صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

داروهای خوراکی امید جدیدی برای مبتلایان MS

دکتر ناهید بلادی مقدم متخصص مغز و اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضعف سیستم ایمنی بدن و کمبود ویتامین D را از مهم‌ترین دلایل بروز MS عنوان کرد.
20 تا 40 سالگی شایع‌ترین سن ابتلا به بیماری MS 
وی 20 تا 40 سالگی را شایع‌ترین سن ابتلا به بیماری MS برشمرد و گفت: علت ابتلا به این بیماری هنوز مشخص نیست و شاید یکی از دلایلی که باعث افزایش شیوع آن شده، سبک زندگی اشتباه و تغذیه نادرست باشد، اما ضعف سیستم ایمنی بدن و کمبود ویتامین D از مهم‌ترین دلایل بروز این بیماری است.
درمان سه مرحله ای بیماری 
دکتر بلادی مقدم با بیان این مطلب که درمان این بیماری در سه مرحله و با توجه به علامتی‌های بیمار صورت می گیرد، گفت: ابتدا داروهایی برای درمان افسردگی، خستگی، اسپاسم عضلات و تکرر ادرار بیمار تجویز می‌شود. سپس درمان‌های توانبخشی انجام می‌ گیرد و بیمارانی که مشکلات حرکتی، تعادلی و گفتاری دارند با استفاده از شیوه‌های کار درمانی و فیزیوتراپی تحت درمان قرار می گیرند و مرحله سوم درمان نیز بر روی تغذیه بیمار تمرکز دارد.
داروهای خوراکی امیدی جدید برای مبتلایان MS 
این عضو هیات علمی دانشگاه مصرف میوه، سبزیجات، غذاهای تازه و اجتناب از مصرف فست فودها را در کاهش این بیماری بسیار موثر دانست و گفت: برای بیماری MS نسل جدید داروهای خوراکی تولید شده است. زیرا در حدود یک تا دو سال گذشته بیماران از داروهای تزریقی استفاده می‌کردند و هرچند این تزریق‌ها بر سیر بیماری تاثیر داشت، اما تزریق‌های هر روزه برای بیمار بسیار ناخوشایند بود.
دکتر بلادی مقدم داروهای خوراکی را امید جدیدی برای مبتلایان به MS عنوان کرد و افزود: این داروها طی دو یا سه سال اخیر به صورت رسمی وارد بازار کشور شدند که مصرف آن برای بیماران بسیار راحت می باشد و میزان تاثیرگذاری برخی از آنها نسبت به دیگر داروها بیشتر است.
این متخصص مغز و اعصاب یادآور شد: عوارض مصرف داروها با توجه به نوع دارو متفاوت است. به همین دلیل دارویی که میزان تاثیر آن حدود 60 درصد است، مراقبت‌های دقیق‌تری را هم نیاز دارد، زیرا این دارو روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می‌گذارد. بنابراین تاکید می‌شود که بیمار در اولین روز مصرف دارو بستری شده و از نظر فشار خون و ضربان قلب کنترل شود تا مطمئن شویم، افت فشار و تپش قلب نداشته باشد.
ضعف سیستم ایمنی بدن و کمبود ویتامین D مهم‌ترین دلایل بروز MS / ساختار آپارتمان سازی مشکل دارد
دکتر بلادی مقدم ضعف سیستم ایمنی بدن و کمبود ویتامین D را مهم‌ترین دلایل بروز MS دانست و بیان کرد: ساختار آپارتمان‌سازی شهر باید به صورتی باشد که نور خورشید به عنوان منبع کامل ویتامین D، به طور کامل در آپارتمان بتابد و تا حدی مانع از بروز این بیماری در فرد شود،اما در حال حاضر ساختار آپارتمان سازی دارای مشکل است.
کمبود تعداد مراکز توانبخشی ویژه بیماران MS/حمایت بیشتر بیماران MS با افزایش مراکز توانبخشی ویژه 
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی کمبود مراکز توانبخشی را از مشکلات بیماران مبتلا به بیماری MS دانست و در پایان اظهار کرد: تعدادی از مبتلایان دچار مشکل ناتوانی حرکتی، به خدمات بیشتری نیاز دارند و به دلیل کمبود مراکز و امکاناتی مانند ماشین‌های حمل و نقل بیماران از مرکز به منزل، با افزایش این مراکز باید بیماران را حمایت کرد. همچنین در سطح شهر باید فضاسازی مکان‌های مناسبی برای بیماران و معلولان در نظر گرفته شود.
 


١٥:٤٣ - يکشنبه ١٠ دی ١٣٩٦    /    عدد : ٥٦٢٩٩    /    تعداد نمایش : ١٢٦٩