صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

وزیر بهداشت در نخستین مجمع سلامت استان تهران: مردم به اجتماعی شدن سلامت کمک کنند

مراسم اولین مجمع سلامت استانی صبح امروز دوشنبه سوم اردیبهشت ماه با حضور دکتر هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، محمدحسین  مقیمی استاندار تهران، حجت الاسلام ابوترابی، امام جمعه موقت تهران و همچنین مشارکت چهار دانشگاه علوم پزشکی در تهران و دستگاه های اجرایی مرتبط با سلامت برگزار شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دراین مراسم با اشاره به این مطلب که؛ باید سعی کنیم در ایجاد بیماری، اثرگذار نباشیم بلکه در پیشگیری از بیماریها، کمک کنیم، گفت: اقدامات ارزشمند زیادی در طول 4 دهه گذشته در حوزه بهداشت انجام شده اما این حوزه، بین نسلی است و باید در نسل های مختلف در این حوزه، تلاش کنیم.

دولت و مجلس تلاش کردند تا هزینه های کمرشکن سلامت کاهش پیدا کند

وزیر بهداشت با اشاره به این که در دهه پنجاه، طول عمر ایرانیان حدود 55 سال و مرگ کودکان و مادران باردار، بسیار بالا بود اما با افزایش سواد و توسعه آب و برق در مناطق مختلف کشور، شاهد افزایش طول عمر مردم بودیم، افزود: متاسفانه در دهه های گذشته، مهاجرت را به شدت افزایش داده ایم که بخشی از آن مربوط به برنامه ریزی های نادرست و بخش دیگر مربوط به عوامل محیطی و خشکسالی بوده است.

دکتر هاشمی با بیان این که دولت نمی تواند بیش از این در حوزه بهداشت و درمان هزینه کند و باید در جهت صرفه جویی در منابع و مراقبت از بیت المال تلاش کنیم البته این صرفه جویی نباید آسیبی به اقشار ضعیف جامعه وارد کند، افزود: تقاضاهای مردم در حوزه سلامت باید سازمان یافته باشد به عنوان نمونه دریافت خدمات برای افراد معتاد و پرخور که خودشان به سلامتی خود آسیب می زنند نباید رایگان باشد و هزینه درمان این افراد از جیب بقیه مردم تامین شود.

وی با اشاره به این که بر اساس اعلام دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، در این منطقه، حدود 7 میلیون نفر به دلیل هزینه های کمرشکن سلامت، زیرخط فقر می روند و این موارد در ایران هم وجود دارد، گفت: دولت و مجلس تلاش کردند تا هزینه های کمرشکن سلامت کاهش پیدا کند.

باید تلاش کنیم تا بار بیماریها در استان تهران کاهش پیدا کند

وزیر بهداشت افزود: باید تلاش کنیم تا بار بیماریها در استان تهران کاهش پیدا کند.دکتر هاشمی با اشاره به این که فشار خون، سکته های مغزی و قلبی و افزایش وزن و چاقی از شایع ترین مشکل مردم در کشور و تهران است و برای حل آنها، دستگاه های اجرایی و نهادهای مردمی باید برنامه داشته باشند، افزود: علیرغم تمام تلاش های حوزه بهداشت و درمان اما 55 درصد از مردم کشور، قبل از 70 سالگی جان خود را از دست می دهند و سکته های مغزی و قلبی، علت 35 درصد از مرگ مردم ایران است.

وزیر بهداشت همچنین با بیان این که بیش از 76 درصد از مردم ایران به دلیل بیماری های غیرواگیر جان خود را از دست می دهند که سکته قلبی، در راس این بیماریها قرار دارد و قابل پیشگیری است و می توان آن را به تاخیر انداخت، افزود: طول عمر ایرانیان از 55 به 75 سال افزایش یافته اما 61 سال از زندگی مردم ایران، زندگی سالم است و سایر سالهای زندگی مردم، با معلولیت همراه است.

