جمعه ٢٠ تير ١٣٩٩ - 
1 2
 
شهادت مظلومانه حضرت امام علی ابن موسی الرضا(ع) را تسلیت عرض می نماییم
منو اصلی
صفحه اصلي > اخبار مراکز 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی دانشگاه

نشست خبری هفته دانشگاه-١/ دکتر پیوندی:اولین بیمارستان دندانپزشکی درتهران راه اندازی می شود/دو بيمارستان به مجموعه بيمارستانهاي تابعه دانشگاه اضافه مي شود/بيمه ها ٣٠٠ ميليارد تومان بدهي دارند

  دکتر پیوندی رییس دانشگاه در نشست خبری هفته دانشگاه ضمن تشریح دستاوردها، برنامه ها و اقدامات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از اضافه شدن دو بیمارستان در سال 95 به مجموعه بیمارستانهای تابعه دانشگاه، طرح بیمارستان دندانپزشکی و بدهی300 میلیاردی بیمه ها به دانشگاه خبر داد.

 اولین بیمارستان دندانپزشکی درتهران راه اندازی می شود

دکتر پیوندی از احداث نخستین بیمارستان دندانپزشکی کشور به همراه پلی کلینیک تخصصی در شرق تهران خبر داد و افزود: تفاهمات با وزارت بهداشت و هلال احمر در این زمینه انجام شده و در آینده نه چندان دور عملیات اجرایی این مرکز درمانی آغازخواهد شد. راه اندازی بیمارستان دندانپزشکی نیاز منطقی جامعه است ودر برخی از کشورهای اروپایی این گونه مراکز مشغول ارائه خدمت به مردم هستند.

دکتر پیوندی با بیان این مطلب که در حوزه دندانپزشکی در طرح تحول سلامت هنوز اقدام جدی صورت نگرفته این موضوع را سبب گلایه های زیاد مردم برشمرد که از حاکمیت انتظار دارند این مشکل را برطرف کند.

وی با اشاره به این که بخش اعظم این فضا در اختیار بخش خصوصی یا غیردولتی است افزود: حدود 97 درصد فعالیت حوزه دندانپزشکی توسط بخش نیمه دولتی یا خصوصی انجام می شود و بقیه در اختیار بخش دولتی است.

رییس دانشگاه بر لزوم گسترش کلینیک های دندانپزشکی برای رفع این معضل تاکید کرد و گفت: ما به عنوان حاکمیت باید پاسخگوی نیازهای مردم در حوزه دندانپزشکی باشیم.

دکتر پیوندی با اشاره به رشد و گسترش فعالیت های پژوهشی در سال های 93 و 94 این دانشگاه تاکید کرد: پژوهش باید براساس نیاز مردم و در جهت رفع مشکلات آنان باشد که ما هم سعی کردیم با کاربردی کردن پژوهش در این زمینه گام برداریم.

وی با بیان این که از توسعه و تجهیز زیرساخت های پژوهشی غافل نشده ایم، گفت: با تمام توان سعی کردیم زیرساخت های لازم را برای انجام فعالیت های پژوهشی کاربردی فراهم آوریم.

بیمه ها در حدود ۳۰۰میلیارد تومان به مراکز درمانی این دانشگاه بدهکار هستند

وی در ادامه به وضعیت بدهی بیمه ها به عنوان چالش پیش روی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ارائه خدمات به مردم اشاره کرد و گفت: بیمه ها در حدود ۳۰۰میلیارد تومان به مراکز درمانی این دانشگاه بدهکار هستند که بیشترین میزان آن با ۱۷۰میلیارد تومان متعلق به سازمان بیمه سلامت است.

وی با اشاره به حوزه دانشجویی گفت: هم اکنون خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه با استانداردها فاصله دارد. شاید از نظر کمی آمارها قابل قبول باشد ولی از نظر کیفی هنوز فاصله داریم. ولی سعی شده با کمک خیرین یک خوابگاه ۷۰۰نفره با پیوست فرهنگی ساخته شود که مراحل ساخت آن در حال انجام است.

دکتر پیوندی افزود: کار دیگر ما در سال ۹۴؛ براساس ۱۲بسته طرح تحول سلامت پرداختن به بحث عدالت محوری و پاسخگویی بود که آن را ادامه می‌دهیم و کارگروه‌های آن نیز شروع بکار کرده اند.

رتبه نخست آموزش پزشکی کشور را بدست آوردیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه گفت: در بحث آموزش نیز توانسته ایم در آخرین رتبه بندی وزارت بهداشت (طرح راد2) رتبه نخست آموزش پزشکی کشور را بدست آوریم. همچنین توانستیم جوایز متعددی در هفدهمین جشنواره مطهری کسب کنیم. البته حفظ این جایگاه خیلی مهمتر است و باید خودمان را با دانشگاه‌های مطرح دنیا مقایسه کنیم.

دکتر پیوندی همچنین با اشاره به راه اندازی مجتمع عالی سلامت ورامین در جهت آموزش پرستاری، هوشبری ،بهداشت  و... از افراد بومی همان منطقه گفت: تاکنون ۱۵۰دانشجو جذب شده است تا با تربیت آنان خدمات این افراد به مردم آن منطقه ارائه شود.

وی افزود: برخی از مناطق حاشیه ‌نشین تهران حتی از استان‌های محروم کشور نیز محروم‌تر هستند به طوری که در برخی از این شهرستان‌ها حتی یک تخت بیمارستانی نیز وجود ندارد که می‌توان به شهر قرچک با 350 هزار نفر جمعیت اشاره کرد. خوشبختانه با کمک ستاد اجرایی فرمان امام(ره) بیمارستان 64 تخت خوابی در این شهر در حال ساخت است و تا اواخر سال 96 به بهره‌برداری می‌رسد.

