صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


>«آسم» و اطلاعات بیشتری که باید در مورد این بیماری بدانیم

«آسم» و اطلاعات بیشتری که باید در مورد این بیماری بدانیم

روز جهانی آسم یک رویداد سالانه است که از سال 1998به پیشنهاد دفتر برنامه جهانی آسم (GINA) با همکاری سازمان بهداشت جهانی(WHO) اولین سه شنبه ماه می (May) به نام "روز جهانی آسم" نام گذاری شده است. به همین مناسبت همه ساله مراسمی در کشورهای مختلف جهان به منظور بهبود سطح آگاهی درباره بیماری آسم و مراقبت‌های جهانی برای این بیماران برگزار می شود. 
 دکتر سید علیرضا مهدویانی رئیس بخش آلرژی و ایمونولوژی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هدف از این مراسم و نامگذاری را افزایش اطلاع و آگاهی جامعه پزشکی، بیماران، خانواده آنها، متخصصان، مسوولان و سیاستگذاران بهداشتی کشورها در رابطه با بیماری آسم و راه های مقابله با این بیماری دانست و افزود: در کشور ایران نیز امسال مانند سال های گذشته انجمن آسم وآلرژی ایران با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مراکز تحقیقاتی ذیربط این مراسم را روز چهارشنبه 13 اردیبهشت برگزار می کند. 
دکتر مهدویانی عنوان داشت: هر ساله شعاری جهت این روز انتخاب می شود که شعار 2017 روز جهانی آسم، "هوای بهتر تنفس بهتر" ((Better air , Better breathing است با تاکید براین مطلب که تغییرات آب و هوایی و نیز آلودگی هوا بر روی بیماری های تنفسی به ویژه آسم تاثیرات قابل توجهی دارند. 
رئیس بخش آلرژی وایمونولوژی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با بیان اینکه هم اکنون بیش از 300 میلیون نفر در سراسر جهان از این بیماری رنج می برند گفت: دولت ها و جوامع می کوشند در هر فرصت با اطلاع رسانی مناسب، آموزش و حمایت از برنامه های ملی مرتبط، از سیر فزاینده خسارت اجتماعی و اقتصادی این بیماری مزمن جلوگیری نمایند. 
دکتر مهدویانی در ادامه تصریح کرد: در همین راستا مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی سل و بیماری های ریوی به عنوان یک مرکز ثالثیه (Tertiary) جهت ارجاع بیماران تنفسی از سرتاسر کشور مبادرت به ثبت بیماری آسم (Asthma registery) با تاکید به فرم شدید آن (Asthma Sever) کرده است. وی افزود: در این نظام ثبت اطلاعات پزشکی بیمار مبتلا به آسم شدید جهت ایجاد یک پایگاه داده برای آنالیزهای بیشتر محققین گردآوری می شود. 
این فوق تخصص ایمونولوژی و آلرژی اظهار داشت: ثبت بیماری های آسم شدید می تواند در پایگاه داده ها جهت استفاده در بالین، پیگیری و مراقبت از این گروه از بیماران با ارایه بازخورد به ارایه دهندگان خدمت، یادآوری بیماران جهت پیگیری، شناسایی بیماران که به حمایت های بیشتر نیاز دارند مورد استفاده قرار گیرد. 
وی در خاتمه با بیان اینکه برآورد بروز استاندارد شده آسم شدید براساس سن، جنسیت، شغل و فاکتورهای خطر و تعیین اطلاعات پایه و ارایه گزارش به مسوولان جهت سیاست گذاری های موثر در برنامه های پیشگیری و درمانی این بیماری از اهداف کاربردی این طرح است، افزود: امیدواریم بتوانیم گام های موثری در این زمینه بردایم.