سه شنبه ٠١ بهمن ١٣٩٨ - 
1 2 3
 
منو اصلی
 
صفحه اصلي > کلینیک ها > تربیت شنیداری و زبان آموزی 
 
 

 

کلینیک تربیت شنیداری و زبان آموزی

 

  تربیت شنوایی چیست:

  تصور بسیاری از افراد شنوا این است که کودک دچار نقص شنوایی اگر کلمه یا صدایی را بشنود آن را درک می کند .چراکه معتقد ند این افراد تنها صداها را با شدت کمتری دریافت می کنند ولی کیفیت صدا برای انان با کیفیت صدایی که افراد شنوا دریافت می کنند تفاوتی ندارد .اگر چه این تصور در مورد کم شنوایی های انتقالی صحیح است،اما در مورد سایر آسیب های شنوایی که ناشی از اختلالات حسی عصبی سیستم شنوایی هستند درست نمی باشدچرا که در آسیبهای حسی عصبی افراد نه تنها صدا راکامل دریافت نمی کنند بلکه آنرا به صورتی متفاوت از آنچه شنوایان می شنوند خواهند شنید .

   در این گونه افراد حروف ،صداها وکلمات به صورت صداها یی که تا حد زیادی مشابه یکدیگر وغیر قابل تشخیص هستند دریافت میشوند وشخص مبتلا ناچار است با اتکا به همان صداهای محدود که می تواند بشنود گفتار را درک نماید وچون در چنین حالتی درک حروف مشکل است درک گفتار نیز به سختی صورت می گیرد .در این افراد تربیت شنوایی باعث می شود که آنان بتوانند با سهولت بیشتری صداها را تشخیص دادهومابین اصواتی که دریافت می کنند تمایز قائل شوند .

   تربیت شنوایی سبب افزایش باقیمانده شنوایی نمی گردد .اما در عین حال سبب می شود که افراد نسبت به آنچه که می توانند بشنوند حساس تر  شده ودرک بهتری داشته باشند .مثلا در مورد کودکانی که دچار نقص شنوایی عمیق هستند حتی اگر بتوان آنها را نسبت به صداهای بلند در فزکانسهای بم آگاه نمود کار مهمی انجام گرفته است.

زیرا اگر چه این اصوات در درک گفتار ممکن است نقش مهمی نداشته باشد،اما چون به عنوان نشانه هایی از وجود صوت در محیط پیرامون مطرح می گردنند مهم بوده و سبب می شوندکه کودک دنیای اطراف خود را بهتر شناخته وتصوری از اشیاءمختلف که صداهای متفاوت دارند بدست آورد . بطور کلی باید گفت که تربیت شنوایی چیزی به غیر از آموزش خوب شنیدن وخوب درک کردن نیست .

تربیت شنوایی عبارت است از ایجاد شرایط ارتباطی خاص که دست اندر کاران آموزشی از طریق آن می توانند به کودکان دچار نقص شنوایی کمک کنند تا به توانایی هایی که کودکان شنوا آنها را بدون مداخله دیگران کسب می نمایند .

هدف عمده تربیت شنوایی: افزایش درک گفتار ،توسعه آن،تشویق کودک در بکارگیری کلام است

 

دانشگاه علوم پزشکی  شهید بهشــتی
دانشکده علوم توانبخشی

تهران-میدان امام حسین(ع)-خیابان دماوند(تهران نو)-روبروی بیمارستان بوعلی- دانشکده علوم توانبخشی www.rehab.sbmu.ac.ir      77561721    77542057

 

3871 - 021
 
o@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.