صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

هر آنچه باید درباره بیماری هپاتیت بدانید

شعار امسال روز جهانی هپاتیت (28 جولای، ششم مرداد) از طرف سازمان بهداشت جهانی «سرمایه گذاری به منظور حذف هپاتیت» تعیین شده است؛ بیماری که در 10 سال اخیر بیشتر از مجموع تلفات بیماری های ایدز، تب دنگ و مالاریا قربانی گرفته است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و به نقل از معاونت امور بهداشتی، کارشناس مبارزه با بیماری‌های ایدز و هپاتیت معاونت امور بهداشتی دانشگاه با بیان اینکه هپاتیت بیماری شایعی است که در اثر انواع ویروس‌ها، داروها، الکل و جایگزینی بافت چربی و مواردی از این قبیل در کبد ایجاد می شود، گفت: هپاتیت یکی از اصلی ترین عوامل سیروز، سرطان کبد، نارسایی کبدی است که بدنبال ابتلا به هپاتیت های ویروسی رخ می دهد.


دکتر فاطمه نوائیان افزود: هپاتیت های ویروسی به خصوص هپاتیت های B و C برای دهه ها در سراسر جهان به عنوان قاتلی خاموش بود که خوشبختانه با تلاش های موثر در دودهه اخیر و با استفاده از ظرفیت های شبکه بهداشتی و همکاران دربدنه اجرایی و علمی کشور مبنی بر تولید واکسن در داخل و تولید داروی هپاتیت c منجر به کاهش شیوع بیماری هپاتیت Bو Cشده است.


وی درباره اهمیت این بیماری توضیح داد: هم اکنون درجهان 240 میلیون نفر مبتلا به هپاتیت مزمن B و170 میلیون نفر مبتلا به هپاتیت C مزمن زندگی می کنند و متاسفانه هرساله حدود یک میلیون نفر به علت هپاتیت‌هایB و Cجان خود را از دست می دهند.


کارشناس مبارزه با بیماری‌های ایدز و هپاتیت معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه درصورت نبود پاسخ مناسب و سریع به این دو بیماری در40 تا 50 سال آینده این بیماری بار زیادی را به جهان تحمیل خواهد کرد، گفت: بنابراین چشم انداز جهاني این است كه انتقال هپاتیت‌هاي ویروسي در جهان متوقف شود و همه افرادي كه به هپاتیت مبتلا هستند به منظور درمان بیماري باید به داروهاي ایمن و موثر بر بیماري با امکان تهیه آن دسترسي داشته باشند.


دکتر نوائیان افزود: در همین راستا، سازمان جهاني بهداشت براي حذفEliminationهپاتیتهاي ویروسي Bو Cاهدافی از قبیل  كاهش 90درصدي موارد جدید ابتلا به هپاتیتهاي BوC،  دسترسي همگاني به درمانهاي كلیدي تا 80درصد كه این دسترسي ميتواند باعث كاهش مرگهاي مرتبط با هپاتیت تا 65درصد شود را مطرح کرده است.


هپاتیت Bیک مشکل مهم بهداشتی درسراسر دنیا
دکتر نوائیان با اشاره به اینکه هپاتیت های ویروسی از عمده ترین مشکلات سلامت عمومی در جهان و کشور محسوب می شود، گفت: هرسال میلیون ها نفر به این بیماری مبتلا شده و جمعی از آنها نیز مبتلا به انواع حاد و یا عوارض ناشی از بیماری و حتی مرگ می شوند. متاسفانه یک تا دو درصد از موارد حاد منجر به هپاتیت برق آسا می شود که در 30تا 50 درصد موارد منجر به مرگ می شود.


هپاتیت در 10 سال گذشته از مجموع بیماری های مالاریا، تب دنگ و ایدز بیشتر قربانی گرفته است
وی یادآور شد:این در حالی است که به گزارش WHO تعداد افرادی که در 10 سال گذشته در اثر ابتلا به هپاتیت جان خود را از دست داده اند، از مجموع تلفات مالاریا، تب دنگ و ایدز بیشتر بوده است.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های ایدز و هپاتیت معاونت امور بهداشتی درباره شیوع بیماری هپاتیت B در کشور گفت: بر اساس آخرین مطالعات انجام شده در كشور، شیوع هپاتیت Bدر جمعیت عمومي در كل كشور كمتر از یک و نیم درصد است (در بعضي از استانهاي كشور شامل گلستان و سیستان و بلوچستان رقم شیوع بالاتر از سایر مناطق كشور بوده و حدود سه درصد است)، لذا ایران جزو كشورهاي با شیوع كم هپاتیت محسوب مي شود.


