سه شنبه ١٩ فروردين ١٣٩٩ - 
1 2 3 4
 
صفحه اصلي > اخبار طرح تحول سلامت  


  چاپ        ارسال به دوست

نخستین جلسه شورای درمان دانشگاه در سال جاری با حضور معاون درمان وزارت بهداشت برگزار شد/ دکتر آقاجانی: هرگونه بازگشت به عقب در برنامه طرح تحول در نظام سلامت غیرقابل قبول است

 نخستین نشست شورای درمان دانشگاه در سالجاری با حضور دکتر آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت، رییس دانشگاه و سایر اعضا صبح دوشنبه 30 فروردین ماه در تالار شهیدبهشتی برگزار شد.

در این نشست که اعضای هیات رییسه دانشگاه، روسا، مدیران و معاونان درمان بیمارستانهای تابعه دانشگاه نیز حضور داشتند، درخصوص چالشها و مسایل موجود در بیمارستانها بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

دکتر آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت در این نشست با اشاره به گستردگی حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و نقش عمده دانشگاه در ارایه خدمات درمانی و بهداشتی در شهر تهران بر لزوم برگزاری جلسات متعدد در این زمینه با حضور گروههای کارشناسی و مدیریتی بمنظور بررسی برنامه ها و اجرای آنها تاکید کرد.

وی از برجام و طرح تحول نظام سلامت بعنوان دو کار عمده و پیشانی عملکرد دولت یازدهم یاد کرد و افزود: بر استمرار اجرای برنامه های طرح تحول نظام سلامت در سال 95 بطور جدی تاکید داریم. هرگونه بازگشت به عقب در برنامه تحول غیرقابل قبول است و عدم مراقبت باعث بی نظمی، بازگشت و آسیب برنامه می شود.

دکتر آقاجانی رصد و نظارت جدی برنامه ها بمنظور جلوگیری از بروز حتی یک مورد تخلف را امری ضروری دانست و افزود: از مسوولان و همکاران دانشگاه می خواهم از دستاوردهای برنامه طرح تحول که با زحمت بسیار به دست آمده صیانت و مراقبت کنید و بطور جدی بر اجرای برنامه ها نظارت صورت گیرد تا حتی یک مورد تخلف اتفاق نیفتد.

وی در ادامه گفت: تمرکز ما روی حفظ دستاوردهای قبلی است اما برنامه های جدیدی نیز داریم؛ ایمنی بیمار، تکمیل بیمارستانهای جدید و بهره برداری از آنها، توسعه بیمارستانهای موجود، از جمله این برنامه ها می باشد. ارتقای کیفیت ارایه خدمات بسیار اهمیت دارد و در توسعه بیمارستانها در سال 95 باید دو اصل نوع تعامل و برخورد با مردم، آموزش به بیمار و ایمنی بیمار را سرلوحه کار قرار دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خدمات دندانپزشکی در حوزه دولتی را نیازمند توجه جدی برشمرد و با اشاره به این که حدود 40 درصد مردم ایران تقریبا از خدمات دندانپزشکی بی بهره هستند، خواستار ایجاد کلینیک های دندانپزشکی دولتی برای اقشار فقیر و متوسط جامعه شد و اعلام کرد درصورتی که فضای فیزیکی این کلینیکها توسط دانشگاه تامین شود،  وزارتخانه نیز تجهیز کامل آن را تقبل می کند.

دکترآقاجانی با اشاره به برنامه های وزارت بهداشت درخصوص بیماریهای لاعلاج، سکته قلبی و مغزی، تحت پوشش قرار گرفتن داروهای ترومبولیتیک جدید؛ اداره دولتی آزمایشگاهها را اقتصادی ندانست و طرح دانشگاه درخصوص ایجاد یک آزمایشگاه رباتیک صنعتی که تمامی تستهای مورد نیاز را به سرعت انجام می دهد، را بسیار خوب و ارزنده برشمرد.

