دانشکده داروسازی

 

برآوردن نيازهاي عمومي آموزشي و پژوهشي براي فهم بهتر علم داروسازي و عوامل مرتبط 
با آن؛ آشنايي با پژوهش‌هاي علمي و عملي در حيطه علوم دارويي؛ افزايش آگاهي‌ها و مهارت‌ها (در خصوص شناخت كامل خصوصيات داروهاي موجود در فارماكوپه دارویی کشور؛ توانايي اداره داروخانههاي عمومي و تخصصي، راهنمايي بيماران و مشاوره پزشكان در تجویز و مصرف منطقی داروها در سطح اجتماع و بخشهای بالینی بیمارستانی؛ ساخت داروها و مواد آرايشي- بهداشتي در حد داروخانه؛ ساخت داروها و مواد آرايشي- بهداشتي در صنعت؛ كنترل كمي و كيفي داروها و مواد غذايي و آرايشی- بهداشتي؛ پيشگيري از سميت و عوارض جانبي داروها و اطلاع رساني دارویی؛ آشنايي با مراجع و رفرانسهاي داروسازي و علوم دارويي؛ توان شناخت و برنامهريزي براي حل مسایل مرتبط با دارو و سلامت در سطح ملي؛ آشنایی با فرهنگها و باورهای جوامع گوناگون؛ تعامل مناسب با امور پژوهشي و آموزشي محيط پيرامون خويش و تحكيم اخلاقحرفهاي) از مهم‌ترین اهداف دانشکده داروسازی دانشگاه به شمار می‌رود.

با وجودیکه دانشکده با کمترین امکانات فعالیت خود را آغاز کرد و در طول حیات خویش نیز همواره با کمبودهای فراوانی دست به گریبان بوده است،  ولی به همت هیات علمی کوشا و نستوه خود به مسیر خود ادامه داد و موفق به راهاندازی بیش از 30 آزمایشگاه آموزشی و تحقیقاتی، تربیت 816دانشجوی دوره عمومی و 132 دانشجوی دوره تخصصی شده است.

در حال حاضر دانشجویان و دانش‌آموختگان این دانشکده از دانشجویان برتر داروسازی کشوری می‌باشند، به گونه‌ای که در  12 دوره برگزاری آزمون علوم پایه موفق به کسب 7 مقام اولی، 3 مقام دومی و کسب بیش از 20 مورد رتبه‌های برتر شده‌اند و سالانه شمار زیادی از آنان در آزمون دستیاری پذیرفته و وارد دوره‌های تخصصی می‌شوند. همچنین در هشت سال گذشته، پنج بار موفق به کسب عنوان دانشجوی نمونه کشوری شده‌اند. در سمینارها و همایش‌های مختلف علوم دارویی و پزشکی بارها به کسب مقام و دریافت لوح‌های تقدیر نایل گشته‌اند و پس از فراغت از تحصیل، پست‌های مختلف و حساس مدیریتی را با شایستگی اشغال نموده‌اند.

این دانشکده دارای شش بخش آموزشی یا دپارتمان علمی است که هرکدام متناسب به رشته تخصصی خود به آموزش دانشجویان دروه عمومی و تخصصی، راهبری پروژههای عملی–پژوهشی دانشکده و سرپرستی آزمایشگاههای مربوطه میپردازند.

این 6 گروه شامل داروسازی بالینی، سم شناسی-داروشناسی، شیمی دارویی، فارماسیوتیکس، اقتصاد و مدیریت دارو و فارماکوگنوزی و بیوتکنولوژی داروئي میباشند.

دانشکده دارای 18 استاد،12 دانشیار، 21  استادیار و 1 مربی میباشد.

 

امکانات و فضای آموزشی:

کتابخانه این دانشکده دارای یک سالن مطالعه می باشد. در این سالن تعداد 20 ميز مطالعه دو نفره و 10 ميز مطالعه 4 و 6 نفره جهت مطالعه دانشجويان و مراجعين كتابخانه فراهم شده است. سايت كتابخانه نیز با بهره گیری از 9 دستگاه رايانه، استفاده دانشجويان از اينترنت و پايگاههاي اطلاعاتي را فراهم مي آورد.

امكان دسترسي به كتابخانه ديجيتال پزشكي از طريق آدرس www.pmdr.hbi.irدر محيط كتابخانه وجوددارد.

بخش نشريات و پايان‌نامه‌ها نیز بخشی از کتابخانه این دانشکده است که ورود اطلاعات نشريات و پايان‌نامه‌ها و چكيده آنها به سيستم كتابخانه توسط این بخش صورت مي‌گيرد. جديد ترين شماره مجلات (فارسي و لاتين) روي قفسه در معرض ديد قرار مي گيرد و ساير شماره ها در مخزن مجلات آرشيو مي شود.

اطلاعات كامل پايان نامه ها به همراه فایل pdfآنها (از سال 85 به بعد) در شبكه رايانه اي كتابخانه موجود است كه در صورت نياز براي مراجعين قابل بازيابي است. پايان‌نامه‌هايي كه در اين بخش فايل مي شود به هيچ وجه امانت داده نمي‌شوند.

منابع موجوددر كتابخانه شامل 6300  نسخه كتب فارسي، 6200  نسخه كتب لاتين، 1120 عنوان پايان نامه، 178 عنوان مجلات لاتين، 58 عنوان مجلات فارسي، 1200 نسخه كتب الكترونيكي می باشد.

اطلاعات کتاب شناختی منابع موجود و امكان جستجوي منابع از طریق رایانه‌های کتابخانه به آدرس سیستم نرم افزار جامع کتابخانه(dlib.sbmu.ac.ir)  امکان پذیر است.

همچنین سایت و مرکز کامپیوتر دانشکده با داشتن بیش از40 دستگاه کامپیوتر و امکانات متعدد سخت افزاری و نرم افزاری فعالیت می‌نماید.

آزمایشگاه‌های دانشکده داروسازی دانشگاه نیز شامل آزمايشگاه تحقيقاتي داروسازي باليني، آزمايشگاه مهارتي گروه داروسازي باليني،

آزمايشگاه سم‌شناسي عمومي، آزمايشگاه رفتاري، آزمايشگاه الكتروفيزيولوژي، آزمايشگاه كشت سلولي، آزمايشگاه ايزولاسيون سلول و بافت، آزمايشگاه سم‌شناسي تجزيه‌اي، حيوانخانه، آزمايشگاه شيمي عمومي و تجزيه، آزمايشگاه شيمي آلي، آزمايشگاه تحقيقات شيمي داروئي، آزمايشگاه تحقيقاتي شيمي داروئي، آزمايشگاه آناليز دستگاهي، آزمايشگاه راديوفارماسي، آزمايشگاه عمومي آناليز دستگاهي، آزمايشگاه داروسازی صنعتی، آزمایشگاه کنترل کیفیت، آزمایشگاه کنترل میکربی، آزمایشگاه بیوفارماسی، آزمايشگاه سامانه‌های دارورسانی 1 و 2، آزمایشگاه فیزیکومکانیکال، آزمايشگاه گياهان دارويي و هرباريوم، آزمايشگاه آموزشي فارماكوگنوزي، آزمايشگاه بیوتکنولوژی و تخمیر، آزمایشگاه بیوتکنولوژی، آزمايشگاه تخمير، آزمايشگاه تحقيقات فیتوشیمی می باشد.

نشانی: تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به تقاطع نیایش، دانشکده داروسازی. تلفن: 20-88200118

پست الکترونیک: pr_pharmacy@sbmu.ac.ir