صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

احتمال ابتلا به سل در افراد پیوند شده بیش از 70 برابر است

دومین کنگره بین المللی عفونت در پیوند و سرطان چهارشنبه 8 آذر در سالن همایش هتل اسپیناس آغاز بکار کرد.
در افتتاحیه این کنگره بین المللی دکتر گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه احتمال ابتلا به سل در افراد پیوند شده بیش از سایر افراد است، اظهار داشت: احتمال ابتلا به سل در افرادی که پیوند عضو جامد مانند کلیه، کبد و ریه داشته اند، به  20 تا 74 برابر می رسد. مثلا اگر پیوند مغز استخوان روی بیماری انجام شده باشد، احتمال ابتلا به سل حدود 10 تا 40 برابر است.

به گفته وی پیوند عضو جامد شامل اعضای خارجی بدن از قبیل پوســت، قرنیــه و اعضای داخلی بدن مانند قلب، ریــه، پانکراس و کلیه ها می شود و مایعات گرفته شده از بدن مانند خون و پالسما را شامل نمی شود.

دکتر محمد مهدی گویا با تاکید بر این نکته که در همه پیوندها، بررسی ابتلای بیمار به سل اهمیت زیادی دارد و پزشک معالج پیش از انجام پیوند باید مطمئن شود که بیمار مبتلا به سل نیست گفت: نشانه سل تنها سرفه و تب نیست و از آنجا که در برخی موارد افراد به سل نهفته و پنهان مبتلا هستند، این مساله حتما باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در ادامه تاکید کرد: در افراد پیوندی باید هر دو نوع سل فعال و پنهان مورد بررسی قرار گیرد و افراد دهنده عضو پیوندی نیز باید از لحاظ ابتلا به سل بررسی شوند.

دکتر گویا در این کنگره با اشاره به عفونتهای بیماران مبتلا به ایدز نیز تصریح  کرد: سل شایعترین عفونت در بیماران مبتلا به ایدز است و شایعترین علت مرگ و میر در این بیماران به شمار می رود.

دکتر مسعود مردانی استاد عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رییس کنگره نیز در مراسم افتتاحیه اظهار داشت: این رویداد علمی به همت مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت و انجمن متخصصان میکروبیولوژی بالینی و بیماری های عفونی ایران با حضور محققان و پزشکان داخلی و خارجی که از هشتم تا دهم آذرماه در هتل اسپیناس پالاس برگزار می شود.

دکتر مسعود مردانی در ادامه گفت: در این همایش سه روزه موضوعاتی همچون پیشگیری و نحوه برخورد مناسب با شیوع عفونت ها در پیوند و سرطان مورد بررسی قرار می گیرد و بیان آخرین دستاوردها، تبادل نظر با صاحب نظران داخلی و خارجی و ارائه یافته های علمی از مهمترین اهداف این کنگره است.

وی با اشاره به حضور متخصصان خارجی از کشورهایی مانند هلند، بلژیک و آمریکا  در این کنگره خاطرنشان کرد: این کنگره از 14.5 امتیاز بازآموزی برای پزشکان برخوردار است و به رایگان برگزار می شود.

دکتر داود یادگاری نیا، رئیس مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه و دبیر علمی دومین کنگره بین المللی عفونت در پیوند و سرطان نیز در خصوص این کنگره گفت: دومین کنگره بین المللی عفونت در پیوند و سرطان توسط مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور به مدت سه روز از هشتم تا 10 آذرماه در محل هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد.

دبیر علمی کنگره ادامه داد: در این کنگره تعدادی از اساتید برجسته و صاحبنظر خارجی در حوزه عفونت در پیوند و سرطان؛ دکتر امیر سید موسوی دکتری میکروبیولوژی پزشکی و محقق NIHآمریکا، پروفسور پیتر دانلی رئیس گروه بیماری های عفونی سازمان تحقیقات و درمان سرطان اروپا از کشور هلند و دکتر یوهان مارتینز متخصص هماتولوژی از کشور بلژیک و اساتید نفرولوژی، آنکولوژی، هماتولوژی، داخلی، عفونی و قارچ شناسی از دانشگاه­های علوم پزشکی سراسر کشور حضور داشتند.

وی با اشاره به شیوع رو به افزایش سرطان در کشور ما و اهمیت بسیار زیاد درمان این بیماران خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در بیماران مبتلا به سرطان شانس ابتلا به عفونت به خصوص در زمان شیمی درمانی، افزایش می­یابد، در این کنگره در خصوص عفونت های شایع در بیماران مبتلا به سرطان، نحوه پیشگیری و درمان آنها بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

دکتر یادگاری نیا در ادامه اظهار داشت: پیوند کلیه و پیوند اعضا در کشور ما روند رو به رشدی دارد و بیماران پیوندی هزینه های زیادی برای انجام آن متحمل می شوند اما متاسفانه یکی از مشکلاتی که این بیماران با آن مواجه می شوند، ابتلا به عفونت پس از انجام پیوند است. بخصوص در یکسال اول بعد پیوند که خطر ابتلا به آن در این دسته از بیماران بسیار بالا است. بنابراین  در کنگره مذکور بخش عمده ای از مباحث و سخنرانیها به عفونت در پیوند اختصاص داده شد، به خصوص عفونت هایی که در کشور ما بیشتر شایع است و در بیماران پیوندی بیشتر به چشم می خورد.   

رییس مرکز تحقیقات عفونی و گرمسیری دانشگاه در خاتمه یادآور شد: هدف از برگزاری این همایش علمی تبادل تجربیات و نتایج تحقیقات و فعالیت های پژوهشی همکاران در زمینه عفونت در پیوند و سرطان  می باشد تا انشاءآ... شاهد بهبود وضعیت پیوند؛ بخصوص کاهش عفونت در پیوند، پیشگیری از بروز بیماریهای عفونی در پیوند و  همچنین بهبود درمان بیماران سرطانی باشیم.


١٤:٠٦ - چهارشنبه ٨ آذر ١٣٩٦    /    عدد : ٥٤٨٨٤    /    تعداد نمایش : ٩٠٩