وی با اشاره به کمبود محسوس تختهای بیمارستانی، وجود یک یا دو بیمارستان بزرگ آموزشی مدرن در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی را ضروری دانست. همچنین از اورژانس بعنوان ویترین دانشگاه و بیمارستان یاد کرد که قضاوت مردم در آنجا شکل می گیرد و با توجه به اقدامات انجام شده در 5 اورژانس بیمارستانی دانشگاه بر تلاش برای تکمیل و تداوم اقدامات دانشگاه در این راستا تاکید کرد.

نحوه اداره بیمارستانها، کمبود نیروی انسانی، تصمیم گیری درخصوص تجهیزات گرانقیمت، مشکلات بیمه ای و... از دیگر موارد مطرح شده توسط دکتر آقاجانی در این نشست بود.

دکتر آقاجانی در خاتمه سخنان خود ضمن ابلاغ سلام وزیر بهداشت به حاضران و تقدیر از زحمات دکتر پیوندی در راستای ارتقای دانشگاه و تلاشهای روسا، مدیران و کارکنان بیمارستان در راستای اجرای طرح تحول سلامت، اظهار امیدواری کرد سال 95 سالی پربرکت باشد و با توجه به شعار تعیین شده توسط ریاست دانشگاه برای سال 95 مبنی بر پاسخگویی اجتماعی شاهد گامهای موثرتری در راستای پیشبرد طرح تحول سلامت باشیم.

گفتنی است در ابتدای این نشست دکتر پیوندی رییس دانشگاه ضمن تقدیر از تلاشهای کارکنان دانشگاه و بیمارستانها که درجهت ارتقای رضایتمندی و ارائه خدمات باکیفیت تلاش می کنند، با اشاره به نامگذاری امسال بعنوان  سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل خاطرنشان کرد: با تکیه بر این شعار وظایف بسیاری را می توان در حوزه سلامت تبیین کرد.

وی در ادامه بر ضرورت اجرای دقیق برنامه ها و کارهای عملیاتی از سوی روسای بیمارستانها بعنوان صف اول برخورد با مردم در سالجاری تاکید کرد تا در پایان سال بتوانیم  ارزیابی دقیقی از کارها داشته باشیم.

دکتر پیوندی افزود: در سال 95 وظایف متعددی از جمله اجرای طرح تحول، راه اندازی کلینیک های ویژه، ترویج زایمان طبیعی و ... برعهده بیمارستانهای دانشگاه می باشد که انشاءا... بتوانیم با تلاش و عزم جدی به خوبی به این وظایف عمل کنیم. امیدوارم این جلسه منشا خیر و برکت برای نظام درمان و سلامت دانشگاه باشد و نتایج حاصل از آن منجر به ارتقای کیفیت ارایه خدمات شود.

رییس دانشگاه با اشاره به 5 میلیون و دویست نفرهزار نفر جعیت تحت پوشش دانشگاه اظهار داشت: در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه کمبود تخت به شکل محسوس خود را نشان می دهد؛ این دانشگاه حدود 3 هزار و 500 تخت فعال و تعدادی تخت غیرفعال دارد که با توجه به استانداردهای کشوری( یعنی یک تخت بستری به ازای هر 1000 نفر جمعیت)، می توان ادعا کرد استان تهران از این استاندارد محروم است و با آن فاصله دارد.  

وی در ادامه  کمبود زمین را  بعنوان یکی دیگر  از مشکلات عمده دانشگاه عنوان کرد و گفت: در شرق تهران الزامی است که افزایش  500  تا 1000 تخت بستری در یک فاز عملیاتی شروع شود که برای رسیدن به این مهم  با توجه به نظر مثبت مقام عالی وزارت بهداشت، همکاری و هماهنگی بیشتر تمامی دستگاهها بمنظور ارتقای سطح ارایه خدمات و پاسخگویی به مراجعان، لازم و ضروری است.

دکتر پیوندی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: ایده متمرکز کردن مدیریت رادیولوژی ها و آزمایشگاهها در دانشگاه شکل گرفته است؛ ما با این اعتبارات محدود نمی توانیم پاسخگوی نیازهای مردم باشیم بنابراین لازم است تا با مشارکت بخش خصوصی و سرمایه گذاری خارج از دانشگاه خدمات باکیفیت تری ارائه دهیم چرا که این کار به نفع دانشگاه، نظام سلامت و مردم است و تا حدود زیادی مشکلات را کاهش می دهد.

