صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

پایگاه ژنوم کشور به زودی راه اندازی می شود/ رفع نیاز حوزه سلامت به اطلاعات ژنوم سایر کشورها

مرکز تحقیقات ژنومیک با همکاری مرکز جامع خدمات ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی طی دوسال گذشته موفق به شناسایی انبوهی از جهش های ژنتیکی بیماران ایرانی شده است و با تلاش های صورت گرفته به زودی پایگاه ژنوم کشور در این دانشگاه راه اندازی می شود.
دکتر یاسایی رییس مرکز تحقیقات ژنومیک ضمن اعلام این خبر افزود: با بهره گیری از فن آوری های نوین تشخیصی مولکولی، موفق شدیم اطلاعات دقیق جهش های ژنتیکی به همراه علایم بالینی تعداد قابل توجهی از بیماران را در ژن بانک جهانی و نیز پایگاه معتبر جهانی واریانت های بالینی (ClinVar) ثبت و در اختیار محققین، پزشکان و مسئولین حوزه سلامت قرار دهیم. دراختیار قرارگرفتن این اطلاعات امکان تفسیر آسان تر نتایج مولکولی و ارایه توصیه های پیشگیرانه و درمانی مناسب تری را از سوی متخصصین ژنتیک و پزشکان متخصص به بیماران فراهم می کند. 
وی خاطرنشان کرد: ایجاد پایگاه ژنوم کشور از اولویت های حوزه اقتصاد سلامت به شمار می رود و مرکز تحقیقات ژنومیک و نیز مرکز خدمات جامع ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مسیر گام های مهمی را برداشته که ثبت دهها تغییر ژنتیکی در پایگاه های ژنی معتبر جهان نمونه ای از آن می باشد. 
دکتر یاسایی ابراز امیدواری کرد درآینده نزدیک با راه اندازی پایگاه ژنوم کشور در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، نیاز حوزه سلامت کشور به استفاده از اطلاعات ژنوم سایر کشورها و استناد به آنها در درمان بیماران ایرانی را مرتفع خواهیم کرد. گفتنی است علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت های زیر مراجعه نمایند.
ClinVar: 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/clinvar/submitters/504864/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/clinvar/?LinkName=orgtrack_clinvar&from_uid=504864
 
GenBank: 
https: //www. ncbi. nlm. nih. gov/genbank/
 
Nucleotide: 
https: //www. ncbi. nlm. nih. gov/nuccore
 


١١:٥٧ - چهارشنبه ١٠ آبان ١٣٩٦    /    عدد : ٥٣٦٤٢    /    تعداد نمایش : ٤٦٥٩