صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

وجود 800 هزار بیمار مبتلا به صرع در کشور/ واحد ويديو مونيتورينگ نوار مغزی در بیمارستان امام حسین (ع) افتتاح شد

متخصص نورولوژی و رئیس بخش نورولوژی بیمارستان امام حسین (ع) بابیان اینکه 800 هزار بیمار مبتلابه صرع در کشور وجود دارد از افتتاح واحد ويديو مونيتورينگ نوار مغزی در بیمارستان امام حسین (ع) ویژه این بیماران خبر داد. 


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر ناهید بلادی مقدم  متخصص نورولوژی و رئیس بخش نورولوژی بیمارستان امام حسین (ع) بابیان اینکه بیماری صرع (اپی لپسی ) یکی از بیماری‌های شایع در حیطه بیماری‌های مغز و اعصاب است، گفت: شیوع صرع در ایران حدود 1 درصد از جمعیت است و تخمین زده می‌شود که 800 هزار بیمار مبتلابه صرع در کشور وجود داشته باشد. 

 

وی ادامه داد: حدود 80 درصد از  بیماران اپیلپتیک با داروی مناسب و دوز کافی از دارو ، قابل کنترل هستند ولی 20 تا 30 درصد بيماران مبتلا به صرع، عليرغم استفاده از داروي مناسب و با دوز كافي به درمان دارويي جواب نمی‌دهند كه اين بيماران نيازمند بررسي بيشتر هستند.

 

دکتر بلادی مقدم بیان کرد: در مواردی که بیماری صرع مقاوم به درمان باشد ، یکی از روش‌های درمانی که می‌تواند به بیماران کمک کند ، جراحی ناحیه‌ای از مغز است که منشأ بروز حملات صرعی است و مشخص کردن کانون صرع در مغز نیازمند مانیتورینگ طولانی‌مدت بیماران صرعی است .

 

 

این عضو هیئت‌علمی افزود: در این روش بيماران به مدت 3 تا ٧ روز در واحد مانیتورینگ نوار مغزي بستري می‌شوند که در حین بستری، نوار مغز بیمار به‌صورت مداوم برای چند روز ثبت می‌گردد و ضمن اینکه منشأ بروز امواج با این روش قابل‌بررسی است.

 

به گفته وی ازآنجاکه بیمار از طریق دوربین‌های نصب‌شده در اتاق تحت نظر بوده، در صورت بروز حمله صرعی ، خود حمله نیز قابل ثبت است و هم‌زمان پرستار آموزش‌دیده بلافاصله بر بالین بیمار حضور می‌یابد و ارزیابی علائم بالینی بیمار را انجام می‌دهد.

 

وی با اشاره به اینکه علائم بالینی در حین حمله از دو نظر مهم است، افزود: در وهله اول مشخص می‌شود که این علائم منطبق بر حمله تشنجی است یا خیر و درصورتی‌که وقوع تشنج با توجه به خصوصیات بالینی و نیز تغییرات هم‌زمان در نوار مغز ، محرز شده باشد ، نوع علائم در ضمن حمله نیز می‌تواند در تعیین کانون تشنج کمک‌کننده باشد.

 

دکتر بهنام صفر پور  فوق تخصص اپی لپسی و عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان کرد: انجام LTMعلاوه بر اینکه می‌تواند دریافتن بیماران صرعی مقاوم به درمان که از عمل جراحی مغز ممکن است سود ببرند، مؤثر باشد در افتراق حمله صرعی واقعی از حملاتی که غیر صرعی هستند نیز مؤثر است.

 

دکتر صفر پور اذعان داشت: بیماران زیادی ممکن است اصولاً حمله صرعی نداشته باشند و به‌اشتباه تحت درمان با داروی ضد تشنج قرارگرفته باشند ، درحالی‌که علت حملات سنکوپ های قلبی و یا مشکلات روان‌پزشکی باشد بنابراین درصورتی‌که بررسی‌های بالینی و نوار مغزهای کوتاه‌مدت سرپایی به افتراق این حملات کمک نکرده باشد ، می‌توان از  LTMبرای این منظور استفاده کرد.

 

وی در ادامه بابیان اینکه  در حال حاضر در سطح کشور هم مراکز دولتی و هم غیردولتی که ارائه‌دهنده چنین خدمتی برای بیماران صرعی باشند، اندک هستند، گفت: با توجه به اینکه بیمارستان امام حسین (ع) ، تنها بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است که هر سه بخش روان‌پزشکی، جراحی اعصاب و داخلی اعصاب دران فعال است ،  راه‌اندازی واحد ويديومونيتورينگ نوار مغزي كه شامل دو تخت است می‌تواند كمك قابل‌توجهی به بيماران اپي لپسي براي بهره‌گیری از درمان‌های مناسب‌تر کند.

 

كلينيك تشنج بيمارستان در روزهای شنبه عصر و دوشنبه صبح فعال است كه بيماران مبتلابه تشنج می‌توانند در روزهای ذکرشده مراجعه کنند.

 

انتهای پیام/


١٠:٤٧ - دوشنبه ٢٤ دی ١٣٩٧    /    عدد : ٧٢٩٥١    /    تعداد نمایش : ٨٦٠