دکتر نوائیان افزود: البته با توجه به واکسیناسیون کودکان از سال 1372 و واکسیناسیون سراسری متولدین 1368 تا 1372 بر علیه بیماری هپاتیت B، شیوع این بیماری در کشور مخصوصا در افراد زیر 26 سال، بر اساس طبقه بندی WHO از نظر شیوع آلودگی به ویروس هپاتیت B در محدوده با شیوع پایین شده است.


وی با بیان این که ناقلین هپاتیت B می توانند همانند سایر مردم زندگی کنند، گفت: ناقلین هپاتیت B می توانند ازدواج کنند. اما همسران آن ها باید بر علیه این بیماری واکسینه شوند. در صورتی که بارداری اتفاق افتد، بررسی زنان باردار از نظر هپاتیت B ضروریست تا از انتقال بیماری به نوزاد پیشگیری شود.


هپاتیت C جدی ترین بیماری ویروسی
دکتر نوائیان در خصوص بیماری هپاتیت C گفت: این نوع هپاتیت از جدی ترین بیماری های ویروسی است که در صورت مواجهه فرد با این ویروس، در 80 درصد موارد، به نوع مزمن بیماری تبدیل خواهد شد و متاسفانه در صورت مزمن شدن می تواند منجر به سیروز، نارسایی و سرطان کبد شود. از آنجا که برای پیشگیری از بیماری هپاتیت C واکسنی وجود ندارد، پیشگیری از بروز این بیماری باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.


وی با بیان اینکه شیوع جهانی تقریبی هپاتیت C ، 2/2 درصد است، یادآور شد: شیوع هپاتیت Cدر منطقه مدیترانه شرقي EMROكه ایران نیز در این منطقه واقع است، 4/6درصد است.


کارشناس مبارزه با بیماری‌های ایدز و هپاتیت معاونت امور بهداشتی با بیان اینکه ایران كمترین شیوع هپاتیت Cدر این منطقه را دارد، درباره میزان شیوع آن در کشور توضیح داد: بر اساس آخرین مطالعات انجام شده برآورد مي شود شیوع هپاتیت Cدر جمعیت عمومي در ایران كمتر از نیم درصد باشد.


دکتر نوائیان یادآور شد: كشورهایي مانند آذربایجان و پاكستان با شیوع بالاي بیماري در همسایگي ایران قراردارند.


تحمیل هزینه بالای بیماری هپاتیت بر نظام سلامت
وی در ادامه افزود: این بیماری‌ها به دلیل هزینه‌هایی که ایجاد می کنند بار سنگینی بر دوش نظام های سلامت تحمیل می کنند. تا جایی که دربسیاری از کشورهای جهان اولین علت پیوند کبد که بسیار پرهزینه است هپاتیت های ویروسی است.


راههای اتقال بیماری
کارشناس مبارزه با بیماری‌های ایدز و هپاتیت معاونت امور بهداشتی درباره چگونگی راه‌های انتقال بیماری اظهار کرد: راه‌های انتقال بیماری به انواع مختلف هپاتیت و اپیدمیولوژی آنها تفاوت بسیار دارد. هپاتیت B عمدتا از طریق خون و فراورده‌های خونی آلوده، مادر به کودک، تماس جنسی و تماس با سایر مایعات بدنی انتقال می یابد.


معتادان تزریقی؛ پرخطرترین گروه‌ برای انتقال هپاتیت B و C
دکتر نوائیان درباره راه های انتقال هپاتیت C افزود: هپاتیت C بیشتر از طریق خالکوبی و تاتو حجامت غیر بهداشتی و سابقه استفاده از سوزن های آلوده جهت تزریق مشترک مخصوصا در زندانها ایجاد می شود.


