جمعه ٠٣ ارديبهشت ١٤٠٠ - 
1 2
 
شهادت مظلومانه حضرت امام علی ابن موسی الرضا(ع) را تسلیت عرض می نماییم
منو اصلی
صفحه اصلي > نمایش خبر 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی دانشگاه

افتتاح طرح ملی پایش آلاینده‏ها و تقلبات در مواد غذایی و مرکز ملی غربالگری بیماری های متابولیک نوزادان

 دکتر هاشمی وزیر بهداشت در مراسم افتتاح طرح ملی پایش آلاینده ها و تقلبات در مواد غذایی و مرکز جامع غربالگری بیماری های متابولیک نوزادان با اشاره به این که در کشور ما نیز مثل همه کشور ها، مشکلاتی در حوزه غذا وجود دارد گفت : ما در زمینه مقابله با آلاینده ها و تقلبات در مواد غذایی در کشور توانمند های متوسطی داریم به این معنی که نه خیلی نسبت به مقوله سلامت غذا و دارو بی توجه هستم و نه آنچنان امکانات ، تجهیزات و نفرات و قوانینی داریم که بتواند صددرصد بازدارنده باشد، اماافتخار می کنیم که مردم  ما را به عنوان مرجع و امین خودشان قبول دارند.

وی خاطرنشان کرد در خصوص غذا و آشامیدنی ها در کشور ما نیز مثل بسیاری از کشورهای غربی شایعات زیادی وجود دارد  که این شایعات با اقبال وسیع مردم از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی بسیار فراگیر شده . بنابراین اگر بخواهیم این اعتماد با شایعه پراکنی سلب نشود باید دقت بیشتری در تشخیص آلاینده ها در مواد غذایی داشته باشیم و اطلاع رسانی را هم به موقع انجام دهیم.

دکتر هاشمی تاکید کرد برای مقابله با آلاینده ها و تقلبات در مواد غذایی علاوه بر ما که مجری هستیم باید همه دستگاه ها به ویژه دستگاه قضایی کشور که مسوولیت صدور احکام قضایی برای متخلفین را به عهده دارد کمک کند تا با صدور احکام شایسته و بازدارنده و طرح مجازات های سازنده برای متخلفین از تکرار جرم جلوگیری شود. در این زمینه نیز اگر خلاء قانونی وجود دارد، دستگاه قضایی لایحه های لازم را صادر کند و کمک کند تا از سلامت مردم مراقبت بیشتری صورت بگیرد.

دکتر هاشمی گفت :در غذاهایی که تولید صنعتی دارند 7% تولیدات به دلیل تقلب یا آلاینده ها مردود می شوند و در غذاهای سنتی حدود 20% از تولیدات مردود است بنابراین علاوه بر همه ارکان حکومت اعم از قضائیه، مقننه و مجریه که وظیفه مراقبت از سلامت جامعه را به عهده دارند، خود مردم هم باید مراقب باشند. بخصوص در مورد مواد لبنی که بیماری های زیادی ایجاد می کند و می تواند خانواده ها و نظام سلامت را گرفتار کند.

وی با اشاره به اینکه وظیفه ما به عنوان عضوی از قوه مجریه بررسی های آزمایشگاهی و تشخیصی است گفت:ابزار ما آزمایشگاه است، ابزاری که بتواند سره را از ناسره تفکیک کند. بنابراین تلاش کردیم در طول این 3 سال گذشته آزمایشگاه ها را مجهز کنیم هم در بخش بهداشت و هم در بخش غذا و دارو.

وزیر بهداشت تاکیدکرد: در حال حاضر وضع سلامت آب در کشور خوب است و این در حالی است که در شروع کار در این زمینه مشکلات زیادی وجود داشت که با کمک وزارت نیرو به خصوص در مناطقی که آلایندگی وجود داشت با پلمپ چاه های آب و یا رفع آلودگی در آّب های معدنی و آب های آشامیدنی مشکلات تاحدی مرتفع شد و وزارت بهداشت با شجاعت وارد عمل شد و همچنین در زمینه لبنیات و اتفاقاتی که در خصوص روغن پالم رخ داد فشارهای زیادی وجود داشت ولی کار با شجاعت پیگیری شد و همین باعث اعتماد بیشتر مردم شد.

دکتر هاشمی یادآوری کرد حمایت ویژه رئیس جمهور در مقابله با آلاینده ها و تقلبات در مواد غذایی بسیار کمک کننده بود به ویژه که رئیس جمهور همیشه تاکید داشتند در زمینه هوا، غذا و آب هیچ چیزی را از مردم مخفی نکنید.

دکتر هاشمی همچنین ضمن تشکر از حمایت های دکتر ستاری در زمینه توجه ویژه وی به این مقوله گفت:  ما هر چقدر روی سرعت و دقت تشخیص آلاینده ها و ابزار تشخیصی سرمایه گذاری کنیم به نفع کشور است چرا که هر چقدر تشخیص دقیق تر و به عدالت نزدیک تر باشد بهتر می توان افراد شایسته را تقدیر و کسانی را که کارشان نقص دارد نسبت به رفع نواقص تشویق کنیم. و همچنین کسانی به قصد سودجویی، به سلامت مردم لطمه می زنند را تشخیص و به دستگاه های قضایی معرفی کنیم تاآنها نیز آنطور که شایسته است با این افراد رفتار کنند.

دکتر هاشمی خطاب به تمامی کسانی که آزمایشگاه ها را مدیریت می کنند، آموزش می دهند و در پی ارتقای آن هستند گفت: به هر حال مردم به شما اعتماد کردند، ما امین مردم هستیم و باید در این امانت نهایت امانتداری را بکار گیرید چرا که طمع بشر تمامی ندارد و اخلاق هم که متاسفانه این روزها قربانی قدرت و ثروت و حسادت شده است، بنابراین شما باید مجهزتر باشید و امانت دار خوبی باشید برای مردم.

وزیر بهداشت در زمینه غربالگری بیماری های متابولیک نوزادان نیز خاطر نشان کرد با وجود یک میلیون و 570 هزار نفر نوزاد در سال و در حالی که به ازای هر سال ما 4 هزار نوزاد با بیماریهای متابولیک داریم افتتاح ازمایشگاه غربالگری بیماری های متابولیک نوزادان که بیش از 30 بیماری متابولیکی را تشیص می دهد، بسیار حائزاهمیت است.

دکتر هاشمی در خاتمه ابراز امیدواری کرد این تلاش ها که در راستای نظام سلامت کارآمد صورت می گیرد بتواند سیستم بهداشتی کشور را به بلوغ کامل برساند و تاکید کرد  نظام سلامت کارآمد نیاز به ابزار و امکانات دارد و تنها با عزم ملی و حمایت همه جانبه به تکامل خواهد رسید.

 


١٦:١٣ - دوشنبه ٢٤ آبان ١٣٩٥    /    عدد : ٣٨٨٩٤    /    تعداد نمایش : ٦٤٨٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir