صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

كارگاه آموزشی شناخت، کاربرد وسمیت داروهای اعصاب و روان برگزار شد

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  در كارگاه آموزشی شناخت، کاربرد وسمیت داروهای اعصاب و روان ضمن بررسی ارتباط بین پاسخ مغز انسان به داروها و شخصیت کلی فردی که این دارو را مصرف می کند، گفت: واكنش مغز افرادنسبت به داروها متفاوت است.


به گزارش خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علی حائری استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در کارگاه آموزشی شناخت، کاربرد و سمیت داروهای اعصاب و روان که 25 مهرماه در مرکز تحقیقات  مغز و علوم اعصاب عملکردی  برگزار شد، اظهار کرد: به تعبیر اندیشمندان و اساتید  فلسفه، مغز انسان، یک معجزه بی نهایت است.

 

وی با اشاره به دامنه ی گسترده آموزش ها در علوم اعصاب گفت: یادگیری و آموزش در حوزه علوم اعصاب انتها ندارد و این علم به صورت مداوم در حال به روز شدن است.

 

دکتر حائری  گفت: هرگز نباید تصور کرد که در صورت ابتلا به بیماری‌های مربوط به اعصاب، تنها یک نوع درمان وجود دارد، در حالی که واقعیت این است که با توجه به وضعیت روانی تمام انسانهای روی کره زمین درمان ها در افراد مبتلا به این اختلالات می تواند متفاوت باشند.

 

به گفته این استاد دانشگاه: سبک زندگی، روحیات مختلف افراد و درمان های متفاوت یکی از پیچیدگی های رشته فارماکولوژی است که می توان با بررسی دقیق، نتایج درمان و کاربردی کردن تجربیات به دستاوردهای منحصربفردی در راستای افزایش معلومات در این حوزه دست یافت.

 

دکتر حائری یکی از اساسی ترین روش های درمانی در حوزه علوم  اعصاب را توجه به دارو درمانی دانست و توضیح داد: در این علم  هر جسمی که از طریق بلعیدن وارد بدن می شود دارو محسوب می شود و چنانچه از راه و روش درست و در زمان مناسب استفاده نشود مشکلاتی را در زمینه فیزیولوژی بدن ایجاد می کند.

 

وی تاکید کرد: به تعداد بشر، درمانهای متفاوتی وجود دارد بنابراین درمانگران باید پیش از هر اقدامی نسبت به تجویز داروههای که بر روان انسانها اثرگذارند آگاهی داشته باشند.

 

دکتر حائری با اشاره به این که در درمانهای مربوط به علوم اعصاب هر دارویی مختصات و تاثیرگذاری خاص خود را  دارد، تاکید کرد: در درمان هر بیماری باید نقشه راهی مشخص و استراتژی درمان داشته باشیم و به صورت مستمر نحوه درمان را پیگیری کنیم.

 

اهمیت فارماکولوژی به عنوان محور اصلی در درمان و سلامت جامعه انکارناپذیر است

 

در بخش دیگری از این کارگاه آموزشی دکتر سلگی مدیر مرکز تحقیقات جراحی مغز و اعصاب عملکردی دانشگاه نیز با اشاره به اهمیت رشته های بین رشته ای به عنوان مکمل رشته های اصلی اظهار داشت: رشته های بین رشته ای به دلیل نقش پررنگ و اهمیت بسیار زیادی که در درمان ایفا می کنند، امروزه به شکل رشته های مستقل و شبکه ای در آموزش علوم پزشکی معرفی می شوند.

 

وی تاکید کرد: درعلم پزشکی روز دنیا برای ارائه یک سرویس درمانی مناسب در حوزه علوم اعصاب، متخصصان جراحی اعصاب از بیماریهای نورولوژی و روانشناسی و یا حتی برخی بیماریهای داخلی آگاهی دارند.

 

دکترسلگی با اشاره به اهمیت دارودرمانی در درمان بیماران خاطرنشان کرد: دارو درمانی ریشه درتاریخ و گذشته انسانها دارد و حیات بشر از داروها جدا نیست.

 

این مدرس کارگاه خطاب به حاضرین در این جلسه، گفت: لازم است تا تمام درمان گران در حوزه علوم اعصاب به کاربرد داروها آشنایی داشته باشند و عوارض آن را شناسایی کنند.

 

دکتر سلگی تاکید کرد: اهمیت علم پزشکی در حوزه فارماکولوژی به عنوان محور اصلی در درمان و سلامت جامعه انکارناپذیر است.

 

وی در پایان توضیحاتی درباره برنامه های کارگاه آموزشی شناخت، کاربرد و سمیت داروهای اعصاب با موضوع اعصاب مرکزی، اعصاب محیطی و نحوه برگزاری ژورنال کلاب ها ارایه داد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، کارگاه آموزشی شناخت، کاربرد و سمیت داروهای اعصاب و روان  با همکاری دپارتمان روانشناسی مرکز تحقیقات مغز و اعصاب عملکردی با همکاری قطب علمی کشور با موضوعاتی نظیر متابولیسم داروها، ارزیابی مقررات، مقدمه فارماکولوژی، داروهای موثر بر اختلالات اعصاب و روان، سمیت داروهای اعصاب و روان، کاربردهای بالینی داروهای اعصاب و روان و فارکاکودینامیک و فارماکوکییتیک برگزار شد.

انتهای پیام/

 

 


١٦:٢٣ - پنج شنبه ٢٥ مهر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٤١١٣    /    تعداد نمایش : ٣٥١