صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

هوای نفس‌تان را در خانه تکانی نوروز داشته باشید

مهندس حریری رئیس گروه بهداشت حرفه ای معاونت امور بهداشتی، ضمن بیان ضرورت رعایت نکات ایمنی در استفاده از مواد شوینده شیمیایی، در خصوص نحوه استفاده و محل نگهداری آن ها توضیحاتی ارائه داد.
 
همه ساله با نزدیک شدن به پایان سال و عید نوروز فعالیتهای مربوط به نظافت منازل افزایش یافته و به تبع آن استفاده از مواد شوینده، سفید کننده و جرم گیر زیاد می شود. با توجه به مخاطرات بهداشتی و ایمنی استفاده از این مواد، توجه به توصیه ها و نکاتی می تواند ضمن حفظ سلامت، ریسک مواجهه با این مخاطرات را بطور قابل ملاحظه ای کاهش دهد.
 
مهندس حریری رئیس گروه بهداشت حرفه ای معاونت امور بهداشتی، گفت: بسیاری از این مواد به دلیل ماهیت عملکردی خود در لکه بری، سفید کردن و ضدعفونی کردن سطوح از مواد شیمیایی با پایه اسیدی یا بازی تشکیل شده اند و تماس پوستی یا مواجهه استنشاقی با این مواد می توانند خطرآفرین باشد.
 
وی در مورد محل نگهداری مواد شوینده، ادامه داد: قرار دادن این مواد در آشپزخانه به خصوص در کابینت‌های پایینی که کودکان دسترسی راحت تری به آنها دارند، می تواند ریسک مخاطراتی مانند نوشیدن این مواد توسط کودک را افزایش دهد.
 
مهندس حریری با اشاره به اهمیت نحوه استفاده از مواد شوینده شیمیایی، عنوان کرد: هنگام استفاده از مواد جرم گیر و سفید کننده حتما از دستکش و عینک استفاده کنید تا از تماس پوستی و پاشش قطرات این مواد به داخل چشم جلوگیری شود. مواد شوینده هم به دلیل وجود آنزیم هایی که خاصیت چربی زدایی دارند می توانند سبب از بین رفتن چربی موجود در پوست دست شده و پوست دست را خشک می کند.
 
به گفته مهندس حریری، استفاده از ماسک های تنفسی رایج مانند ماسک های یکبار مصرف گرچه ممکن است در کاهش بوی ناشی از این مواد موثر باشد، اما در کاهش مواجهه استنشاقی با این مواد تاثیری ندارند، زیرا قطر بخارات مواد شیمیایی بسیار کوچک تر از قطر خلل و فرج ماسک های یکبار مصرف است و به راحتی از آنها عبور می کنند. در صورت استفاده از این ماسک ها فرد با تصور اینکه ماسک از او محافظت می کند، خود را به راحتی در معرض بخارات این مواد قرار می دهد.
 
وی تصریح کرد: در صورتی که از این مواد جهت نظافت مکان های سربسته مانند دستشویی و توالت استفاده می کنید، حتما پنجره یا در را باز کنید تا از تجمع بخارات این مواد در محیط کاسته شود.
 
رئیس گروه بهداشت حرفه‌ای معاونت امور بهداشتی، عنوان کرد: هرگز مواد سفید کننده و جرم گیر را با هم مخلوط نکنید، زیرا بر اثر فعل و انفعالات مواد شیمیایی با هم، سمیت این مواد افزایش می یابد. همچنین از مخلوط کردن این مواد با آب داغ نیز خودداری کنید، زیرا حرارت سبب افزایش فعل و انفعالات شیمیایی شده بر میزان متصاعد شدن بخارات مواد شیمیایی می افزاید.
 
مهندس حریری با اشاره بر خطرات ناشی از استفاده از مواد شوینده، اظهار کرد: استفاده از این مواد توسط افرادی که بیماریهای سیستم تنفسی مانند آسم داشته یا دچار آلرژی می باشند، می تواند سبب تشدید بیماری گردد.
 
وی افزود: در صورت پاشیده شدن این مواد بر روی چشم حداقل 15 دقیقه چشم را با آب فراوان شستشو داده سپس به چشم پزشک مراجعه کنید، زیرا این مواد می توانند آسیب های جبران ناپذیری به قرنیه وارد کند.
 
مهندس حریری یادآور شد: قبل از استفاده از مواد سفید کننده و جرم گیر حتما برچسب روی ظرف این مواد را مطالعه کنید؛ این برچسب حاوی اطلاعات مفیدی در زمینه نکات ایمنی و بهداشتی و کمک های اولیه در خصوص تماس با این مواد هستند.
 


١٠:٣٦ - سه شنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٦    /    عدد : ٥٩٤٩١    /    تعداد نمایش : ٥٩٢