صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر آقاجانی: بیمارستان لبافی نژاد با انجام بیش از 2 هزار پیوند کلیه به روش لاپاراسکوپیک در دنیا صدرنشین است

کنگره پنج هزارمین پیوند کلیه با حضور اساتید و محققان ملی و بین المللی صبح امروز چهارشنبه 5 اردیبهشت ماه در بیمارستان لبافی نژاد آغاز به کار کرد.

آیین افتتاحیه این کنگره سه روزه که تا هفتم اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت با حضور دکتر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت، دکتر ایرج فاضل رییس سازمان نظام پزشکی کشور، دکتر آقاجانی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و جمعی از پیشکسوتان و پژوهشگران ملی و بین المللی این حوزه برگزار شد.

پیوند عضو، علمی پیشرفته، پیچیده و فراتر از مرزهای دانش است

دکتر آقاجانی رییس دانشگاه با اشاره به پیشرفت های شگرف دانش پزشکی در کشور اظهار داشت: تا پیش از انقلاب تعداد زیادی از بیماران برای درمانهای تخصصی به خارج از کشور اعزام می شدند، اما امروزه با پیشرفتهای چشمگیری که در دانش پزشکی و ارایه خدمات درمانی در کشور داشته ایم سالیانه کمتر از 30 بیمار برای درمان به خارج از کشور اعزام می شوند.

وی پیوند عضو را علمی پیشرفته و پیچیده و از مرزهای دانش برشمرد و افزود: امروزه انجام اعمال جراحی پیشرفته توسط متخصصان زبده ایرانی باعث شده است، دهها هزار نفر از سایر کشورها، ایرانیان مقیم خارج از کشور و کشورهای همسایه برای درمان به ایران مراجعه کنند.

رییس دانشگاه با اشاره به تشکیل شورای پیوند با تلاشهای دکتر هاشمی وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر این علم مسیر رو به رشدی را در کشور طی کرده است و افزود: در بحث پیوند اعضا در تمام جهان علی رغم پیشرفتهای علمی صورت گرفته شاهد بروز مشکلات متعدد حقوقی، پزشکی، اجتماعی و اقتصادی در این حوزه هستیم که کمبود عضو پیوندی یکی از این مشکلات است.

دکتر آقاجانی با بیان که در سالهای اخیر در امریکا هفت هزار بیمار دیالیزی در لیست انتظار برای انجام پیوند کلیه جان خود را از دست دادند، گفت: هم اکنون در این کشور 110 هزار نفر در لیست پیوند عضو قرار دارند که انتظار آنها برای پیوند تا 12 سال به طول می انجامد، این درحالی است که در ایران هم اکنون لیست انتظار بیماران نیازمند به پیوند بین شش ماه تا یکسال است.

وی در ادامه به پیشرفتهای پیوند عضو در بیمارستان لبافی نژاد اشاره کرد و اظهار داشت: هم اکنون پیوند عضو از بیمار مرگ مغزی در کشور در حال افزایش است و 60 درصد از پیوندهای کلیه در مرکز لبافی نژاد از بیماران مرگ مغزی صورت گرفته است. تاکنون 45000 پیوند کلیه در کشور انجام شده که از این تعداد 5000 پیوند در بیمارستان لبافی نژاد صورت گرفته است.

رییس دانشگاه افزود: بیمارستان لبافی نژاد در بحث پیوند کلیه به روش لاپاراسکوپیک با انجام 2200 پیوند بالاترین آمار پیوند با این روش را در دنیا در اختیار دارد. همچنین با انجام 700 پیوند کلیه اطفال تلاش چشمگیر و موفقی را در این زمینه به ثبت رسانده است.

به گفته دکتر آقاجانی در بحث آموزش متخصصان پیوند نیز این مرکز به کمک 36 جراح پیوند کلیه فعالیت های متنوعی را اجرا کرده است که از آن جمله می توان به همکاری در راه اندازی و ارتقای 17 مرکز پیوند کلیه در کشور اشاره کرد.

رییس دانشگاه در خاتمه سخنان خود ابراز امیدواری کرد با همکاری متخصصان و جراحان داخلی و برگزاری نشستهای علمی شاهد بالندگی و پیشرفت دانش پیوند عضو در کشور باشیم.

گفتنی است، در این کنگره که تا 7 اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت، پانلهای تخصصی متعددی با حضور اساتید و پژوهشگران برجسته برگزار می شود و شرکت کنندگان به تبادلات آخرین یافته های علمی و تخصصی در این حوزه خواهند پرداخت.


١١:٢٤ - چهارشنبه ٥ ارديبهشت ١٣٩٧    /    عدد : ٦٠٩٦٦    /    تعداد نمایش : ٨٣١