهمایی را ارتقای آگاهی همکاران حوزه بهداشت در خصوص پیشگیری و کنترل سرطان های شایع در سطح دانشگاه عنوان کرد و حضور ارزشمند اساتید گرانقدری چون دکتر اکبری و دکتر زالی را در جمع حوزه بهداشت دانشگاه نعمتی بزرگ برشمرد.
معاون امور بهداشتی دانشگاه در ادامه به تشریح جایگاه معاونت امور بهداشتی دانشگاه در کنترل و پیشگیری بیماریهای غیر واگیر پرداخت و همکاری همه جانبه این معاونت را در خصوص اجرای پروژه های پژوهشی پژوهشکده بیماریهای گوارش و کبد مرکز تحقیقات سرطان اعلام کرد.
در ادامه دکتر اکبری رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه، ضمن توصیف گروه های سنی و جنسی جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به مقایسه میزان بروز سرطان در سطح دانشگاه، کشور و کشورهای اروپایی پرداخت.
وی در ادامه افزود: به علت افزایش امید به زندگی در ایران بخصوص در شهر تهران و جامعه تحت پوشش دانشگاه، باید برای کنترل و پیشگیری بیماری سرطان برنامه ریزی های جدیدی صورت پذیرد.
رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه با اشاره به در حال تغییر بودن روند سرطان در تهران و بعضی از شهرستانها، درخصوص میزان بروز اختصاصی سنی 5 سرطان شایع در جمعیت تحت پوشش دانشگاه به بیان توضیحاتی پرداخت.
دکتر اکبری در پایان سخنان خود به نقش ریز مغذیها و تاثیر بسزای معنویت در پیشگیری، کنترل و درمان بیماری سرطان اشاره کرد.
دکتر علی قنبری مطلق رییس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این مراسم ضمن بیان سخنانی به تشریح برنامه های وزارت بهداشت در راستای کنترل و پیشگیری بیماری سرطان در کشور پرداخت.
دکتر قنبری افزود: یکی از اهداف سازمان جهانی بهداشت، کاهش مرگ و میر افراد زیر 70 سال می باشد.
وی با اشاره به این نکته که سرطان دومین علت مرگ در ایران و جهان می باشد، گفت: مهمترین دلیل افزایش سرطان در ایران و جهان نسبت به دهه های گذشته، افزایش امید به زندگی می باشد و با بالا رفتن سن سالمندی، بروز سرطان نیز افزایش می یابد. 
رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت علل بروز سرطان در ایران را شیوه زندگی غیرصحیح دانست و مواردی نظیر  عدم مصرف کافی میوه و سبزیجات، کم تحرکی، کلسترول بالا و عوامل محیطی (میزان مصرف انرژی، تولید سرانه گاز CO2 و ذرات معلق) را مطرح  کرد و  بر لزوم برنامه ریزی در راستای  اجرای مداخلات برای پیشگیری و کنترل این بیماری تاکید کرد.
دکتر قنبری در پایان سخنان خود نقش بهورزان و مراقبان سلامت را در تشخیص زودهنگام و پیشگیری از سرطان در جامعه مورد تاکید قرار داد و درخصوص تدوین برنامه ملی ثبت سرطان در ایران و سامانه یکپارچه مدیریت اطلاعات سرطان(سیمای سرطان) توضیحاتی ارائه کرد.
در ادامه این سمپوزیوم یکروزه، دکتر اسدزاده معاون پژوهشکده گوارش و کبد به تبیین نقش پیشگیری و غربالگری در سرطانهای گوارشی و انواع تستهای غربالگری پرداخت.
وی انجام مشاوره ژنتیک را راه مناسبی برای پیشگیری از سرطان دانست و اذعان کرد: با رعایت توصیه های بهداشتی نظیر کاهش مصرف چربی، سیگار، الکل و افزایش مصرف میوه و سبزیجات می توان احتمال بروز سرطانهای گوارشی را کاهش دهیم. 
دکتر عطیه اکبری متخصص زنان و زایمان نیز در این مراسم در خصوص اپیدمیولوژی سرطان سرویکس در ایران و جهان، مقایسه بروز چهار سرطان شایع در زنان، روشهای غربالگری و اثربخشی واکسنهای پیشگیری از سرطان های زنان توضیحاتی بیان کرد.
دکتر گوهر محمدی مسوول دبیرخانه ثبت سرطان معاونت امور بهداشتی نیز به  ارایه گزارشی از وضعیت شیوع سرطان های شایع در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به تفکیک گروه های سنی و جنسی پرداخت.
وی افزود: گزارش نهایی ثبت سرطان استان تهران، در صورت آماده سازی و جمع بندی اطلاعات ثبت سرطان دانشگاه های علوم پزشکی تهران و ایران قابل احصاء و گزارش دهی خواهد بود.
در پایان این سمپوزیوم دکتر امیر صادقی فوق تخصص گوارش و کبد در خصوص پیشگیری و تشخیص زودرس سرطانهای گوارشی توضیحاتی بیان کرد و در ادامه به بررسی موارد ارجاع شده از حوزه بهداشت به پژوهشکده گوارش و کبد پرداخت و به سوالات حضار پاسخ گفت.
 


١٥:٣٠ - دوشنبه ٩ بهمن ١٣٩٦    /    عدد : ٥٧٥٦٦    /    تعداد نمایش : ٨٨٦