صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر زالی: برنامه های اجتماعی حوزه سلامت با مشارکت جهاد دانشگاهی با جدیت دنبال شود

رییس دانشگاه گفت: جهاد دانشگاهی با دارا بودن ساختارهای غیردیوان سالارانه می تواند با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برنامه های اجتماعی حوزه سلامت را با جدیت دنبال کند.


 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکترعلیرضا زالی در نشستی که با حضور رییس و مسئولان جهاد دانشگاهی برگزار شد، جهاد دانشگاهی را نهادی انقلابی توصیف کرد و که در فرازو فرودهای مختلف انقلاب اسلامی خدمات شایسته ای در عرصه دانشگاهی و اجتماعی ارائه داده است.

 

وی مهمترین وجه تمایز جهاد دانشگاهی خوداتکایی، خودباوری و خود کفایی ملی دانست و افزود: اگرنقش تمامی دستگاههای ذیربط را درنظر داشته باشیم، نقش جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی اجرایی بسیار پررنگ است.

 

رییس دانشگاه بیانیه گام دوم انقلاب را بزنگاهی برای توسعه فناوری و گسترش راهبردهای خردمحور دانست و گفت: با توجه به اهداف مقدسی که در شکل گیری جهاد دانشگاهی نقش داشته، دسترسی به مفاهیم توسعه ای و اهداف مترقی کشور برای این نهاد دور از دسترس نیست.

 

دکتر زالی با بیان این که جهاد دانشگاهی پرتراکم ترین ارتباطات بین سازمانی کشور را در کارنامه درخشان خود دارد، خاطرنشان کرد: اتاق فکر سلامت برای افراد دغدغه مند سلامت مردم برای اولین بار در جهاد دانشگاهی شکل گرفت.

 

به گفته وی جهاد دانشگاهی با دارا بودن ساختارهای غیردیوان سالارانه می تواند با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برنامه های اجتماعی حوزه سلامت را با جدیت دنبال کند.

 

رییس دانشگاه در بخش دیگری اهمیت برنامه ریزی برای سلامت سالمندان را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: با توجه به شکل گیری نهادهای سیاست گذارو تدوین اسنادبالادستی، ولی در عمل اقدام موثری تاکنون برای تامین سلامت روحی و جسمی سالمندان انجام نشده است.

 

دکتر زالی با بیان این که توجه به نیازهای اجتماعی، اقتصادی و به طور کلی کیفیت زندگی سالمندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، دوره سالمندی را دوره  پیچیده ای از زندگی دانست و گفت: این درحالیست که کیفیت زندگی سالمندان در ایران از کشورهایی که از نظرمولفه های اقتصادی به ایران نزدیک هستند هم پایین تر است.

 

وی با اشاره به این که سالمندان با بیماریهای فرسایشی و مزمن دست و پنجه نرم می کنند تاکید کرد: تخصص طب سالمندی باید پویاتر، با برنامه ای روشن و در قالب فعالیت های مشترک در دستورکار باشد.

 

تامین اعتبار درمان زوج های نابارور یکی دیگر از مواردی بود که رییس دانشگاه در این جلسه به آن پرداخت و توضیح داد: حدود 25 درصد از زوج های جوان توان باروری را ندارند و این درحالیست که تعداد زیادی از این افراد علیرغم میل به بچه دارد شدن، توان پرداخت هزینه های درمان را ندارند بنابراین اگر چنانچه دولت و مجلس علاقمند به موضوع افزایش جمعیت هستند باید بسته اعتباری جداگانه ای برای این مهم اختصاص دهند.

 

دکتر زالی فعالیت های مشترک دانشگاه با جهاد دانشگاهی را در حوزه های سلامت عمومی و تشکیل مرکز رشد مشترک و برگزاری دوره های مهارتی برای آحاد شهروندان را خواستار شد.

 

 

کاهش مشکل زوج های نابارورسراسر کشور، با روحیه جهادی

 

دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی نیز در این جلسه با اشاره به این که جمعیت سالمندی کشور با شتاب رو به افزایش است، تقویت فعالیت های فناورانه با برنامه ریزی مدون در این حوزه را خواستار شد.

 

وی در ادامه از فعالیت های جهاد دانشگاهی در راستای ارائه خدمات به زوج های نابارور خبرداد و گفت: بیش از 50 درصد درمان زوج های نابارور در پژوهشکده رویان و ابن سینا جهاد دانشگاهی انجام می شود.