وی افزود: اعتیاد تزریقی در 148 کشور جهان از معضلات بهداشتی مهم است. در جهان تعداد معتادان تزریقی مبتلا به هپاتیت B حدود یک میلیون و 200 هزار نفر و تعداد معتادان تزریقی مبتلا به هپاتیت C حدود 10 میلیون نفر برآورد می شود و متاسفانه همه گیری بی سر و صدا ولی سریع هپاتیت های B و C درمیان معتادان تزریقی درحال گسترش است. بنابراین معتادان تزریقی پرخطرترین گروه‌ برای انتقال هپاتیت B و C هستند.


حذف موارد جدید هپاتیت تا سال 2030
دکتر نوائیان در ادامه درباره تلاش برای تحقق شعار امسال سازمان جهانی گفت: تعهد جهانی تا سال 2030 سرمایه گذاری جهت حذف موارد جدید هپاتیت B و C است و همچنین باید شیوع هپاتیت B به زیر نیم درصد برسد و در مورد هپاتیت C نیز 90 درصد بیماران درمان شده باشند.


وی ادامه داد: با ظهور داروهاي جدید ضد ویروسي مستقیم الاثر  DAAsانقلابي در درمان هپاتیت Cایجاد شده است. بدون درمان در عرض چند سال سیروز ایجاد شده كه مي تواند باعث توقف عملکرد كبد شود و در موارد شدید نارسایي كبدي و سرطان كبد رخ ميدهد. درمان باعث مي شود تا تکثیر ویروس در بدن متوقف شود. براي درمان لازم است تا فرد به مدت 12هفته دارو مصرف کند.


کارشناس مبارزه با بیماری‌های ایدز و هپاتیت معاونت امور بهداشتی با تاکید بر اینکه تمامي بیماراني كه درمان شده اند لازم است 12و 24 هفته پس از اتمام درمان، مجدداٌ آزمایش( HCV- RNA) PCR انجام دهند، گفت: منفي بودن این آزمایشات به معني این است كه ویروس از بدن فرد پاك شده و فرد درمان قطعي شده است.


دکتر نوائیان افزود: از اینرو و به منظور تحقق این اهداف، ضروری است فعالیتهایی از قبیل انجام اقدامات حفاظتی و پیشگیرانه برای افراد درمعرض خطر، کشف و تشخیص زودرس موارد ابتلا درافراد پرخطر، آگاه سازی مبتلایان از وضعیت بیماری خود و کسب مهارت های لازم برای عدم انتقال بیماری به دیگران، توانمندسازی افراد سالم برای کسب دانش کافی برای حفاظت خود و بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به هپاتیت B و C و دسترسی آنان به مراقبت بهداشتی درمانی که باعث کاهش بار بیماری درجامعه می شود، انجام شود.


کارشناس مبارزه با بیماری‌های ایدز و هپاتیت معاونت امور بهداشتی درباره اقدامات معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به منظور پیشگیری و شناسایی افراد مبتلا به هپاتیت گفت: کارشناسان هپاتیت در دانشگاه شهید بهشتی مطابق با پروتکل اجرایی وزارت بهداشت و رسیدن به هدف حذف هپاتیت تا سال  2030در کشور اقدامات زیادی انجام می دهند.


دکتر نوائیان آموزش درباره اهمیت بیماری و راه‌های انتقال آن جهت بیماران و خانواده آنان، عموم مردم و پرسنل مراکز بهداشتی و درمانی با تاکید بر عدم استفاده مشترک از وسایلی مانند سرنگ، مسواک، تیغ، ریش تراش و حوله، استفاده از دستکش در پانسمان زخمهای بیمار را یکی از اقدامات این معاونت برای جلوگیری از شیوع هپاتیت عنوان کرد.


وی همچنین افزود: واکسیناسیون گروه های هدف شامل نوزادان، افرادی که درمعرض تماس های شغلی با خون هستند، مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی، صاحبان رفتارهای جنسی پرخطر، زندانیان با سابقه رفتارهای پرخطر، نزدیکان بیمار، رفتگران شهرداری ها، اتش نشانان، امدادگران اورژانس، زندانبانان، کارشناسان آزمایشگاهها، بیماران همودیالیز کاندید پیوند عضو از دیگر اقدامات این معاونت در این راستاست.


