صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تجربه موفق نیوزیلند در مهار کرونا؛ رسیدن به سطح هشدار یک با اجرای قرنطینه خانگی 7 هفته ای

نیوزیلند به عنوان یکی از کشورهای موفق در مهار بیماری کووید19 توانست با 7 هفته اجرای دستورالعمل قرنطینه خانگی از سطح هشدار  4 به سطح هشدار یک برسد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (sbmu)به نقل از روابط عمومی دانشکده بهداشت و ایمنی، وبینار بررسی تجارب و درس آموخته­های نیوزیلند در مقابله با کووید 19 (COVID-19)سه شنبه هشتم مهرماه برگزار شد.

 

این سمینار مجازی توسط  گروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت دانشکده و با حضور دکتر محتشم غفاری معاون آموزشی دانشکده، دکتر رمضانخانی و مدیر گروه بهداشت عمومی وتعدادی از اساتید و دانشجویان (students)مقطع دکتری برگزار شد و جمعی از اساتید، دانشجویان و علاقمندان از دانشگاه های علوم پزشکی و سازمان های سلامت محور کشور نیز به صورت مجازی در آن شرکت داشتند.

 

در این وبینار دکتر هرمز سنایی­ نسب استاد گروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت و رییس دانشکده بهداشت دانشگاه بقیه الله(عج) ضمن تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این سمینار مجازی به تبیین شرایط که بیماری کرونا در ایران و جهان ایجاد کرده است پرداخت.

 

دکتر سنایی نسب در سخنان خود خاطرنشان کرد: بیماری کرونا شرایطی ایجاد کرده و باعث شده است که مقوله بهداشت(health )به عنوان یک ارزش اجتماعی مورد توجه سیاستمداران، مسئولان و مردم واقع شود.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزایش سواد سلامت در جامعه و دسترسی مردم به اطلاعات صحیح  درخصوص بیماری کووید 19 را بسیار با اهمیت برشمرد  و به تشریح نقش اجرای برنامه­های تقویت سلامت از راه دور( مانند tele health) پرداخت که ضمن ایجاد مزایای بیشتر و درازمدت سبب کاهش چالش های روزمره در مراقبت های بهداشتی نیز می شود.

کشور نیوزیلند یکی از کشورهای موفق در پیشگیری و کنترل کووید 19

در ادامه این وبینار، تجارب نیوزیلند به عنوان یکی از کشورهای موفق در پیشگیری و کنترل کووید 19 توسط پریسا حسینی دانشجوی دکتری تخصصی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت مورد بررسی قرار گرفت.

 

به گفته وی نیوزیلند علیرغم قرارگرفتن در یک انزوای جغرافیایی، به دلیل ورود گردشگران و توریست های اروپایی و چینی و همچنین دانشجویانی که هر سال وارد نیوزیلند می­شوند در معرض همه گیری کووید19 قرار گرفت.

 

این دانشجوی دکترا خاطرنشان کرد که نیوزیلند در ١۴ بهمن ماه 99 دقیقا یک روز پس از فوت  یک نفر در فیلیپین(خارج از چین) بر اثر کرونا، ورود افراد خارجی از چین یا از طریق چین را ممنوع کرد.

 

وی افزود: این ممنوعیت برای همه اجرا شد و حتی اگر یک نیوزیلندی می خواست از چین یا از طریق این کشور وارد  شود حتما باید در بدو ورودش دو هفته در قرنطینه می ماند.

 

به گفته وی دولت نیوزیلند این گونه با یک پاسخ قاطع و به موقع، استراتژی حذف را برای کنترل همه گیری در پیش گرفت.

 

پریسا حسینی خاطرنشان کرد: استراتژی حذف در  نیوزیلند در چهارسطح؛ آمادگی، کاهش بیماری، محدود کردن و منع یا کنترل رفت و آمد انجام پذیرفت.

 

کرونا مهارشدنی است

براساس این گزارش نیوزیلند با 7 هفته اجرای دستورالعمل در خانه بمانید، در سطح هشدار 3 و 4 در خردادماه 99 توانست بعد از ١٠٣ روز، سطح هشدار خود را به سطح یک برساند.

این دانشجوی دکتری تخصصی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت با اشاره به نتایج این بررسی اذعان داشت: نیوزیلند با یک ارزیابی ریسک سریع و مبتنی بر شواهد، انجام  اقدامات زودهنگام و قاطع دولت، اجرای مداخلات در چندین سطح، برگزاری کنفرانس­های خبری روزانه، آزمایشات گسترده و مهمتر از همه با ایجاد اعتماد ملی در کشور خود به جهانیان نشان داد که کرونا مهارشدنی است.

براساس این گزارش سلسله وبینارهای مذکور تا پایان مهرماه 99 سه شنبه هر هفته ساعت 10 به صورت مجازی اجرا می شود  که تاکنون تجارب دو کشور سنگاپور و نیوزیلند بررسی شده است وسومین وبینار که روز سه شنبه 19مهرماه برگزار می شود به بررسی تجارب و درس آموخته های کشور ژاپن در مورد کووید 19 اختصاص دارد.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١١:٤١ - چهارشنبه ٩ مهر ١٣٩٩    /    عدد : ٩٦٩٩٤    /    تعداد نمایش : ٤٢٤