دانشکده پزشکی

دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بعنوان یکی از دانشگاه های مادر و پیشرو در کشور، سالانه با تربیت قریب به 4500 نفر نیروی متخصص در مقاطع مختلف تحصیلی و با داشتن 12 مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی و مراکز تحقیقاتی متعدد سهم بسزایی در تامین سلامت جامعه داشته است. تلاش مسوولان و برنامه‌ریزان همواره بر آن بوده است تا با حفظ استانداردهای کیفی و کمی برنامه آموزش دانشگاهی و ایجاد بستر و فضای مناسب و پویای علمی، این دانشکده را بعنوان یک دانشکده پاسخگو به نیاز جامعه تبدیل سازند، به نحوی که در بسیاری رشته‌ها بعنوان قطب علمی و دانشگاه مرجع در کشور و منطفه شناخته شود. تکیه بر ارزشهای انسانی و اصول اخلاقی علمی موجب شده است تا دانش آموختگان علاوه بر دانش بالای روز و توانمندی و مهارت های علمی، بعنوان الگوهای اخلاقی انسانی و سرآمد پزشکی در کشور مطرح باشند. برنامه اصلاحات در آموزش پزشکی که از سال 1383 در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شروع شد از برنامه‌های متمایز آموزش پزشکی است که آمیختگی هرچه بیشتر مباحث تئوری و مهارتهای عملی و تلفیق علوم پایه و بالینی را فراهم می‌سازد.

فعالیت رسمی دانشکده پزشکی از مهرماه 1340 با پذیرش 142 دانشجو آغاز شد، این دانشکده در سال تحصیلی 44-43  به طور رسمی مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این دانشکده تا سال 1365 وابسته به دانشگاه ملی سابق بود و از آن پس تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قرار گرفت.

در حال حاضر این دانشکده با برخورداری از 825 عضو هیات علمی (122 نفر عضو هیات علمی علوم پایه و 703 نفر عضو هیات علمی علوم بالینی)، مسوولیت تربیت دانشجویان را در رشته ها و مقاطع متعدد بر عهده دارد.

امکانات و فضای آموزشی:

گروه‌های آموزشی علوم پایه دانشکده با دارا بودن آزمایشگاه‌های پیشرفته کشت سلولی، میکروبیولوژی، ژنتیک، الکتروفیزیولوژی، نوروفارماکولوژی، میکروسکوپ الکترونی، مدلینگ و شبیه سازی، گاماکانتر، فیزیوگراف، HPLC، PCR، Real time PCRو آزمایشگاه‌های آموزشی عمومیگروه‌های فیزیولوژی، انگل‌شناسی، بیوشیمی و میکروبیولوژی است. لازم به ذکر است فضای آموزشی گروه روانشناسی بالینی در مرکز پزشکی طالقانی قرار گرفته است.

كتابخانه دانشكده داراي 8036 جلد كتاب به زبان فارسي و تعداد 4257 جلد كتاب به زبان انگليسي مي باشد. 23 عنوان نشریات، 3306 نسخه فارسی و 156 نسخه لاتین نیز کتاب‎های اهدایی به این کتابخانه است.

سايت رايانه با ظرفيت 80 نفر برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. برگزاری کلاسهای مختلف و کارگاه‌ها و استفاده از اینترنت بصورت آزاد برای دانشجویان از اهم فعالیت‌های این مرکز می باشد.

واحد سمعي و بصري دانشكده كامل و مجهز به دوربين‌هاي فيلمبرداري، تهيه اسلايدهاي آموزشي و فيلمهاي ويدئويي و چندين دستگاه تلويزيون‌هاي مدار بسته و .... مي باشد.

رشته‌ها و مقاطع تحصیلی در این دانشکده شامل موارد زیر است:

رشته‌های تخصصی بالینی:

ارتوپدی، پزشکی هسته ای، بیماریهای داخلی، پزشکی اجتماعی، جراحی کلیه و مجاری ادراری و تناسلی، پوست، بیماریهای عفونی و گرمسیری، بیماریهای مغز و اعصاب، بیماریهای قلب و عروق، پرتو درمانی، گوش، گلو، بینی و جراحی سر و گردن، رادیولوژی، آسیب‌شناسی، زنان و زایمان، جراحی مغز و اعصاب، چشم پزشکی، جراحی عمومی، طب فیزیکی و توانبخشی، بیماریهای کودکان، روانپزشکی، طب اورژانس، پزشکی قانونی، بیهوشی، پزشکی ورزشی.

رشته‌های فوق‌تخصصی بالینی:

جراحی اطفال، کلیه اطفال، جراحی قلب و عروق، روانپزشکی کودک و نوجوان، قلب اطفال، روماتولوژی اطفال، ایمونولوژی و آلرژی بالینی، عفونی اطفال، گوارش کودکان، مراقبتهای ویژه پزشکی(ICU)، خون و سرطان اطفال، بیماریهای ریه کودکان، جراحی قفسه صدری، جراحی عروق، روماتولوژی، نفرولوژی، طب نوزادی و پیرامون تولد، مغز و اعصاب کودکان، غدد درون ریز و متابولیسم بالغین، بیماریهای ریه، گوارش و کبد بالغین، خون و سرطان بالغین، جراحی پلاستیک ، ترمیمی و سوختگی.

رشته‌های تحصیلات تکمیلی علوم پایه شامل دکترای تخصصی(Ph.D) و کارشناسی ارشد:

انگل شناسی، ایمنی شناسی، باکتری شناسی، بیوشیمی، بیولوژی تولید مثل، علوم تشریحی، پزشکی مولکولی، روانشناسی بالینی، زیست فناوری پزشکی، ژنتیک پزشکی، علوم اعصاب، فیزیولوژی، فارماکولوژی، مهندسی پزشکی، نانوفناوری پزشکی، فیزیک پزشکی، میکروب شناسی پزشکی.

رشته‌های فلوشیپ:

ارتوپدی کودکان، اروانکولوژی، ارولوژی ترمیمی، اکولوپلاستیک، پاتولوژی اطفال، جراحی زانو، جراحی سرطان، گلوکوم، انکولوژی زنان، بیهوشی اطفال، جراحی دست، درماتوپاتولوژی، طب روان تنی، پیوند کلیه، جراحی پستان، رینولوژی، ناباروری IVF، ویتره ورتین (سگمان خلفی)،‌ اقدامات مداخله ای قلب بزرگسال (اینترونشنال کاردیولوژی)، سم شناسی بالینی و مسمومیت‌ها، قرنیه (سگمان قدامی)، بیماریهای عفونی در بیماران مبتلا به نقص ایمنی و پیوند، درد، استریوتاکسیک، ارولوژی اطفال، ارولوژی زنان، الکتروفیزیولوژی، بیهوشی قلب، اکوکاردیوگرافی، طب خواب، اتولوژی- نورواتولوژی، مراقبتهای ویژه کودکان.

نشانی دانشکده:بزرگراه شهید چمران، ولنجک، بلوار دانشجو، خیابان کودکیار، دانشکده پزشکی. تلفن: 22181136