کارشناس مبارزه با بیماری‌های ایدز و هپاتیت معاونت امور بهداشتی یادآور شد: هم اکنون واکسیناسیون گروه های درمعرض خطر ازجمله زندانیان و اهدا کنندگان خون دربرنامه جاری وزارت بهداشت و دانشگاه‌هاست.


دکتر نوائیان تزریق ایمنوگلوبولین ضد هپاتیت B در نوزادان متولد از مادران مبتلا به هپاتیت B را از دیگر اقدامات این معاونت برای جلوگیری از ابتلا به هپاتیت عنوان کرد.


وی با تاکید بر رعایت احتیاطات استاندارد گفت: از آنجایی که خون و مایعات بدن بالقوه آلوده محسوب می شود، رعایت بهداشت شخصی، شستشوی دست، استفاده از لوازم حفاظت شخصی شامل دستکش، عینک، ماسک، گان‌های پوششی برای جلوگیری از تماس خون و مایعات بدن لازم است.


کارشناس مبارزه با بیماری‌های ایدز و هپاتیت معاونت امور بهداشتی بر پیشگیری از آلودگی در افرادی که Needle Stick (ایجاد جراحت با ابزار تیز و برنده) شده اند تاکید کرد و گفت:  همچنین غربالگری گروه های هدف شامل اهدا کنندگان خون و فراورده های آن، دریافت کنندگان خون، کارکنان بهداشتی درمانی،زنان باردار، نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به هپاتیت، مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی و  افرادی که علائم بیماری مزمن کبدی دارند از دیگر اقدامات این معاونت برای پیشگیری از شیوع این بیماری است.


دکتر نوائیان افزود: مراقبت موارد آلوده به هپاتیت شامل بیماران مبتلا به هپاتیت حاد B، عفونت پری ناتال و افرادی که آزمایش HBsAg مثبت دارند نیز بسیار حائز اهمیت است که توسط این معاونت انجام می شود.


وی درمان بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن از طریق تجویز داروهای خوراکی جدید جهت کلیه بیماران را از دیگر اقدامات این معاونت عنوان کرد و گفت: همچنین مراقبت اپیدمیولوژیک، ثبت و گزارش دهی شامل جمع آوری اطلاعات و برنامه ریزی جهت ارائه خدمات می باشد. همچنین جهت پیگیری و بررسی بیماران شناسایی شده، اطلاعات آنان پس از تکمیل فرم بررسی در سیستم پورتال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ثبت میشود.

ابتلای سالانه 1000 نفر به هپاتیت B و C
دکتر نوائیان درباره مبتلایان به هپاتیت B و C در سطح دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در دانشگاه شهید بهشتی هر ساله نزدیک به 1000 بیمار مبتلا به هپاتیت B و C شناسایی می شود و مراقبت و پیگیری آنان توسط پرسنل مراکز و شبکه های بهداشت تحت پوشش انجام شده و اطلاعات تمام موارد در سیستم پورتال وزارت بهداشت ثبت می شود.


وی افزود: از آنجا که اکثر بیماران از بیماری خود اطلاع ندارند از اهداف مهم برنامه در دانشگاه غربالگری و بیماریابی هپاتیت است.


دکتر نوائیان افزود: همچنین برآنیم مرکز مشاوره هپاتیت دانشگاه را در مرکز مشاوره بیماری های رفتاری دربند شمیرانات راه اندازی کنیم تا مرکز آموزش هپاتیت و مراقبت و درمان بیماران باشد.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های ایدز و هپاتیت معاونت امور بهداشتی افزود: همچنین یکی از مراکز فعال و همکار در کنترل بیماری هپاتیت در سطح دانشگاه مرکز تحقیقات گوارش و کبد واقع دربیمارستان طالقانی است.


وی در پایان یادآور شد: این مرکز در ارائه خدمات سطح 3 ارجاع به بیماران مراجعه کننده ارائه خدمت می کند که امیدواریم با با همکاری های همه سازمان های مسئول در کنترل بیماری هپاتیت شاهد حذف آن درسال های آینده باشیم.


انتهای پیام/
 


١٠:٥١ - يکشنبه ٦ مرداد ١٣٩٨    /    عدد : ٨١٠٧٣    /    تعداد نمایش : ٣٩٤