صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تلاش های بهداشتی برای نوروزی سالم تر+ گزارش عملکرد

بر اساس اعلام معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خدمات ثبت شده توسط کاربران سامانه سیب حوزه معاونت امور بهداشتی دانشگاه از 29 اسفند ماه سال گذشته تا 13 فروردین ماه سال جاری بیش از 402 هزار بوده و این تعداد از خدمات به 50192 مراجعه کننده در واحدهای بهداشتی تابعه ارائه شده است.
معاون امور بهداشتی دانشگاه با بیان این مطلب که در نوروز 97 تلاش شد تا خدمت رسانی بی وقفه ادامه یابد، اظهار کرد: از این تعداد 7590 نفر به پزشکان مراجعه و 44799 خدمت دریافت کرده اند.
معاون امور بهداشتی در خصوص خدمات ارائه شده به گروه‌های سنی مختلف نیز گفت: در طی ایام نوروز 97، تعداد 2326 مادر باردار، 9319 کودک زیر 5 سال، 6600 نفر میانسال و 957 نفر سالمند به مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش دانشگاه مراجعه و خدمات مورد نیاز را دریافت کرده اند. همچنین در این ایام 1843 نفر برای دریافت خدمات باروری سالم و 157 نفر جهت دریافت مشاوره تغذیه سالم به مراکز تحت پوشش دانشگاه مراجعه کردند.
دکتر شهنام عرشی در خصوص اجرای برنامه سلامت نوروزی بهداشت محیط عنوان کرد: برنامه سلامت نوروزی از 15 اسفندماه سال 96، همزمان و با استفاده از تمامی ظرفیت های نیروی انسانی و تجهیزات موجود در تمامی مراکز و شبکه¬های بهداشت و درمان معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز شد و بازرسین بهداشت محیط تا پانزدهم فروردین ماه سال 1397 به طور متوسط در قالب 65 اکیپ سیار بازرسی و نظارتی از ساعت 8 صبح لغایت 8 شب به ویژه در روزهای تعطیل بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی حساس نظارت کردند.
دکتر عرشی با بیان این نکته که گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی در پیشبرد اهداف برنامه عملیاتی تدوین شده وزارت بهداشت موفقیت کامل را کسب کرده است، ادامه داد: از ابتدای شروع برنامه تا روز 15 فروردین 1397  کارشناسان بهداشت محیط  28273 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی، 10 هزار امکنه عمومی و 2145 مرکز و امکنه بین راهی مورد نظارت قرار دادند که این نظارت ها منجر به صدور 7450 کارت بهداشت، صدور 149 مورد اخطاریه بهداشتی بحرانی، صدور 6598 مورد اخطاریه بهداشتی غیر بحرانی، معرفی 217 متخلف از قوانین بهداشتی به مراجع قضایی، تعطیلی 129 صنف متخلف، و کشف و معدوم سازی 20490 کیلوگرم مواد غذایی فاسد و فاقد مشخصات بهداشتی شد.
دکتر عرشی ادامه داد: درطول این نظارتها 7084 مورد سنجش عوامل محیطی با استفاده از تجهیزات نوین بازرسی در محل انجام شد و 137 مورد نمونه برداری از مواد غذایی مشکوک نیز توسط کارشناسان صورت گرفت. بازرسان بهداشت محیط در این مدت 213 مورد گشت مشترک با سایر سازمان های مرتبط از قبیل تعزیرات، دامپزشکی و اتاق اصناف برگزار و به 764 شکایت واصله از سامانه ارتباطات مردمی 190 رسیدگی کردند.
معاون امور بهداشتی دانشگاه در خصوص نظارت بر سامانه های آب رسانی بیان کرد:  760 مورد نمونه برداری میکروبی و 9711 مورد کلرسنجی  از شبکه توزیع آب آشامیدنی و آب استخرهای شنا صورت گرفته که در مواردی که استاندارد میکروبی آب رعایت نشده است، مکاتبات و برخورد های قانونی لازم انجام شده است.
دکتر عرشی با اشاره به اهمیت نقش آموزش در سلامت هموطنان، گفت: همچنین در این برنامه 5331 متصدی در قالب 234 جلسه توسط کارشناسان بهداشت محیط آموزش داده شده اند و اقدامات بهداشت محیطی و توصیه های آموزشی مذکور از طریق 33 برنامه تلویزیونی به اطلاع عموم مردم رسانده شده است. همچنین توزیع بیش از 9500 پوستر، پمفلت و اطلاعیه بهداشتی نیز در این مدت صورت گرفت.