مردم به اجتماعی شدن سلامت کمک کنند

وزیر بهداشت در بخشی از سخنان خود با بیان این که مردم به اجتماعی شدن سلامت کمک کنند،گفت: توسعه تخت بیمارستانی و تامین امکانات تجهیزاتی و نیروی انسانی هنر نیست بلکه باید ورودی به مراکز بهداشتی و درمانی را کاهش دهیم که این کار با خودمراقبتی مردم و اصلاح فرهنگ سلامت، امکان پذیر است.

دکتر هاشمی در ادامه با بیان این که از رسانه ها به ویژه برای کمک به طرح تحول سلامت، تشکر می کنم و رسانه ها، در حوزه پیشگیری از بیماریها می توانند نقش مهمی داشته باشند، افزود: نقش رسانه ها در پیشگیری از بیماریها در کشور پررنگ تر شود البته همه ما در صحبت ها، بشارت ها و هشدارها باید مراقبت بیشتری کنیم.

وی همچنین گفت: سعی کنیم در ایجاد بیماری، اثرگذار نباشیم بلکه در پیشگیری از بیماریها، کمک کنیم.

وزیر بهداشت گفت: خیلی مهم است که عوامل خطر مرگ های زودرس در کشور مانند فشارخون، چربی و قندخون، اضافه وزن، چاقی، کم تحرکی، مصرف بالای نمک، شکر و روغن، سیگار، مواد مخدر و الکل را کاهش دهیم.

باید سلامت، در اولویت برنامه های استانداران قرار داشته باشد

دکتر هاشمی افزود: شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در دولت یازدهم، پس از چندین سال احیا شد و انتظار داریم که مجامع سلامت استانی برگزار شود و سلامت، در اولویت برنامه های استانداران قرار داشته باشد.

وی در ادامه افزود: سازمان برنامه و بودجه به تاکید رییس جمهور مبنی بر اولویت داشتن سلامت بعد از حقوق و یارانه، توجه داشته باشد تا در سال 97، کوتاهی رخ ندهد.

 وزیر بهداشت در ادامه گفت: مطالبه گری ما در قالب سفیران سلامت و شوراهای محلات، شهرها تکرار شود و فقط متوجه دولت و مجلس نباشد.

باید یک دانشگاه علوم پزشکی، مسئول بهداشت و درمان باشد و دانشگاه های دیگر، در مرز دانش حرکت کنند

وزیر بهداشت با اشاره به این که از نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی انتظار داریم که بیش از گذشته به حوزه بهداشت و درمان تهران، توجه کنند چراکه این حوزه، یکی از مهمترین وظایف آنها است، اظهارداشت: اگر نمایندگان استان تهران به حوزه بهداشت و درمان کمک کنند، شهرداری تهران هم در این حوزه مشارکت خوبی خواهد داشت و امیدواریم که شهرداری نگاه مهربانانه تری به مردم تهران در حوزه سلامت داشته باشد.

وی افزود: یکی از مهمترین وظایف شهرداری، پیشگیری از آسیب به سلامت مردم و بهره مندی آنها از خدمات بهداشتی و درمانی است.

وزیر بهداشت در پایان گفت: پایگاه ها و سراهای محله، نقش بسیار مهمی در اجتماعی شدن سلامت و تکمیل پرونده الکترونیک سلامت برای مردم تهران دارند و شهرداری می تواند زمین احداث این پایگاه ها را در اختیار ما قرار دهد و ما به همراه خیرین، نسبت به تجهیز و ساخت آنها اقدام خواهیم کرد.

شایان ذکر است دکتر آقاجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به همراه معاونان دانشگاه در نخستین مجمع سلامت استان تهران حضور یافتند.


٢١:٣٤ - دوشنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٧    /    عدد : ٦٠٨٧٠    /    تعداد نمایش : ٧٤٠