صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


>قبل از 6 ماهگی؛ زمان طلایی درمان کم شنوایی

قبل از 6 ماهگی؛ زمان طلایی درمان کم شنوایی

‌عضوهیات علمي‌دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و متخصص شنوایی شناسی گفت: زمان طلایی برای تشخیص و درمان کم شنوایی قبل از 6 ماهگی است.
دکتر احمدرضا ناظری دیروز  در نشست خبری که در ارتباط با موضوع کم‌شنوایی و ناشنوایی برگزار شد، اظهار داشت:کم شنوایی نوعی اختلال است که در اثر یک بیماری بروز مي‌کند و خود به تنهایی ماهیت بیماری ندارد؛ این اختلال ممکن است نیاز به درمان پزشکی و جراحی داشته باشد که از طریق متخصصان گوش و حلق و بینی و کودکان انجام مي‌شود یا نیاز به درمان‌های توانبخشی داشته باشد که به دست متخصصان شنوایی سنجی ارایه مي‌شود. وی به اجرای برنامه غربالگری ملی تحت عنوان ‹یک - سه - شش› در ایران اشاره کرد و گفت: این یک طرح ملی است که برای تمام نوزادان در سراسر کشور انجام مي‌شود؛ طی این برنامه ابتدا تمام نوزادان در بدو تولد و قبل از سن یک ماهگی تحت غربالگری شنوایی شناسی قرار مي‌گیرند، سپس در سن سه ماهگی با بررسی مجدد اگر مشکل شنوایی وجود داشته باشد، تشخیص داده مي‌شود و در نهایت در سن 6 ماهگی روند مداخلات درمانی آغاز مي‌شود. 
وی به اهمیت تشخیص و درمان به موقع کم شنوایی نوزادان اشاره کرد و گفت: در صورتی که این اختلال به موقع درمان نشود، علاوه بر اینکه به مرور زمان شدت آن افزایش یافته و عمیق تر مي‌شود، مي‌تواند مانع از رشد گفتاری و کلامي‌کودک در سنین بالاتر شود. ناظری ادامه داد: برخی به اصطلاح دیر زبان باز کردن کودکان خود را عادی مي‌دانند و آن را مانند پدر یا مادر او که احتمالا دیر شروع به حرف زدن کرده است، ربط داده و به همین دلیل زمان طلایی در درمان کودک را از دست مي‌دهند.
وی خاطرنشان کرد: از حدود یک سالگی رشد کلامي‌کودک آغاز مي‌شود و اگر این روند با کندی مواجه شد، باید به کم شنوا بودن کودک شک کرد و او را تحت معاینات پزشکی قرار داد. عضو انجمن علمي‌شنوایی شناسی ایران گفت: برخی از مشکلات و اختلالات شنوایی نوزادان مربوط به مسائل دوران بارداری است که مادران باید به آن توجه لازم را داشته باشند.
 ناظری اظهار کرد:مصرف دارو، سیگار و قلیان، مصرف مشروبات الکلی، تشعشعات، استرس‌های شدید، ضربه و پاره شدن کیسه آب جنین مي‌تواند روی سیستم شنوایی جنین تاثیر منفی گذاشته و منجر به کم شنوایی شود. ناظری در مورد استفاده از وسایل ارتباطی مانند تلفن همراه نیز توضیح داد: در این مورد مطالعاتی در دست انجام است و مطالب پراکنده ای مطرح شده است اما هنوز نتایجی که به طور قطعی تاثیر این وسایل را بر جنین و شنوایی او ثابت کند، اعلام نشده است. وی گفت: سیستم شنوایی در سن سه ماهگی دوران جنینی شکل مي‌گیرد و بهتر است مادران باردار تا آنجایی که امکان دارد از تلفن همراه استفاده نکنند و آن را در موقع خواب از خود دور کنند. 
ناظری به طور کلی شایع ترین علت مراجعه کودکان به مراکز درمان شنوایی را پس از اختلالات مادرزادی و ژنتیکی، عفونت‌های گوش عنوان کرد و گفت: در این مورد نیز باید عفونت‌ها به موقع برطرف شوند زیرا در صورت نبود تشخیص به موقع این بیماری مي‌تواند منجر به کم شنوایی کودکان شود.همچنین بهرام جلائی رئیس انجمن علمي‌شنوایی‌شناسی ایران در ادامه نشست با اشاره به اینکه حدود ۵۲۰ هزار ایرانی کم‌شنوا هستند، گفت: تشخیص ناشنوایی از بدو تولد قابل انجام است، ولی پیش از تولد تشخیص این موضوع امکان‌پذیر نیست.
وی گفت: براساس آمار سازمان بهداشت جهانی حدود 360 میلیون نفر در دنیا کم‌شنوا هستند که 32 میلیون نفر از آنها را افراد زیر 15 سال تشکیل می‌دهند، همچنین براساس برخی از آمارها 520 هزار نفر در ایران کم‌شنوا بوده که از نظر من این آمار بیشتر است، چرا که هنوز روش موفقی برای ارزیابی و غربالگری شنوایی نداشته‌ایم.
وی با اشاره به اینکه از یک‌هزار نوزاد متولد شده حدود 3 نوزاد با اختلال شنوایی همراه هستند، گفت: در برخی از استان‌ها رشد کم‌شنوایی بیشتر است. همچنین 50 درصد علت کم‌شنوایی ژنتیکی و 25 درصد عوامل محیطی عفونت و 25 درصد عوامل ناشناخته است.
رئیس انجمن علمي‌شنوایی‌شناسی ایران با بیان اینکه کم‌شنوایی درجات مختلفی دارد و می‌تواند قسمت‌های مختلف گوش را درگیر سازد، افزود: زمانی که کم‌شنوایی در حد عمیق و شدید باشد باید به سراغ ضایعات گوش داخلی و مشکلات ناشی از عصب برویم. 
همچنین علی قهرمانی عضو هیأت مدیره انجمن شنوایی ایران در ادامه نشست با اشاره به احتمال آسیب به شنوایی نوزادانی که در بخش NICU بیمارستان بستری می‌شوند، گفت: تا شش ماهگی نوزاد، زمان طلایی اقدامات لازم جهت کاهش و رفع مشکلات شنوایی به شمار می‌رود.وی گفت: آمارهای مربوط به ناشنوایی بسیار متفاوت است، ولی تحقیقات پیشین نشان می‌دهد از هر 3 یا 5 در هزار، یک نوزاد با افت شنوایی و کم‌شنوایی همراه است.وی افزود: بسیاری از نوزادان زمانی که در NICU بیمارستان بستری بوده، دچار مشکلات شنوایی می‌شود.
 در واقع نارس بودن آنها سبب بروز مشکل اکسیژن‌رسانی به مغز شده و براساس بررسی‌ها، نوزادانی که در این بخش بیمارستان‌ها بستری می‌شوند، 4 درصد یا حتی 9 تا 10 درصد بیشتر دچار آسیب شنوایی خواهند شد.
از سوی دیگر، حمید جلیلوند بیر انجمن شنوایی‌شناسی ایران با اشاره به اینکه در کشور ما سیستم پخش سمعک در برخی از مواقع از کانال توزیع و پخش مغازه‌ای صورت می‌گیرد که مشابه 200 سال قبل از اروپاست، گفت: درمان با سمعک بسیار مهم و پیچیده است و باید حتماً توسط متخصص مربوطه تنظیم و تجویز شود تا شاهد مشکلات ناشی از آن برای بیمار نباشیم و در واقع کانال توزیع سمعک باید تحت نظر مراکز علمي‌و متخصصان شنوایی‌شناس صورت گیرد.