صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

29 دی؛ روز ملی هوای پاک/ آلودگی هوا و راه‌های مقابله با آن

به‌طورکلی در سراسر دنيا به‌منظور جلب‌توجه مردم به موضوعات مربوط به حفظ محیط‌زیست و تأمین زندگي سالم در راستاي نيل به اهداف توسعه پايدار، روزهاي نمادين خاصي مرتبط با حفظ محیط‌زیست تعيين می‌گردد كه ازجمله آن‌ها روز هواي پاك است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مهندس مجید تاجیک رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در کشور ما بحران آلودگي هوا در تهران و شش شهر آلوده دیگر شامل تبريز، مشهد، اراك، اصفهان، شيراز و اهواز، مسئولين ستاد اجرايي كاهش آلودگي هوا را بر اين داشت تا به‌منظور ايجاد حساسيت در بين اقشار مختلف جامعه، از سال ۱۳۷۴ روز ۲۹ دی‌ماه  را به‌عنوان روز ملي هواي پاك اعلام نمايند. 
 
وی ادامه داد: شعار امسال این روز در سال 1397 « آلودگی هوا، مسئولین، مردم» نام گرفت و ازآنجا که كليد اصلي كاهش آلودگي هوا، مشاركت مردمي و افزايش هماهنگي بين بخشي است اين روز می‌تواند عامل مهمي در ايجاد اين مشاركت و هماهنگي بين بخشي باشد.
 
 
آلودگی هوا چیست؟
 
مهندس تاجیک افزود: آلودگی هوا درواقع وجود هر نوع آلاینده، به مقدار و مدت‌زمان معین در هوا است که سبب به خطر افتادن سلامت انسان و سایر جانداران می‌شود و به آثار باستانی یا اموال انسان‌ها خسارت وارد می‌کند که این آلاینده‌ها می‌تواند به شکل مایع، جامد، گاز و یا تشعشعات پرتوزا و غیر پرتوزا باشد.
 
رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اذعان داشت: در هوایـی کـه مـا تنفـس می‌کنیم، آلاینده‌های مختلفـی وجـود دارد و در فصـل زمسـتان به‌ویژه در ماه‌های آذر و دی، ذرات معلق کمتر از 5/2 میکرون، بیشـترین نقش را در آلودگی هـوای کلان‌شهرها دارد. ایـن شـاخص بـرای پیش‌بینـی روزانـه کیفیـت هـوا اسـت و شمارا از پاک بـودن یا آلوده بـودن هـوا آگاه می‌کند. 
 
وی ادامه داد: محاسـبه این شـاخص کمی پیچیده است، امـا به‌طور خلاصـه برای محاسـبه آن تعدادی از آلاینده‌ها شـامل مونواکسید کربن، ازن، ذرات معلق، دی‌اکسید نیتروژن و دی‌اکسید گوگـرد موجـود در هـوا را تعییـن کـرده و بر اسـاس غلظـت آن‌ها شـاخص کیفیـت هـوا ارائـه می‌شود. البتـه آلاینده‌های موجود در هـوا بسـیار زیـاد اسـت، امـا آلاینده‌هایی که از آن‌ها نـام بردیـم در هوایـی کـه مـا تنفس می‌کنیـم، بیشـتر هسـتند؛ بـه همیـن دلیل آن‌ها را به‌عنوان «آلاینده‌های معیـار» در نظر گرفتـه و میـزان آن‌ها در چندیـن ایسـتگاه مختلـف شـهر اندازه‌گیری می‌شود.
 
 
چه باید کرد؟
 
وی با بیان اینکه تولید بنزین و خودروهای مناسب با استانداردهای بالاتر، توسعه و حفظ فضای سبز، خروج کارخانه‌ها از شهرهای بزرگ و غیره ازجمله مسائل تأثیرگذار در کنترل آلودگی هواست، گفت: به‌عنوان شهروندانی که در کلان‌شهرها زندگی می‌کنیم، وظایفی بر عهده ما است که با انجام آن‌ها می‌توانیم از تشدید آلودگی هوا جلوگیری کنیم. شاید تکراری و درعین‌حال سخت باشد، ولی لطفاً تا جایی که می‌توانید از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده و از تردد با خودروهای تک‌سرنشین خودداری کنید
 
رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان داشت: توجه به معاینات دوره‌ای وسایل نقلیه واحد زیادی می‌تواند از تشدید آلودگی جلوگیری کند و یکی از وظایفی است که به‌عنوان شهروند به عهده ما است. یک تنظیم ساده ِ موتور وسایل نقلیه، هم می‌تواند از مصرف زیاد بنزین جلوگیری کند و هم آلودگی را کمتر کند. شاید جالب باشد بدانید یک موتورسیکلت (کاربراتوری) به دلیل احتراق ناقص، چهارتا هشت ِ برابر یک خودرو می‌تواند هوا را آلوده کند. 
 
 
وی در پایان یادآور شد: سرویس دوره‌ای وسایل گرمایشی، هم در استفاده کمتر از سوخت و هم کاهش آلودگی هوا مؤثر است، بنابراین به تنظیم گرمای محیط زندگی و کار توجه کنید. از ترددهای غیرضروری با وسایل نقلیه در سطح شهر به‌ویژه در روزهای آلوده خودداری کنید. امروزه خدمات الکترونیکی برای انجام امور اداری و بانکی در دسترس است، تا حد امکان از این خدمات استفاده کنید. برداشـت بیش‌ازحد از منابـع آبـی، علاوه بـر بحـران آب، ما را در معـرض خطرات زیست‌محیطی ماننـد تولیـد ریز گردها قـرار می‌دهد. 
 
انتهای پیام/
 


١٤:٥١ - شنبه ٢٩ دی ١٣٩٧    /    عدد : ٧٣٢٠٧    /    تعداد نمایش : ٣٢٦