دکتر عرشی با اشاره به اهمیت نظارت بر اجرای بهتر این برنامه گفت: کارشناسان بهداشت محیط معاونت بهداشت نیز هر روز با کارشناسان محیطی مراکز و شبکه های تابعه همراه بوده و عملکرد بهداشت محیط را در اجرای هر چه بهتر برنامه بر اساس چک لیست اختصاصی پایش کردند.
دکتر عرشی در خصوص اقدامات پیشگیری و مبارزه با بیماری ها اذعان کرد: با هدف ارائه مطلوب و مستمر خدمات بهداشتی درمانی در حوزه بیماری‌های واگیر و غیر واگیر، ستاد نوروزی در اسفند ماه تشکیل و همانند سال های گذشته، تدابیر لازم توسط گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت امور بهداشتی اتخاذ شده بود. در این راستا نشست‌های هماهنگ متعددی در نیمه دوم اسفند ماه سال گذشته برگزار و مقدمات ارائه هر چه بهتر خدمات بهداشتی و درمانی فراهم شد. 
دکتر عرشی درخصوص اهم خدمات ارائه شده در این مدت یادآور شد: تعیین و آماده باش تیم های واکنش سریع در سطح معاونت امور بهداشتی و کلیه مراکز بهداشت، شبکه های بهداشت و درمان جهت وقوع احتمالی طغیان بیماری‌های ناشی از آب و غذا و آنفولانزای پرندگان بصورت 24 ساعته، گزارش فوری تلفنی موارد بیماری مشمول گزارش بصورت 24 ساعته، تلقیح 12692 دوز واکسن کودکان و بزرگسالان، انجام اقدامات پیشگیری و درمان بیماری هاری جهت افراد حیوان گزیده بصورت 24 ساعته و انجام آزمایشات غربالگری نوزادی در مراکز کشیک ایام نوروز از جمله خدمات نوروزی معاونت بهداشتی دانشگاه است.
دکتر شهنام عرشی با اشاره به این نکته که خدمات درمانی هاری، خدمت اورژانسی محسوب می شوند، گفت: تمامی 12 مرکز پیشگیری و درمان هاری در محدوده تحت پوشش دانشگاه در ایام نوروز1397 بصورت 24 ساعته خدمات لازم را به افراد حیوان گزیده ارائه کردند. در طول این مدت 296 مورد حیوان گزیدگی شامل افراد ساکن در محدوده تحت پوشش دانشگاه و نیز مسافران نوروزی به مراکز پیشگیری و درمان هاری دانشگاه مراجعه و به تناسب نیاز خدمات درمانی شامل شستشو و ضد عفونی محل گزش، تزریق واکسن هاری، تزریق سرم ضد هاری، تزریق واکسن کزاز و تجویز آنتی بیوتیک را دریافت کرده اند. با توجه به دوره 3 تا 5 نوبتی واکسن هاری، بالغ بر 1000 دوز واکسن هاری به این افراد تزریق شده است.
معاون امور بهداشتی دانشگاه در خصوص انجام آزمایشات غربالگری نوزادان عنوان کرد: با توجه به اهمیت انجام به موقع آزمایشات غربالگری نوزادان به منظور تشخیص و درمان زودرس بیماری‌های فنیل کتونوری، کم کاری مادرزادی تیروئید و فاویسم در روزهای سوم تا پنجم پس از تولد نوزاد، تعدادی از مراکز خدمات جامع سلامت ارائه دهنده خدمات مذکور در محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همانند سال‌های گذشته به صورت کشیک در ایام نوروز به ارائه خدمات غربالگری به هموطنان پرداختند.
وی ادامه داد: در این راستا در مراکز نمونه گیری فعال تحت پوشش دانشگاه از روز 29 اسفند تا پایان 12 فروردین از بیش از 2300 نوزاد نمونه پاشنه پا اخذ و به آزمایشگاه ارسال کردند که از این تعداد 54 مورد نوزاد مشکوک به هیپوتیروئیدی و 62 نوزاد مشکوک به فاویسم تشخیص داده شدند. این افراد توسط همکاران مراکز خدمات جامع سلامت مورد پیگیری و اقدامات لازم قرار گرفتند. همچنین طی این مدت 1 مورد بیمار فنیل کتونوری تشخیص قطعی داده شد و تحت مراقبت و دریافت رژیم غذایی مناسب قرار گرفت.
در پایان دکتر عرشی در خصوص نظارت بر اجرای هرچه بهتر ارائه خدمات به هموطنان در ایام نوروز گفت: در این ایام کلیه مراکز و شبکه های تابعه و برخی از مراکز خدمات جامع سلامت توسط تیم های بازرسی معاونت امور بهداشتی مورد ارزیابی عملکرد و بازدید قرار گرفتند.


١٣:٠٣ - يکشنبه ١٩ فروردين ١٣٩٧    /    عدد : ٦٠١٥٩    /    تعداد نمایش : ٤١٠