صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


با کتاب" الگوریتم علایم و بیماری های شایع کودکان" آشنا شوید

با کتاب

کتاب الگوریتم، علایم و بیماری های شایع کودکان به همت دکتر عبداله کریمی، دکتر سید علیرضا فهیم زاد، دکتر رضا دلیرانی، دکتر شیرین سیاح فر، دکتر رکسانا منصور قناعی، دکتر شهناز آرمین، دکتر صدیقه رفیعی طباطبایی، دکتر فریبا شیروانی، دکتر فریده شیوا، دکتر آناهیتا سنائی دشتی و دکتر علی احمد گودرزی تدوین و توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 1394منتشر شده است.
این کتاب با رویکردی آموزشی درخصوص بیماری های کودکان می کوشد تا اطلاعاتی را درخصوص بیماری ها و صدمات شایع کودکان، ارزیابی اولیه و تکمیلی کودک، سیستم ایمنی تکامل نیافته و ... برای ارتقای آگاهی همگان ارایه کند.
دربخشی از این کتاب آمده است: کودکان درمعرض طیف گسترده ای از بیماری ها و صدمات حاد هستند که بسیاری از آنها به علت وضعیت خاص آناتومی، سیستم ایمنی تکامل نیافته و روحیه جستجوگر کودک در سنین دیگر اتفاق نمی افتد. خوشبختانه بسیاری از بیماری های اورژانسی کودکان غیر جدی و قابل اصلاح هستند، به شرطی که اقدام اولیه مناسب و سریع انجام شود. در آماری درسال 2000 از کشور آمریکا، 8/1میلیون ویزیت اورژانس در آن سال وجود داشته که 7/21 آن مربوط به کودکان زیر 15 سال بوده است. طبق آمار کالج پزشکان اورژانس آمریکا، یک سوم ویزیت های اورژانس سالانه مربوط به کودکان است. 43 درصد  ویزیت های اورژانس در کودکان به علت تروما و صدمه است که بیشترین آن در سنین صفر تا 2 سال به علت تصادف، افتادن، سوختگی،child abuse و افتادن در آب است. درکل 9/16درصد از ویزیت های اورژانس و 5 درصد از صدمات در کودکان در آمریکا منجر به بستری می شود. البته این آمار بسته به کشورهای مختلف وتجربه پزشکان متفاوت است. شایعترین علل بستری در کودکان مراجعه کننده به اورژانس تشنج، مسمومیت، آسم و درد شکم است. بیماری های تنفسی علت اصلی ویزیت ناشی از بیماری در تمام رده های سنی زیر 2 سال است. تب و دیسترس تنفسی از شکایات عمده است. مدیریت صحیح صدمات و بیماری ها در مراجعین به اورژانس اطفال، نه تنها از بستری بی مورد، عوارض و هزینه آن جلوگیری می کند، بلکه سبب می شود قدم های اولیه و حیاتی به درستی انجام شود و از مرگ و میر و صدمات دائمی بعدی جلوگیری نماید. جهت انجام این مدیریت، درسطوحی که مراجعه کننده زیاد است و نیاز به اقدام فوری وجود دارد، استفاده از الگوهای ارزیابی از خطای گاها غیرقابل جبران افراد جلوگیری می کند. الگوی ارزیابی بالینی کودک جهت تشخیص و اقدام اولیه در موارد تهدید کننده حیات طراحی شده است و براساس مراحل مختلف نمو کودک تطابق می یابد. دراین ارزیابی وجود اختلال تهدید کننده حیات، فیزیوپاتولوژی و محتمل آن و نیاز به اقدام اولیه اورژانس در کوتاهترین زمان ممکن مشخص می شود تا اقدامات مورد نیاز آتی سریعتر و صحیح تر انجام شود.
همچنین پرونده نویسی، دستورات و یادداشت ها؛ ارزیابی بالینی کودک؛ آب و الکترولیت؛ آسم؛ آریتمی؛ اختلالات اسید و باز؛ اختلال رشد؛ استفراغ حاد؛ اسهال حاد؛ ایست قلبی؛ پنومونی؛ تب دوره ای؛ تب و راش؛ تشنج تب خیز؛ توده شکمی؛ دیسترس تنفسی؛ زردی نوزاد؛ سردرد؛ عفونت حاد تنفسی؛ مننژیت و ...؛ نیز از جمله موضوعات مهمی است که کتاب حاضر به آنها پرداخته است.
علاقمندان به تهیه کتاب می توانند به محل انتشارات دانشگاه واقع در ولنجک- جنب بیمارستان طالقانی- قبل از درب ورودی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فروشگاه و انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مراجعه کنند و یا با شماره ۲۲۴۳۷۸۸۳ جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرند.
برای مشاهده صفحات اول کتاب روی عکس زیر کلیک کنید: