صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

حیاتی که با هراس از خونریزی گره خورده است

نامگذاری هفته اول مردادماه در تقویم ملی با عنوان «حمایت از بیماران هموفیلی»، فرصتی است برای جلب توجه عموم مردم به مشکلات بیمارانی که شیرینی روزهای کودکی و شور سال های جوانی شان با هراس از خونریزی و دردهای مفصلی گره خورده است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، هفته اول مردادماه در تقویم ملی با عنوان هفته حمایت از بیماران هموفیلی نام گذاری شده است تا با افزایش آگاهی عموم مردم نسبت به این بیماری و نیازهای این بیماران، کیفیت زندگی  افراد مبتلا به هموفیلی افزایش یابد.

 

 طبق آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 11 هزار و 250 بيمار هموفيلي و ساير اختلالات خون ريزي دهنده در سامانه وزارت بهداشت ثبت شده‌اند که در 83 مركز درماني در دانشگاه‌ها يا دانشكده‌هاي علوم پزشكي به آنان خدمات درمانی ارائه مي‌شود. به گفته مدیرعامل کانون هموفیلی ایران اگرچه در گذشته به خاطر مشکلات تامین دارو و کندی روند درمان، طول عمر بیماران هموفیلی کوتاه می شد اما امروزه طول عمر افراد مبتلا به بیماری هموفیلی در کشور به حد طبیعی رسیده است. اما با این وجود افزایش آگاهی عمومی نسبت به این بیماری و عوارض ناشی از آن ضروری است.

 

هموفیلی چیست؟

دکتر سایه پرخیده فوق تخصص خون و آنکولوژی درباره بیماری هوفیلی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح داد: هموفیلی یک اختلال خونریزی دهنده ارثی است که به علت کمبود فکتور انعقادی هشتم، نهم یا یازدهم در مسیر داخلی انعقاد خون تظاهر می یابد.

 

شایع ترین علائم هموفیلی را بشناسیم

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره شایع ترین علائم این بیماری اظهار کرد: در صورت هموفیلی شدید، علائم این بیماری در اوایل دوران نوزادی علائم خونریزی دهنده مکرر به صورت کبودی، خونریزی از لثه، خونریزی از دستگاه گوارش، دستگاه ادراری، خون دماغ های مکرر، خونریزی در زمان ختنه، خونریزی در زانو و حتی در زمان پروسه های جراحی بروز پیدا می کند.

 

وی درباره انواع هموفیلی بر اساس نوع فاکتورهای انعقادی کاهش یافته گفت: هموفیلی نوع Aبر اثر کمبود فاکتور هشت، هموفیلی Bبر اثر کمبود فاکتور نهم و هموفیلی C  بر اثر کمبود فاکتور یازدهم رخ می دهد.

 

این متخصص خون و آنکولوژی همچنین با بیان اینکه بیماری هموفیلی بر اساس شدت علائم بالینی نیز به سه دسته تقسیم می شود، گفت: اگر مقدار فعالیت فاکتور در خون بالای پنج درصد نرمال باشد، هموفیلی خفیف، اگر بین یک تا پنج درصد نرمال باشد هموفیلی متوسط و اگر مقدار فعالیت فاکتور در خون زیر یک درصد نرمال باشد هموفیلی شدید محسوب می شود.

 

خونریزی مغزی؛ خطرناک ترین عارضه بیماری هموفیلی

دکتر پرخیده مهم ترین عارضه خطرناک برای مبتلایان به هموفیلی را خونریزی داخل مغزی عنوان کرد و گفت: همچنین عارضه خونریزی در مفاصل یکی از شایع ترین تظاهرات بالینی است که بیشتر در زانو و پاشنه رخ می دهد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: این عارضه باعث درد شدید مفاصل، گرفتگی شدید عضلانی، خشکی و سفتی مفاصل درگیر و در نهایت از کار افتادگی آن مفصل می شود.

وی یادآور شد: مفصلی که خونریزی در آن رخ می دهد، احتمال خونریزی مجدد در آن بیشتر است و این سیکل معیوب مرتب تکرار خواهد شد.

 

شیوع هوفیلی در تهران، خراسان رضوی و فارس بیشتر از سایر استان های کشور است

دکتر پرخیده درباره تعداد مبتلایان به این بیماری در کشور گفت: در ایران حدود 12 هزار مبتلا وجود دارد که به ترتیب در استان های تهران، خراسان رضوی و فارس شیوع آن بیشتر از سایر استان های کشور است.