وی کمبود نیروی انسانی را یکی دیگر از مشکلاتی برشمرد که دانشگاه با آن مواجه است و حضور نیروی انسانی کافی، باتجربه و متخصص در بخش های مختلف از جمله اتاق عمل و اورژانس را باعث افزایش رضایتمندی مراجعان عنوان کرد.

دکتر پیوندی با تاکید بر پرهیز از تک بعدی عمل کردن در حوزه درمان،  توجه بیشتر به امر آموزش و پژوهش را در بیمارستانها ضروری برشمرد و خاطرنشان کرد: لازم است روسای بیمارستانها بطور روزانه ضمن حضور در بخش اورژانس از نزدیک بر روند فعالیت و کار در این بخش نظارت داشته باشند و  در راستای رفع کمبودها و مشکلات اورژانس ها اهتمام ورزند.

در ادامه نشست دکتر رحمانی معاون درمان دانشگاه به ارایه گزارشی اجمالی در سه محور؛ عملکرد ادارات و واحدهای معاونت درمان در دوسال گذشته در راستای اجرای طرح تحول نظام سلامت، ایمنی بیمار و اداره امور آزمایشگاه پرداخت.

وی با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت؛ برنامه کاهش پرداختی بیماران بستری از 10 درصد به حدود 6 درصد، ارتقای کیفیت خدمات هتلینگ، ارتقای ویزیت پزشکان، ترویج زایمان طبیعی در 44 مرکز تحت پوشش دانشگاه اعم از دولتی و خصوصی ، کاهش 6 درصدی سزارین و ... را از جمله دستاوردهای این معاونت در سال گذشته ذکر کرد.

دکتر رحمانی در ادامه به بیان اهم برنامه های سال 95 معاونت درمان را در حوزه اقتصاد در درمان؛ همکاری در پروژه نقشه راه درمان، نظارت بر اجرای برنامه عملیاتی و تحلیل و بررسی مقایسه شاخص های آماری مراکز درمانی پرداخت.

اصلاح فضای فیزیکی، برگزاری همایش مسوولان فنی، راه اندازی سیستم خوداظهاری مراکز تحت پوشش و ... از دیگر برنامه های سالجاری در حوزه نظارت بر درمان بود که دکتر رحمانی به آن اشاره کرد.

معاون درمان دانشگاه در ادامه توضیحاتی در خصوص حوزه های مامایی، پرستاری، حمایت از زوجین نابارور، ترویج زایمان طبیعی، دوره های آموزش پرستاری، دوره های عملی کمک پرستاری، فوریت پزشکی و راه اندازی هشت پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی، برگزاری دوره های آموزشی، نحوه صدور پروانه ها، توزیع نیروهای تخصصی، اعتبار بخشی، بازنگری، مددکاری اجتماعی و ... ارائه داد.

گفتنی است تعدادی از روسا و مدیران بیمارستانها نیز در این نشست به بیان نظرات و مسایل عمده مراکز خود پرداختند که افتتاح تخت های icu، جراحی واتاق عمل، افزایش بیماران بستری با اجرای طرح تحول نظام سلامت، ارتقای سطح علمی در بیمارستانهای درمانی، نیاز به افزایش ضریب نیروی انسانی، کمبود نیروی انسانی خصوصا در بخش های ویژه، حمایت از زنجیره خدمات پزشکی، عدم ثبات نیروهای متخصص، فرسودگی تجهیزات پزشکی و فضای فیزیکی، شفافیت سازی و پایداری در قوانین و دستورالعمل های بیمه ای، توجه بیشتر به بحث های هتلینگ، تعیین تکلیف پروژه های برون سپاری شده، مدیریت هزینه ها و درآمدها، ماندگاری بیماران بدحال در icu، اجرای برنامه گسترش بخش ها، لزوم حمایت ازمراکز و ... از جمله این موارد مطرح شده بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


١٩:٠٩ - دوشنبه ٣٠ فروردين ١٣٩٥    /    عدد : ٣٠٦٦٧    /    تعداد نمایش : ٤٨٤٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی دولت
------------------------------------------
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.