صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


آبله مرغان؛ بیماری شایع فصل بهار

آبله مرغان؛  بیماری شایع فصل بهار

دکتر مسعود مردانی متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری عنوان کرد: شیوع آبله مرغان در فصل بهار افزایش می‌یابد، بنابراین به افراد توصیه می‌شود برای پیشگیری از ابتلا از تماس، دست و دیده بوسی با بیماران خودداری کنند. 
دکتر مسعود مردانی متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری با بیان اینکه احتمال ابتلا به آبله مرغان در فصل بهار افزایش می‌یابد، گفت: عامل ابتلا به آبله مرغان یک بیماری ویروسی حاد است که منجر به بروز تب و بثورات جلدی (جوش‌های پوستی) در فرد مبتلا می‌شود. 
وی افزود: درگذشته این بیماری مختص کودکان بود اما با افزایش سطح بهداشت در جامعه کودکان در مراحل ابتدایی زندگی به این بیماری مبتلا نمی‌شوند و در بزرگسالی با آبله مرغان درگیر می‌شوند. 
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: علایم این بیماری در بزرگسالان شدید‌تر از کودکان است و هر چه سن ابتلا افزایش یابد علایم نیز شدید‌تر می‌شود. دکتر مردانی یادآور شد: جوش‌های پوستی آبله مرغان در قسمت‌های مختلف بدن مانند سر، صورت، اندام و. . . بروز می‌یابد اما این علامت در بدن و کمر بیشتر دیده می‌شود. 
وی با بیان اینکه دوره حاد این بیماری هفت روز است، گفت: اما در برخی افراد بهبودی بین 2 تا 3 هفته به طول می‌انجامد. این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری با بیان اینکه به افراد توصیه می‌شود برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری از دست دادن و دیده بوسی با بیماران مبتلا خودداری کنند، خاطرنشان کرد: این بیماری واگیر‌دار است و با کوچک ترین تماس با فرد آلوده موجب انتقال بیماری می‌شود.