 

این متخصص درباره راه های درمان این بیماری توضیح داد: در صورتی که شخص مبتلا به هموفیلی نوع Aدچار خونریزی طولانی و شدید شود، تقریبا تنها درمان قطعی آن تزریق فاکتور انعقادی هشت خالص است.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه قیمت فاکتور هشت بسیار گران است، ادامه داد: فاکتور هشت از پلاسمای خون انسان حاصل می شود که مقدار آن بسیار اندک است.

 

وی افزود: در برخی از بیماران علیه این فاکتور آنتی بادی های خنثی کننده به وجود می آید که این افراد دیگر قادر به استفاده از این فاکتور نیستند. البته خوشبختانه در ایران فاکتور هشت نو ترکیب ساخته شده است.

 

دکتر پرخیده درباره میزان شیوع این بیماری در بین زنان و مردان توضیح داد: چون این بیماری یک بیماری مغلوب وابسته به کروموزم Xاست، تظاهرات آن در مردان بسیار بیشتر دیده می شود.

 

این متخصص درباره شیوع انواع این بیماری در بین مردان گفت: شیوع  هموفیلی نوعA   یک در هر پنج هزار تولد پسر است که دو سوم آن ها علائم شدید را دارند.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: شیوع هموفیلی نوع Bیک در هر 30 هزار تولد پسر است که 50 درصد آن ها علائم شدید را دارند.

 

هموفیلی دربارداری قابل تشخیص است

دکتر پرخیده در مورد راه های برای پیشگیری از تولد نوزاد مبتلا به این بیماری توضیح داد: هموفیلی در اغلب موارد قبل از تولد قابل شناسایی است، یعنی با انجام آزمایش ژنتیک که با نمونه برداری از پرده های جنین در هفته دهم تا دوازدهم و یا به وسیله آمینوسنتز پس از هفته پانزدهم بارداری قابل تشخیص است.

 

وی درباره مراقبت های لازم برای افراد مبتلا توصیه کرد: در درجه اول به علت اینکه این بیماری یک بیماری مزمن است، احتیاج به ایجاد مراکز مراقبت جامع برای درمان کلیه عوارض ایجاد شده برای این بیماران در همه سطوح وجود دارد.

 

این متخصص همچنین با اشاره به احتمال خونریزی مبتلایان تاکید کرد: در زمینه این بیماری برای مراقبت های دندانپزشکی، فیزیوتراپی، تزریق فاکتور و فرآورده، به پرسنل تعلیم دیده و متبحر نیاز است.

 

وی همچنین نیاز به مشاوره قبل از ازدواج، کلینیک های مربوط به بیماری های داخلی و قلب، روانپزشکی و روان شناسی مخصوص این بیماران را ضروری عنوان کرد.

 

دکتر پرخیده یادآور شد: با توجه به اینکه این بیماران فعالیت های حرکتی زیادی ندارندمستعد ابتلا به عوارض قلبی و عروقی هستند.

 

با فیزیوتراپی می توان دردهای مفاصل بیماران هموفیلی را تسکین داد

یکی از عوارض شایع بیماری هموفیلی، خونریزی مفاصل است که باعث درد و التهاب مفاصل و اختلال در عملکرد سیستم حرکتی مبتلایان به این بیماری می شود؛ با کمک فیزیوتراپی می توان بخش عمده ای از عوارض ناشی از این خونریزی ها را کاهش داد.

 

دکتر خلخالی مدیر گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه درباره عوارض ناشی از خونریزی مفاصل توضیح داد: خونریزی ممکن است در بخشهای مختلف سیستم عضلانی اسکلتی یعنی در فضای مفصلی و با داخل بافت عضلانی اتفاق بیفتد و در اینصورت بدلیل درد ،التهاب و اختلال در عملکرد مفاصل می تواند موجب محدود شدن حرکت مفاصل و اختلال عملکرد شود.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: عضلات اطراف ناحیه ای که دچار خونریزی شده است قادر به انقباض صحیح و کافی نخواهند بود که موجب ضعف و لاغری عضلات خواهد شد و این اتفاق اختلال عملکرد حرکتی را تشدید کرده و ضایعه و آسیب بیشتری ایجاد می کند.

