صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

مرحله اول تله گذاری پشه آئدس در در شرق تهران آغاز شد

مرحله اول تله گذاری پشه آئدس برای مراقبت انسانی در نقاط احتمالی تکثیر پشه در منطقه شرق تهران آغاز  شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نقل از مرکز بهداشت شرق تهران، با توجه به احتمال انتقال پشه آئدس به کشور، راند اول تله گذاری این حشره برای مراقبت انسانی و چک حشره شناسی در نقاط احتمالی تکثیر پشه در مناطق شرق تهران ازجمله بازار گل شهید محلاتی و پایانه شرق اجرا شد.


دکتر موسی کاظمی فوکال پوینت  حشره شناسی آئدس  در حوزه تحت پوشش دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران و ایران در این خصوص اظهار داشت: پشه آئدس عامل انتقال بیماریهای زیکا، تب دانگ و چیکین گونیا است که  با توجه به افزایش تجارت جهانی وگسترش تردد به کشورهای آندمیک در جهان، احتمال انتقال این پشه  به کشور و پایتخت وجود دارد.
 

وی افزود: به منظور مراقبت انسانی و چک حشره شناسی ، مرحله اول تله گذاری در شرق تهران آغاز شد و اقدامات لازم در این زمینه با همکاری کارشناسان مربوطه در حال اجراست.
 

به گفته دکتر کاظمی  در این مرحله 10 تله در نقاط مختلف پایانه مسافربری شرق و بازار گل شهید محلاتی  جاگذاری شده است و مراحل تله گذاری باید تا شروع فصل سرما بطور کامل انجام گیرد.
 

وی در سخنان خود خاطرنشان کرد: پشه آئدس از طریق وسایل دست ساز قابل جابه جایی است. احتمال ورود آن از طریق وسایل وارداتی به کشور وجود دارد که با توجه به خونخواری این پشه از انسان دارای اهمیت ویژه ای است.
 

براساس این گزارش در این تله گذاری دکتر موسی کاظمی فوکال پوینت  حشره شناسی آئدس  در حوزه تحت پوشش دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران و ایران، فریبا فرنوش کارشناس بیماریهای زئونوز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،  معصومه مهران زاده  و مهدی نیک کار کارشناس بیماریهای زئونوز شمیرانات و  شرق تهران حضور داشتند.
انتهای پیام/

                         

 


١٤:٠٠ - سه شنبه ٨ مرداد ١٣٩٨    /    عدد : ٨١١٥١    /    تعداد نمایش : ٢٥٧