 

رییس جهاد دانشگاهی ایجاد مراکز ناباروری در مراکز استانها را خواستار شد و تاکید کرد: باید با روحیه جهادی مشکل زوج های نابارور سراسر کشور کاهش یابد.

 

راه‌اندازی مرکز جامع پایش سلامت و طب سالمندی

 

دکتر حمید حمزه زاده سرپرست جهاددانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به فعالیت‌های این واحد در حوزه سالمندی اظهار کرد: جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهیدبهشتی سالها در حوزه سالمندی  فعالیت‌های ارزشمندی را در کارنامه کاری خود ثبت کرده است.

 

وی سازمان‌دهی فعالیت های حوزه سالمندی در دانشگاه را خواستار شد.

 

دکتر حمزه زاده با اشاره به تشکیل کمیته مشترک شورای سیاست‌گذاری سالمندی اظهار امیدواری که در آینده ای نه چندان دور مرکز جامع پایش سلامت و طب سالمندی در این واحد راه انداری شود.

 

سرپرست جهاددانشگاهی دانشگاه در ادامه با ارائه پیشنهاد فعالیت‌های مشترک پژوهشی این واحد و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: برای ارائه پروژه‌های حوزه سالمندی که از طرف سازمان‌های ملی و  بین‌المللی مورد حمایت قرار می گیرند، به‌شدت نیازمند حمایت و مشارکت  دانشگاه و اعضای هیات ‌علمی هستیم و می توانیم در قالب گرند های مشترک پژوهشی در این حوزه فعالت داشته باشیم.

 

دکتر حمزه زاده با اشاره به فعالیت‌های این واحد در حوزه کرونا نیز اظهار کرد: از ابتدای شیوع کرونا در اسفندماه سال 98 این واحد فعالیت های خود را آغازکرده که ازجمله می توان به تولید محلول ضدعفونی و  راه‌اندازی سایت 123 کرونا  اشاره نمود.

 

وی  رویکرد واحد علوم پزشکی شهید بهشتی را توسعه و تعمیق همکاری‌های بین جهاددانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانست و از راه اندازی کارگروه های  مشترک برای اجرایی شدن این برنامه ها خبر داد.

 

ثبت رکورد 850 تست کرونا در روز توسط جهاددانشگاهی

 

دکتر غلامرضا اسماعیلی جاوید مدیرکل دفتر تخصصی علوم پزشکی نیز با اشاره به ثبت رکورد 850 مورد تست کرونا توسط کارشناسان جهاد دانشگاهی در روز افزود: جهاد دانشگاهی با شیوع اپیدمی کرونا همزمان با تولید کیت‌های تشخیصی بحث تولید البسه و تولید ماسک را با استفاده از امکانات واحدهای صنعتی و بهرمندی از ظرفیت های مشاغل خانگی دنبال کرده است.

 

ارائه گزارش از فعالیت های انجام شده در پژوهشکده ها و واحد های علوم پزشکی جهاددانشگاهی در حوزه تولید مواد اولیه، ساخت کیت های تشخیصی، انجام آزمایشات مرتبط با ساخت واکسن بخش دیگری از سخنان  دکتر جاوید را به خود اختصاص داد.

 

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، در جلسه مشترکی که صبح روز دوشنبه 29 دیماه با حضور دکتر زالی رییس دانشگاه، دکتر طیبی رییس جهاد دانشگاه، دکتر حمزه زاده رییس جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ودکتر صادقی رییس پژوهشگاه ابن سینا برگزار شد مواردی نظیر مطالعات در حوزه پیش بالینی واکسن کووید 19 با هدف تسریع زمان ساخت، تقویت مراکز امداد در منزل، ایجاد کمیته مشترک شورای سیاست گذاری سالمندان، توسعه و تعمیق همکارهای جهاد دانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، تدوین و راه اندازی دوره های الکترونیک و ارائه خدمت تحت پوشش بیمه ها به زوج های نابارور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

انتهای پیام/

 

کدخبرنگار:7701س.ق  

 

 

  

    

 

 

   


١٢:٢٣ - دوشنبه ٢٩ دی ١٣٩٩    /    عدد : ١٠٠٨٨٣    /    تعداد نمایش : ٢٦٤