صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


>سرگیجه ها اغلب منشا شنوایی دارند

سرگیجه ها اغلب منشا شنوایی دارند

دبیر علمی انجمن شنوایی شناسی ایران گفت: 80 درصد سرگیجه ها منشا شنوایی دارند که شایع ترین آنها در ایران سرگیجه های خوش خیم وضعیتی است. 
دکتر حمید جلیلوند اظهار کرد: سرگیجه های خوش خیم وضعیتی بیشتر در سنین50 سال به بالا و دراثر ضعف بدنی در دوره هایی از زندگی مانند دوره بارداری در زنان بروز می کند. وی در خصوص علت بروز این اختلال شنوایی توضیح داد: کریستال های کلسیمی که در سیستم تعادلی گوش قرار دارند اگر جابه جا شوند، سبب بروز این اختلال می شوند و طی آن افراد با حرکت دادن سر خود به سمت راست یا چپ و بالا یا پائین دچار سرگیجه می شوند. 
تاثیر ویتامین D در کاهش سرگیجه های وضعیتی
دکترجلیلوند با اشاره به این که با انجام تست های تعادلی می توان این اختلال را تشخیص داد، تاکید کرد: این اختلال درمان دارویی ندارد و با استفاده از برخی روش های حرکتی توسط پزشک و آموزش تمرینات توانبخشی به بیمار می توان، آن را برطرف کرد. وی با بیان این که این اختلال در زنان به دلیل تغییرات هورمونی و ضعف بدنی شیوع بیشتر دارد، افزود: مصرف ویتامین D می تواند در کاهش سرگیجه های وضعیتی ناشی از ضعف بدنی موثر باشد. 
دبیر علمی انجمن شنوایی شناسی ایران گفت: به طورکلی سرگیجه های با منشا شنوایی در اثر برهم خوردن تعادل در گوش داخلی به دلایل مختلف مانند وارد شدن ضربه به گوش، افزایش فشارگوش داخلی و ورود ویروس به این بخش بروز می کند. 
وزوز گوش 
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی درخصوص وزوزگوش و علل بروز آن نیز توضیح داد: علت دقیق وزوز گوش هنوز ناشناخته است، اما تایید شده که این عارضه با اختلالات شنوایی ازجمله کم شنوایی، نویزهای شهری، گوش کردن به موسیقی با صدای بلند، مصرف سیگار و الکل ارتباط مستقیم دارد. دکتر جلیلوند گفت: درگذشته این عارضه بیشتر در سنین60 تا70 سالگی بروز می کرد، اما درحال حاضر به دلیل گوش کردن به موسیقی با صدای بلند و همچنین نویزهای شهری (صدای بوق خودروها و صدای بلند وسایل نقلیه مانند موتورسیکلت ها) سن شیوع آن به جوانی و سنین 30 تا 40 سالگی رسیده است. 
سیگار و تاثیر آن بر روی سیستم شنوایی
وی در مورد تاثیر مصرف سیگار بر بروز عارضه وزوز گوش اظهار کرد: سیگار به دلیل داشتن مواد شیمیایی و اختلالاتی که در عروق ایجاد می کند، باعث ایجاد وزوزگوش می شود؛  مواد شیمیایی که وارد حلزون گوش می شوند، دو تا سه ماه در گوش باقی می مانند و وارد خون شده و به سلول های شنوایی آسیب می زنند. دکتر جلیلوند در تعریف صدای بلند گفت: صدا با بلندی بالای 85 دسیبل، صدای بلند و آسیب زننده به شمار می رود؛  اصوات با بلندی 85 دسیبل را هشت ساعت، با بلندی 90 دسیبل را چهار ساعت و 95 دسیبل را حداکثر می توان تا 2 ساعت به صورت مداوم گوش داد. 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: همه افراد این عارضه را در طول زندگی خود تجربه می کنند اما اگر این مشکل مداوم یا تکرار دفعات آن زیاد شد، بیمار باید تحت تست های شنوایی قرار گیرند. 
پرهیز از گوش پاک کن برای پاک کردن جرم گوش 
دکتر جلیلوند همچنین تاکید کرد: برای پاک کردن جرم گوش نباید از گوش پاک کن ها استفاده کرد؛  این وسیله سبب فشار دادن جرم به بخش های داخلی گوش و در مواردی چسبیدن آن به پرده گوش می شود که امکان پاک کردن آن در مواردی به دلیل چسبندگی و رسوب شدید وجود ندارد. وی افزود: برای تمیز کردن گوش بهترین کار این است که از دستمال کاغذی استفاده کرده و فقط قسمت های بیرونی گوش تمیز شود. وی در خصوص برخی دستگاه های خانگی ساکشن جرم گوش نیز گفت: استفاده از این دستگاه ها توسط افراد در منازل توصیه نمی شود؛  کارکردن با این دستگاه نیاز به تخصص و تجربه متخصصان این حوزه دارد و استفاده شخصی از آن می تواند به سلامت پرده گوش و شنوایی آسیب برساند.