دکتر پیوندی همچنین به ساخت کلینیک‌های اقماری در تهران اشاره کرد و گفت: دو کلینیک اقماری در دربند و میدان رسالت تا هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد تا بیماران به آنجا مراجعه کنند و در صورت لزوم این بیماران به بیمارستان‌ها ارجاع نهایی شوند.

یک صرفه‌جویی دارویی و 400 میلیون تومان سود

رئیس دانشگاه با اشاره به برنامه‌های این دانشگاه برای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل که دانشگاه‌ها از سال‌های قبل شروع کرده بود ولی به طور جدی‌تر امسال می‌پردازد، گفت: نمونه عینی تحقق این شعار با ساخت و رونمایی از یک نوع دارو صورت پذیرفت. زیرا معتقدیم اقتصاد دانش‌بنیان می‌تواند کشور را روی پای خود نگه دارد و با ساخت  این دارو ارزبری کمتری برای کشور صورت می‌پذیرد.

دکتر پیوندی ادامه داد: براساس مفاهیم اقتصاد مقاومتی توانستیم با تدابیری برای مصرف بهینه دارو هزینه‌های دارویی را کاهش دهیم مثلاً در بیمارستان امام حسین(ع) در 6 ماه دوم سال 94 توانستیم 400 میلیون تومان صرفه‌جویی دارویی فقط در چهار قلم دارویی گرانقیمت داشته باشیم این به معنای کمتر مصرف‌کردن نیست بلکه بهینه مصرف‌کردن دارو است.

سال 94 پربارترین سال بهداشت تهران

وی در ادامه با اشاره به حوزه بهداشت گفت: همیشه انتقاد می‌شود که حوزه بهداشت کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد ولی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که حوزه استحفاظی آن؛ مناطق حاشیه ‌نشین تهران از جمله قرچک، فیروزکوه، پیشوا، ورامین است و همچنین مناطق پرخطر اجتماعی از جمله شوش، خاک سفید و دروازه غار را تحت پوشش داریم، توانستیم در سال 94 برابر 25 سال گذشته کارهای بهداشتی انجام دهیم از جمله افزایش پایگاه‌های بهداشتی که تا کنون به 150 پایگاه رسیده است و با رساندن این آمار به 173 پایگاه بهداشتی جشن برقراری کامل بهداشتی شهر تهران در حوزه استحفاظی خود را خواهیم داشت.

دکتر پیوندی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جدا از تربیت دانشجو ، کارهای آموزش و پژوهش را نیز برعهده دارد، گفت: شعار امسال ما پاسخگویی اجتماعی برای رفع نیازها و مسوولیت پذیری است.

وی افزود: ما 5 میلیون و 200 هزار تهرانی را تحت پوشش داریم و این دانشگاه 13 هزار دانشجو با 230 رشته تحصیلی به همراه 16 هزار کارمند و پوشش 17 بیمارستان و 140 مرکز بهداشتی را برعهده دارد.

چالش درمان همیشه مشکل‌ساز است

دکتر پیوندی در ادامه با اشاره به اینکه بحث درمان همیشه مشکل ساز بوده و چالش عمده درمان نیز بحث اورژانس‌هاست، ادامه داد: اورژانس‌ها ویترین عملکرد بیمارستان‌ها به حساب می‌آیند و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به دلیل مراجعات بسیار از سراسر کشور و حتی کشورهای اطراف از اورژانس‌های بسیار شلوغی برخوردار است که می توان به بیمارستان‌های امام حسین(ع) و شهدای تجریش اشاره کرد.

وی به کمبود تخت در اورژانس‌ها و تخت‌های بیمارستانی در بیمارستان‌های این دانشگاه اشاره کرد و افزود: با وجود اینکه در سال گذشته تخت های سی سی یو و ویژه را افزایش دادیم با این وجود  از وضعیت استاندارد ملی در تامین تخت های بیمارستانی عقب هستیم و حداقل ۲۲۰۰تخت بیمارستانی نیاز داریم تا به استانداردها برسیم.

دکتر پیوندی با اشاره به احداث بیمارستان ۷۹۰تختخوابی شهدای تجریش افزود: پروژه احداث این بیمارستان را سال گذشته با ۳درصد پیشرفت فیزیکی از وزارت راه و شهرسازی تحویل گرفتیم و به قرارگاه خاتم دادیم و در حال حاضر ۱۹درصد پیشرفت فیزیکی دارد که پیش بینی می کنیم در اواخر سال ۹۶به بهره برداری برسد.

وی با اشاره به انعقاد قراردادهایی با شرکت های خارجی برای تأمین و ساخت هزار تخت در منطقه شرق تهران، افزود: در زمینه افزایش تخت مراکز درمانی شهدای پاکدشت با 130 تخت و بیمارستان شهدای گمنام نیز با 130 تخت به زودی راه اندازی خواهد شد تا بتوانیم معضل 20 و 30 سال گذشته در زمینه تخت‌های بیمارستانی را کاهش دهیم.

دکتر پیوندی همچنین از بهسازی و نوسازی  بالغ بر ۴۱هزار مترمربع فضاهای بیمارستانی و اورژانس در سال 93 و94 خبر داد.


١٢:٠٩ - دوشنبه ١٠ خرداد ١٣٩٥    /    عدد : ٣٢٥٥٧    /    تعداد نمایش : ٢٢٤١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir