صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

"زیر سایه سلامتی"/ چراغ روشن طرح تحول نظام سلامت از تهران تا «طرود»

دو قدم نرسیده به تابلوی «انتهای حریم تهران» دل به پیچ های جاده دادیم و راهی فیروزکوه شدیم. مسیر شاید طولانی بود، اما هر چه که بود از استان تهران خارج نشدیم. مهمان خانه ای بودیم از جنس سلامت، بنا شده تا امیدی باشد برای اهالی ۳۵ هزار نفری این شهرستان.
مقصد، روستای طرود، نزدیک گردنه گدوک، در میانه جاده سمنان بود. همراه با تیم سلامت سیار مرکز بهداشتی درمانی شهرستان فیروزکوه، راهی یکی از زیباترین مناطق ایران شدیم. 5 کیلومتر بعد از گردنه، به محض ورود به روستا، تابلویی با عنوان "خانه بهداشت روستای طرود " روی چاردیواری بالای تپه خودنمایی کرد، تیم پزشک اسباب به بغل رفتند تا مردمی را دعاگوی خود کنند.
راهرو با یک پرده توری از اتاق انتظار جدا شده بود. زنان روستایی با چادرهای گلدار منتظر پزشکی بودند که هر دوشنبه برای پیگیری حالشان به خانه بهداشت می آمد. کنار یکی از مسن ترین های روستا، جای خالی پیدا کردم و نشستم؛ چهره اش زیر چادر بود، با لهجه ترکی چند کلمه ای مرا مخاطب قرار داد، یکی از زنان رو به من گفت جویای احوالت است، سر صحبت را باز کردم، از پا دردش گلایه داشت و می گفت برای تمدید قرص فشارخونش به خانه بهداشت آمده است.
از صحبت های بیشتر اهالی روستا معلوم بود فقط گوشت قرمز را به عنوان غذا قبول دارند و از هیچ گوشت دیگری استفاده نمی کنند. یکی از بهورزان، همین امر را دلیل اصلی شیوع فشار خون در این روستا دانست.
سعی کردم چهره این پیرزن نابینا را ببینم، می گفت نای بیرون آمدن از خانه ندارد و برای پیاده روی در کوچه های این روستا دیگر سنی ازش گذشته است. تقریبا همه زنان از این بی تحرکی می نالیدند.
ثریا کلیچ جمعیت این روستا را 400 نفر اعلام کرد و گفت: در این روستا 50 نفر به فشار خون و 14 نفر به دیابت مبتلا هستند.
ثریا کلیچ و ابوالفضل نجاتی، زوجی هستند که 27 سال است که ساکن خانه بهداشت طرودند و در خط مقدم سلامت این روستا خدمت می کنند. 
به گفته نجاتی، تمام 175 خانوار این روستا تحت پوشش خانه بهداشت هستند و پرونده الکترونیک سلامت دارند که البته گویا  به علت نامناسب بودن وضعیت اینترنت، برای ثبت اطلاعات به شبکه بهداشت و درمان فیروزکوه می روند.
طبق برنامه شبکه بهداشت و درمان  فیروزکوه، هر دوشنبه پزشک به همراه کارشناس دارویی و مامایی و گاهی هم دندانپزشک به خانه بهداشت می آید. این بار هم دندانپزشک با ما همراه بود، یونیت سیار دندانپزشکی را سر هم کرد و شروع به معاینه کرد. 
پزشک تیم هم 10 نفری را ویزیت کرد. زمان شیفتش که به پایان رسید، با وی به گفت و گو نشستیم:
دکتر حمیدرضا دوست محمدی پزشک خانواده مرکز جامع سلامت هفت تیر شهرستان فیروزکوه، تصریح کرد: مرکز ما در قالب نظام شبکه موجود در کشور که یکی از موفق ترین سیستم های بهداشتی و PHC یا خدمات اولیه سلامت در منطقه و دنیا است، فعالیت دارد. همه فعالیت های این مرکز تحت پوشش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم راستا با سیاست های معاونت بهداشتی ابلاغ شده توسط دانشگاه است. 
وی در خصوص PHC افزود: خدمات اولیه سلامت بعد وسیعی دارد و تعداد زیادی از خدمات را دربرمی گیرد و می توان گفت که هیچ جنبه ای از سلامت نیست که از نگاه بهورز و سیستم بهداشتی مغفول بماند و به آن توجه نشود. مواردی ازجمله آب آشامیدنی سالم، بهداشت محیط، واکسیناسیون مادر باردار و همه خدماتی که یک فرد به عنوان پایه سلامت نیاز دارد در این مرکز انجام می شود. 
وی درخصوص خدمات ارائه شده اظهار کرد: خدماتی که در این سطح در خانه های بهداشت و مراکز جامع سلامت شهرستان های تحت پوشش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ارائه می شود، به قدری منحصربه فرد و در کیفیت بالا ارائه می شود که شاید بتوانیم بگوییم کسانی که در شهرهای بزرگ از جمله شهر تهران هستند به این خدمات دسترسی نداشته باشند. در فیروزکوه همه افراد رجیستر هستند و در مراکز جامع سلامت و خانه های بهداشت، پرونده دارند که همه این افراد مورد ارزیابی و پایش قرار می گیرند. درحالی که بسیاری از کسانی که در شهرهای بزرگ سکونت دارند، از بیماری پنهان خود خبر ندارند ولی در سیستم شبکه براساس سن و جنس وارد برنامه های مرکز ما که می شوند، در یک پروسه بیماریابی شناسایی می شوند و بلافاصله تحت نظارت قرار می گیرند.
وی درخصوص وضعیت شیوع بیماری های غیر واگیر در شهرستان فیروزکوه، افزود: بیماری های واگیر در شرایط خوبی قرار دارد و به خوبی کنترل شده است.  ولی میزان بروز و شیوع بیماری های غیرواگیر مانند بیماری دیابت و فشار خون بالاتر است که با اجرای برنامه های مرتبط با این بیماریها که توسط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سطح شهرستان اجرا می شود، مبتلایان به این بیماری ها نیز تحت نظارت و پی گیری تیم سلامت هستند.
سفری یک روزه با همراهانی سپیدپوش، ما را با وضعیت بهداشتی و سبک زندگی یکی از روستاهای اطراف پایتخت آشنا کرد، این سفر با اتمام شیفت پزشک سیار شهرستان، به پایان رسید، اما ویزیت و رسیدگی های درمانی و بهداشتی در طرود با قوت ادامه دارد و حکایت ارائه خدمت و آموزش های بهداشتی، نه تنها در فیروزکوه بلکه در تمام مناطق حاشیه ای همچنان باقی است.
برای مشاهده گزارش تصویری این برنامه اینجا را کلیک کنید.


١٦:٠٤ - سه شنبه ٤ ارديبهشت ١٣٩٧    /    عدد : ٦٠٩٢٦    /    تعداد نمایش : ٦٨٠