 

زانو؛ شایع ترین مفصلی که دچار خونریزی می شود

وی درباره شایعترین مفاصلی که معمولا دچار خونریزی می شوند، گفت: 45 درصد خونریزی ها مربوط به  زانو، 30 درصد آرنج، 15 درصد مچ پا، سه درصد شانه  و دو درصد مربوط به مچ دستاست که البته به تازگی این الگو تغییر کرده و در افراد هموفیلی که درمانهای پیشگیرانه دریافت میکنند و فرصت می یابند تا فعالیتهای حرکتی وسیعتری داشته باشند خونریزی در مفاصل مچ پا شایعترین خونریزی مشاهده شده است.

 

دکتر خلخالی درباره نقش فیزیوتراپی در کاهش عوارض ناشی از هموفیلی توضیح داد: فیزیوتراپی یک روش درمانی مهم برای کمک به حفظ حرکت و عملکرد سیستم مفاصل، کاهش درد وتورم، حفظ قدرت عضلات و همینطور جلوگیری از آسیب است.


عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: به محض آسیب و در فاز حاد پس از تزریق فاکتور، بیمار به فیزیوتراپیست ارجاع داده می شود تا با بی حرکت کردن ناحیه آسیب دیده و آموزش استفاده از یخ، بانداژ و بالاگذاشتن عضو به کاهش درد و خونریزی و تورم کمک کند.

 

وی با بیان اینکه در فاز حاد و مزمن روش مداخله تغییر میکند، گفت: در این فاز به محض اینکه بیمار بتواند حرکت و تمرینات را تحمل کند فیزیوتراپی فعال‌تر ادامه می یابد و شامل حرکت ارادی مفاصل، روشهای کاهش درد و تورم و التهاب، تمرینات راه رفتن و همینطور تمرینات منزل می شود.

 

دکتر خلخالی با بیان اینکه تمرینات اختصاصی با توجه به شرایط و مشکلات هر فرد طراحی می شود. یادآور شد: در این مدت ممکن است وسایل کمکی مناسب برای راه رفتن بیمار مثل ارتزهای مختلف توسط فیزیوتراپیست تجویز شود.

 

نقش فیزیوتراپی در جلوگیری از عوارض هموفیلی

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره نقش فیزیوتراپی در جلوگیری از عوارض بیماری هموفیلی گفت: در مواردی که هموفیلی تازه تشخیص داده شده است و هنوز خونریزی در سیستم عضلانی اسکلتی رخ نداده است افراد هموفیل توسط پزشک متخصص به فیزیوتراپیست ارجاع داده می شوند تا درمانهای پیشگیرانه شامل تقویت عضلات اطراف مفاصل، افزایش انعطاف عضلات و تمرینات تعادلی به این افراد آموزش داده شود که اینکار علاوه بر حفظ فعالیت حرکتی این افراد مانع آسیب مفاصل و عضلات و تحمیل هزینه و مشکلات ناشی از آن به بیمار و سیستم بهداشتی می شود.

 

وی ادامه داد: فیزیوتراپیستها همچنین به منظور پیشگیری و مدیریت خونریزی‌ها و مشکلات عضلانی اسکلتی برای اتخاد سبک سالم زندگی به افراد مبتلا الگوهایی ارائه می دهند و توصیه می کنند که بجز ورزشهای شدید در فعالیتهای ورزشی متعارف شرکت کنند زیرا اینکار ضمن حفظ انعطاف، قدرت و تحرک در عضلات و مفاصل کیفیت زندگی آنها را نیز ارتقا می‌دهد.

 

دکتر خلخالی در پایان درباره روش های نوین فیزیوتراپی برای کاهش عوارض ناشی از هوفیلی گفت: روشهای نوین فیزیوتراپی نظیر «تیپینگ» و «میوفاسیال ریلیز» و تکنولوژی‌های پیشرفته می تواند در کاهش درد و تورم مفصلی این افراد بکار رود ولی همچنان حرکت درمانی و تمرینات تخصصی مهمترین بخش درمان فیزیوتراپی مبتلایان به هموفیلی است.

 

انتهای پیام/

 

تهیه و تنظیم گزارش: مژده رنجبر

 


١٢:٢٧ - دوشنبه ٧ مرداد ١٣٩٨    /    عدد : ٨١١١٤    /    تعداد نمایش : ١١٠٦